Atrakcie (nielen) pre deti: inšpiratívne biznis nápady zamerané na rodiny

Odpoveď na otázku „Kam na výlet s deťmi?“ ponúkajú viacerí podnikatelia. Inšpiratívne príklady zo Slovenska, Česka či Rakúska ako ukážka toho, že kreativite sa v biznise medze nekladú.

Najmä počas prázdnin si mnohí rodičia kladú otázku „Kam s deťmi?“. Dopyt po rôznych táboroch a detských atrakciách stúpa najmä v lete. Na dopyt rodín reagujú aj podnikatelia, neraz veľmi kreatívnym spôsobom. Zvieratá, fantázia, história alebo prírodné krásy – to všetko vedia využiť na prilákanie zákazníkov. Za inšpiratívnymi príkladmi netreba chodiť ďaleko, niekoľko sme vybrali v tomto článku.

Keď zvieratá hrajú hlavnú rolu

Pobyt na gazdovskom dvore

Rodinná dovolenka sa nemusí tráviť len v zahraničí pri mori, zaujímavé môže byť aj prežitie letných dní na farme. Domáci na Salaši u Štefana v Rabčiciach vedia, ako pritiahnuť zákazníkov. Ubytovanie v drevenici spojili s dojením oviec, výrobou ovčieho syra či výrobkov z ovčej vlny, čo môže byť nielen dobrým relaxom, no tiež poučné pre deti aj dospelých. Rodina, pre ktorú je usadlosť v Rabčiciach domovom už od roku 1998, hosťom rada ukáže, ako sa na dedine kedysi žilo. Kapacitu ponúkajú pre 17 osôb, ktoré môžu svoju dovolenku stráviť v nadmorskej výške 773 metrov nad morom.

Zážitok na koňoch v „divokej“ prírode

Ponuka Gazdovstva Škradné, blízko českých hraníc v obci Vysoká nad Kysucou, súvisí primárne s koňmi. Ako uvádza zakladateľka na webovej stránke gazdovstva, jej otec kúpil pred zhruba dvadsiatimi rokmi prvý objekt v osade, konkrétne vyhorený dom, ktorý svojpomocne opravil a využívali ho na rekreačné účely. Postupne prikúpili priľahlé pozemky a kravy. Doviezli tam aj kone a pustili sa do výstavby infraštruktúry, senníkov, kŕmelcov, prístreškov a nového domu a ciest. Vybudovali stajne pre 18 koní. Zákazníci sa na nich môžu previesť, no taktiež môžu na gazdovstve ustajniť vlastné kone, poníky alebo oslíky. Avšak, v „menu“ pre zákazníkov je navyše možnosť vyskúšať si, aké to je byť farmárom, pastierom stáda oviec a kôz alebo sa naučiť robiť domáce syry. Vyskúšať sa dá tiež kováčske remeslo. No azda najviac netradičná aktivita je púť na koňoch spojená s prežitím v prírode.

Záujemcovia sa vydajú na koni po hrebeňoch Javorníkov, Beskýd alebo Kysúc. Farmárka im ukazuje, ako si vybrať a pripraviť miesto na spanie, naučí ich robiť oheň za každého počasia a bez použitia zápaliek či zapaľovača, vysvetlí, ako zabezpečiť kone na noc, ako sa orientovať na mape a teréne, ako si uvariť jedlo na ohni. Celé dobrodružstvo sa ale začína na gazdovstve, keď si zákazník musí svojho koňa chytiť v ohrade, očistiť ho a naučiť sa ho osedlať. Farmárka je dobrodruhom stále po ruke a celú túru absolvuje s nimi. Zážitok je vhodný pre deti od 15 rokov za prítomnosti zákonného zástupcu.

Divoký západ možno zažiť na vlastnej koži

O zážitky so zvieratami nie je núdza ani v Česku. Westernové mestečko inšpirované azda najznámejším indiánom Vinnetou ponúka malým aj veľkým návštevníkom jazdy na koni, požičanie kôz, ktoré môžu zobrať na prechádzku, prehliadku tradičnej indiánskej dediny, možnosť vyryžovať si zlato pôvodnou zlatokopeckou technikou či nájsť drahokamy, perly a staré korálky na vŕšku pokladov. Zákazníci si tu môžu navyše vyskúšať dobové kostýmy v Salon de moda Doňa Ola či zastrieľať si z plynových replík Coltu Peacemaker a legendárnej pušky Winchester na strelnici, ktorá slúži aj ako dobrá kulisa na fotenie.

