Inšpiratívny podnikateľský nápad - Ľadová továreň, ktorá mení tvrdé bloky ľadu na umenie.
V mnohých krajinách sú ľady bežným materiálom, ktorý sa v rukách šikovných ľudí premení na krásne umelecké diela. V Číne sa každoročne koná festival ľadových sôch a v niektorých krajinách sa dokonca môžete ubytovať aj v ľadovom hoteli. Jeden takýto hotel z ľadu sa nachádza vo Švédsku, a pýši sa titulom najväčší a najznámejší. Práca na ňom bola celoročnou záležitosťou a takto je to so spracovaním všetkých ľadov. Výsledok je obdivuhodný, no skrývajú sa za ním dni, týždne aj mesiace práce.
Ľadová továreň
Spoločnosť Sharkam V.I.P. Catering je jednou z najznámejších cateringových spoločností na Slovensku. Okrem cateringu však podniká aj v iných oblastiach. Jednou z nich je Ľadová továreň. Ide o podnikateľský nápad, ktorý vznikol vďaka tomu, že sa v spoločnosti Sharkam V.I.P. Catering dokázali popasovať s netradičnou požiadavkou zákazníka. Pavol Bankovich, ktorý v čase vzniku nápadu riadil spoločnosť Sharkam V.I.P. Catering nám popísal začiatky Ľadovej továrne: „Zavolali mi z jednej agentúry, že chcú ľadovú sochu. Poslali mi fotografiu a ja som pozeral, ako by mi niekto ukázal kozmickú raketu.“ Nebolo ľahké vytvoriť priesvitný ľad a dalo im námahu, kým našli správny recept, ako na to. „Skúšali sme rôzne spôsoby. Mrazili sme vodu v debničkách, používali sme chemikálie, aj tak sa nám nepodarilo vytvoriť číry ľad. Raz sme vyskúšali obyčajnú destilovanú vodu. Kúpili sme celú paletu balenej vody z Tesca, zamrazili sme ju, no ani to nebol ten správny postup.“ Záchrana prišla v podobe Pavlovho brata, ktorý sa vrátil z cudziny a začal sa práci s ľadmi venovať. S jeho pomocou zistili, že vyrobiť číry ľad bez špeciálneho zariadenia bude nemožné. Keďže zákazka mala trvať rok, rozhodli sa investovať a kúpili potrebné stroje v USA.
Približne v rovnakom období prišiel boom s ľadmi. Ľuďom sa to páčilo. A tak Pavol Bankovich a Róbert Šaradin (spoločníci Sharkam VIP Catering) spolu s Pavlovim bratom Petrom otvorili firmu Ľadová továreň. Ľadová továreň už funguje približne tri roky a za tento čas už mala viacero zaujímavých zákaziek. Klientela je zo Slovenska a zväčša sú to reklamné agentúry, ktoré chcú netradičným spôsobom prezentovať svojich klientov a prilákať pozornosť verejnosti. Výtvory Ľadovej továrne môžete vidieť na rôznych miestach a využitie ľadových sôch je veľmi pestré. Napríklad počas majstrovstiev sveta vytvorili zaujímavú atrakciu, kde do sochy zamrazili puky alebo peniaze. Následne boli tieto sochy vystavené v nákupných centrách. Kocka ľadu sa väčšinou roztopí hneď, no takýto objem ľadu potreboval na zmenu skupenstva aj tri dni. U ľudí to vyvolalo obdiv a úžas. „Ľudia čakali aj hodinu a prstom roztápali sochy z ľadu.“ Roztopiť ho však nebolo možné tak rýchlo.
Ice Bar alebo celoročná galéria ľadových sôch
„Po skončení podujatí, pri ktorých sme použili ľadové sochy nám ostali len fotografie, tak sme sa rozhodli vytvoriť galériu ľadových dekorácií, ktorá by vydržala celý rok. Vo svete takýto projekt funguje pod názvom Ice Bar, a tak sme vyskúšali niečo také otvoriť aj na Slovensku“, približuje vznik ľadového baru Pavol Bankovich.