Westernové mestečko patrí aj medzi české netradičné ubytovania, kde hostia môžu prespať v drevenom hoteli, kanadských zruboch alebo v indiánskom teepee. Okrem toho pre zákazníkov usporadúvajú rôzne akcie, ako Country bál so živou hudbou alebo predstavenie Poklad na striebornom jazere.

ZOO s kovovými obyvateľmi

K letu a zážitkom so zvieratami však nepochybne patria aj zoologické záhrady. Nemusí ale vždy ísť nutne len o živé zvieratá – v Česku, v Starom Měste neďaleko Uherského Hradišťa, sa nachádza Kovozoo. Prevádzkovatelia tam lákajú na unikátne kovové zvieratá, no tiež exponáty priemyslovej a hasičskej techniky, historických poľnohospodárskych strojov a podobne. Cieľom je spojiť ponaučenie so zábavou a poukázať na to, že aj zo zdanlivo nepotrebného odpadu môžu vznikať veci, ktoré sú nielen pekné a zaujímavé, ale tiež naďalej užitočné. S myšlienkou súvisí aj história areálu, ktorý najskôr slúžil ako cukrovar, no v roku 1998 tam začala pôsobiť spoločnosť zameraná na zber, výkup a spracovanie železného šrotu. Neskôr na tomto mieste vzniklo Recyklačné Ekologické Centrum (REC Group), ktoré stojí aj za vznikom samotnej Kovozoo. Okrem už spomenutých exponátov sa môžu návštevníci zúčastniť kováčskych kurzov, a to buď ako jednotlivci, alebo ako skupiny či dokonca túto aktivitu využiť ako firemný teambuilding.  

Atrakcie plné detskej fantázie

Les plný rozprávkových postavičiek

Fantázia hrá pri detských atrakciách veľkú rolu a kde jej nájsť viac ako v rozprávkach? Klasické aj novodobé, obľúbené postavičky z detských príbehov možno nájsť v 1 km dlhom čarovnom Rozprávkovom lese v Nezbudskej Lúčke pri Žiline. Okrem rozprávkových bytostí sú tu aj živé zvieratá, ako psy, oslíky či kravy a nechýbajú kolotoče. Pozícia atrakcie navyše umožňuje výhľady na hrad Strečno.

Pár dní v pekle môže byť zábavou

Súčasťou rozprávok, najmä tých českých, bývajú čerti. Hoci sa spájajú skôr so strachom, ocitnúť sa na chvíľu v „pekle“ môže byť aj zábava. Dôkazom je atrakcia v meste Hlinsko v Čechách, ktorá sa volá Peklo Čertovina. Návštevníci sa môžu zúčastniť prehliadky Pekla so zábavným programom, počas ktorej ich sprevádzajú samotní čerti a v cene je aj premietanie rozprávky Čertoviny od Zdeňka Trošky. Deti môže pobaviť náučný chodník, ktorý vedie až priamo k Peklu, pričom počas cesty možno naraziť na náučné cedule vo forme kvízu. Navštíviť môžu aj čarodejnicu Bromhildu, ktorá býva v chalúpke pred Peklom a svojich hostí naučí lietať na metle, vyveští im budúcnosť a ukáže svoj rozprávkový domček. Vnútri nechýba herňa s rôznymi prvkami a nafukovacími hradmi, rovnako tak v exteriéri počas letných mesiacov čaká na deti Čertoland s kolotočmi, preliezkami, hojdačkami a ping pongovým stolom.

V lete a počas víkendov je súčasťou doplnkový program – kaviarensky čert návštevníkov zoznámi s pekelnou pražiarňou kávy, botanickou záhradou a všetko ukončí posedením v romantickej kaviarni, kde si možno vychutnať čerstvo upraženú kávu. Tento bod programu teda poteší najmä rodičov. V areáli sa nachádza aj reštaurácia, ktorá ponúka večery s názvom „Obžerství“, ktoré zahŕňajú hodinový program v pekelnom labyrinte s čertmi a čerticami a bohatý raut. Nechýba čertovská tombola, živá hudba alebo disco a súťaže. Dospelých ešte môže potešiť Pekelná vináreň.

Navyše je v Pekle možné sa aj ubytovať, a to buď v Hoteli Kocourkov, kde je 16 tematických izieb (ako napríklad izba u rybára, u Ježibaby či u piráta), alebo v rozprávkových chalúpkach, Penzióne u Jidáše, kde sa nachádza aj bazén, prípadne možno stanovať či kempovať v karavane.

Článok pokračuje pod reklamou

Aktivity, ktoré návštevníkov hravo oboznámia s históriou

Cesta do minulosti historickými vlakmi

Často býva inšpiráciou pre atrakcie naša história. Napríklad aj tá v doprave. Preto (nielen) pre milovníkov vlakov môže byť zaujímavé navštíviť Košickú detskú historickú železnicu, ktorá bola vybudovaná v roku 1955 až 1956 ako Pionierska železnica. Išlo o prvú vtedajšiu rekreačnú železnicu v Československu. Zároveň slúžila na výchovu a motiváciu mladých železničiarov. Neskôr vznikli podobné železnice aj inde, no zachovala sa práve tá v Košiciach. Vozový park tvoria parné a motorové rušne, dreziny, historické vagóny aj normálne-rozchodné motorové vozne. V lete premávajú denne a je možné si tiež objednať súkromný rodinný vláčik, resp. 10-miestnu motorovú drezinu, ktorá premáva celoročne na objednávku.

Zdroj: detskazeleznica.sk
Zdroj: detskazeleznica.sk

Múzeum, ktoré deti privedie do mladých čias ich rodičov a starých rodičov

Zo záľuby v starých veteránoch vznikol biznis v podobe Retro Múzea na Statku, v Brne. Zakladateľom je Lukáš Fajtl, ktorý si v osemnástich rokoch kúpil prvý Trabant a vďaka láske k dobovým artefaktom sa jeho zbierka rozšírila o ďalších veteránov. Postupne začal hromadiť ďalšie dobové veci, ktoré boli súčasťou domácností v 50. až 90. rokoch minulého storočia. Vytvoriť múzeum v dnešnej podobe mu však trvalo niekoľko rokov. Dnes tu možno nájsť viac ako 25 000 vzácnych exponátov.

Organizujú sa tu rôzne akcie, ako napríklad „Setkáni na statku“, keď sa majitelia veteránov prídu so svojimi pokladmi pochváliť, zároveň pre tých, ktorí nemajú historické vozidlo sú pripravené hry, súťaže či prehliadka múzea. Stretávajú sa tu aj majitelia retro kočíkov, v programe je navyše retro módna prehliadka a jazda retro autobusom

Plavby po Baťovom kanáli

Vodná cesta, nazvaná po podnikateľskom velikánovi Tomášovi Baťovi, bola vybudovaná v rokoch 1934 až 1938 a pôvodne bola určená na prepravu materiálu z Ratíškovíc do elektrárne v Otrokovciach. Dnes je možné plaviť sa po tejto 52 km dlhej ceste, na Baťovom kanáli si možno objednať vyhliadkovú plavbu a spoznať krásy od Kroměříža po Hodonín. Popri kanáli vedie cyklochodník o dĺžke 80 km, na ktorý nadväzujú ďalšie trasy v okolí. V okolí kanálu sa tiež nachádzajú rôzne reštaurácie, vínne pivnice a podobne.

Taktiež je tu možnosť objednať si viacdenný pobyt na houseboate či kajutovej lodi. Riadiť ju môžu samotní návštevníci, potrebné je mať občiansky preukaz a aspoň 18 rokov. Pred požičaním lode obsluha požičovne zákazníka vyškolí v ovládaní a manipulácii s loďou, aj s pravidlami plavby. Na lodiach je štandardom kuchyňa a toaleta, kapacita je od 4 do 12 osôb.

Prehliadka bane nie je nuda

Ťažbu opálov si možno vlastnoručne vyskúšať

Hoci sa to možno na prvý pohľad nezdá, nezabudnuteľným zážitkom pre deti aj dospelých môže byť návšteva bane. Napríklad unikátne slovenské opálové bane boli od roku 1922, kedy bola ukončená ťažba, zatvorené. Padali do zabudnutia, no dobrovoľníkom sa podarilo po takmer 100 rokoch, v roku 2015, bane opäť sprístupniť verejnosti. Nachádzajú sa v Slanských vrchoch. Ako sa uvádza na stránke opalovebane.com, slovenské opály stáročia vynikali intenzívnou hrou farieb a pre svoje jedinečné vlastnosti sú na svetových trhoch vysoko cenené. Podzemná sieť chodieb má dĺžku až 35 kilometrov. Dnes je možné bane navštíviť so sprievodom a výkladom, no pre dobrodruhov existuje možnosť vyskúšať si ťažbu tohto drahokamu s použitím rovnakého náradia ako sa používalo pred 150 rokmi.