Myšlienka zrela dva roky, rovnako ako niektoré ľady, ktoré sú v bare použité. Najprv cestovali po Európe, aby si obzreli zahraničnú konkurenciu a inšpirovali sa. Následne hľadali firmy, ktoré by vedeli zabezpečiť mraziace boxy potrebnej veľkosti. Realizácia trvala dlhšie a bola komplikovanejšia, ako pôvodne traja zakladatelia čakali. „Nájsť priestor, do ktorého by ste mohli dať 40 ton ľadu a 15 tonový mraziaci box nie je jednoduché. Pri obhliadkach vhodných priestorov sa prenajímatelia chytali za hlavu.“ Nie všetci chápali, ako takýto projekt funguje a zo začiatku sa preto museli popasovať aj s nepochopením potenciálnych prenajímateľov. Jedným takým bol aj majiteľ istého priestoru, ktorý si chcel Pavol so svojimi spoločníkmi prenajať, aby tam ľadový bar mohol vzniknúť. „Jeden priestor nám neprenajali, lebo majiteľ sa bál, čo s nami spraví, ak mu náhodou prestaneme platiť nájomné. Tvrdil, že elektrinu vypnúť nemôže, pretože keď sa všetok ľad roztopí, vytopí celú budovu.“ Aj s takýmito záležitosťami sa na začiatku museli popasovať.
Tento projekt je rozšírený vo veľkých mestách, no slovenský zákazník netuší, o čo ide. „Prišli sme na to, že slovenskú klientelu musíme edukovať, pretože keď ľuďom povieme, že máme ľadový bar, nevedia si predstaviť, čo to je.“ Bratislavský ľadový bar však nie je iba kópiou konceptu osvedčeného vo svete. V zahraniční je zvyčajne ľadový bar samostatný projekt. Na Slovensku nájdu zákazníci tri v jednom. Špecifiká priestoru sú v prepojení letnej terasy, klasického baru a ľadového baru. Ďalším špecifikom je, že ľadové bary vo svete sú väčšinou z číreho ľadu, vrátane obvodových stien. AMUNDSEN Ice Bar v Bratislave tvorí kombinácia matného a číreho ľadu, obvodové steny sú matné, aby nebolo vidno mraziaci box za nimi a interiér je z čírych ľadov. Táto kombinácia umocňuje dojem zákazníka. Tretím špecifikom je veľkosť – Ice Bar v Bratislave patrí k najväčším. Jeho kapacita je 40 -50 osôb, ktoré majú k dispozícií 70m2.
Ako AMUNDSEN Ice Bar funguje a ako to v ňom vyzerá?
Je to veľmi jednoduché. Stačí len chuť sa zabaviť a vidieť niečo netradičné. Prídete do AMUNDSEN Ice Baru, kde sa môžete zdržať približne pol hodinu, kvôli nízkej teplote vo vnútri, samozrejme. Obsluha vám pripraví štýlové baranice a teplé bundy a personál vám dá aj menšiu ,,prednášku“ o ľadoch vo vnútri, aby ste vedeli, ako to funguje, a potom nasleduje zábava. Vo vnútri hrá hudba, a tak za cenu rovnajúcu sa približne cene vstupenky na ocarový film v kine (v cene sú zahrnuté aj drinky) môžete zažiť jedinečný zážitok, aký nikde inde na Slovensku nezažijete.
Vo vnútri AMUNDSEN Ice Baru to vyzerá ako v ľadovom kráľovstve. Je vidieť zručnú prácu s ľadom. Všetko je do detailov premyslené. Odfotiť sa môžete na ľadovom tróne, či zahrať si šach. Obzvlášť krásne sú zamrznuté kvety v ľadových kockách, ktoré dodávajú tomuto jedinečnému miestu krásu a celý priestor dekorujú. Môžete sa zahriať rôznymi drinkami, ktoré vám budú servírované ako inak, v ľadových pohárikoch, ktoré môžete po dopití pokojne rozbiť. Po zhliadnutí tohto unikátu pokračuje zábava v bežnom bare, kde je izbová teplota.
Vybudovanie takéhoto baru nie je vôbec jednoduché. Aj ľad musí byť správne pripravený, a potrebuje čas, aby dozrel. Mliečny ľad totiž inak vyzerá, ak zreje dva dni, či dva roky. Steny sú lemované mliečnym ľadom, ktorý zakrýva box. Vo svete je všade len priesvitný ľad, teda je vidieť aj steny mraziaka. Pavol sa so svojimi spoločníkmi rozhodli, že privedú interiér k dokonalosti, čo sa aj podarilo. Takže vo vnútri nevidíte nič iné len ľad, od stien až po poháre na nápoje. Opäť je tu viditeľný dôkaz, že v tejto partii sa nič nerobí inak ako na 100 %.
Ľadovému dizajnu sa špeciálne venuje Pavlov otec a brat Peter, ktorí si v tejto činnosti našli svoje hobby a práca ich baví. Takto spoločne všetci vytvárajú niečo, čo naozaj stojí za to. Minimálne za jednu návštevu určite. No keď to zažijete raz, určite sa do ľadového baru budete chcieť vrátiť opäť.