Prečítajte si tiež

Interaktívne soľné bane v Rakúsku

Neďaleko rakúskeho mestečka Salzburg sa nachádzajú tri soľné bane:

  • Salzwelten Salzburg,
  • Salzwelten Hallstatt,
  • Salzwelten Altaussee.

Každá je v niečom iná a výnimočná. V prvej menovanej, Salzwelten Salzburg, možno objaviť svet ťažby soli od keltských dôb až po dnešný spôsob. Návštevníci sa oblečú do bielych baníckych kombinéz a vydajú sa hľadať „biele zlato“ štyrmi epochami ľudskej histórie. Program dopĺňa plavba na rafte cez slané jazero. Počas prehliadky návštevníci prekročia hranicu medzi Rakúskom a Nemeckom, pôjdu banským vláčikom pod zemou a skĺznu sa po dvoch baníckych šmykľavkách hlbšie do hory.

Salzwelten Hallstatt je najstaršou soľnou baňou na svete. Aj tu na návštevníkov čaká 64 metrov dlhá banícka šmykľavka a objaviť môžu najstaršie drevené schodisko v Európe, využívané asi pred 2800 rokmi na vynášanie soli z bane, pričom sa nachádzajú priamo uprostred pravekých tunelov. Animáciami je oživená namáhavá každodenná práca baníkov.

Posledná z menovaných baní, Salzwelten Altaussee, označovaná aj ako „Hora pokladov“, je najväčšia aktívna soľná baňa v Rakúsku. Návštevníci sa prejdú chodbami lemovanými čistou oranžovo-červenou kamennou soľou, uvidia kaplnku Barbara vytesanú z kamennej soli, prejdú komorami na vylúhovanie soli a nachádza sa tu aj soľné jazero. Navyše prehliadku ozvláštňuje banícka kačica, ktorá tam pozná každý kút.

Zážitková amethystová baňa

V rakúskej obci Maissau je možné navštíviť drahokamový svet – Amethyst Welt s tematickým voľnočasovým parkom. Návštevníci uvidia najväčšiu ametystovú žilu na svete, no tiež 40 metrové pásmo fialových ametystov a dozvedia sa viac o histórii tohto prírodného úkazu. V Dome drahokamov sa nachádzajú aj iné polodrahokamy a zbierka minerálov z celého sveta. Navyše, vďaka digitálnemu sprievodcovi môžu deti toto miesto lepšie spoznať a stať sa súčasťou dobrodružstva – budú plniť rôzne úlohy a riešiť záhadný prípad fialového zlodeja.

Zákazníkov lákajú tiež špeciálne výstavy so zameraním na rôzne prírodné úkazy, ktoré sa pravidelne obmieňajú. Na poli pokladov môžu návštevníci sami skúsiť hľadanie drahokamov a aktivity dopĺňa zážitkový les so zvieratami či zážitkové detské ihrisko.

Zdroje:  webové stránky jednotlivých atrakcií, najzazitky.sk, tikzilina.eu, slevomat.cz, opalovebane.com, dolne-rakusko.info

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Libuša Removčíková
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?


Podnikanie študentov: inšpiratívne nápady z celého sveta

Kreativita, talent, nadšenie a vízia – to všetko vedia aj študenti využiť, aby svoj nápad premenili na úspešný biznis, často ešte pred dosiahnutím plnoletosti. Ukážka inšpiratívnych príkladov.

Netradičné ubytovanie v Česku, Poľsku, Rakúsku a Maďarsku

Rozprávková dedinka, pobyt v „skale“ či vo vínnom sude. Čím lákajú turistov podnikatelia v okolitých krajinách?

Zážitkové ubytovanie na Slovensku ako dovolenkový biznis

Podnikatelia zákazníkom ponúkajú netradičné ubytovanie na Slovensku so zážitkom. Spanie na úľoch, v lietadle, mongolskej jurte či Draculovom apartmáne – čím lákajú hostí?

Darčeky, pozvánky či menovky pre svadobných hostí: originálne nápady podnikateľov

Aby každá svadba bola nezabudnuteľnou pre ženícha, nevestu aj hostí, podnikatelia prichádzajú s rôznymi kreatívnymi nápadmi a produktmi. Čo netradičné ponúkajú?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky