Pekári pokladajú zvýšenie minimálnej mzdy od roku 2020 bezohľadný zásah do stability potravinárskeho sektora.
Vláda SR schválila zvýšenie minimálnej mzdy zo súčasných 520 EUR na 580 EUR, pričom ide o n historicky najvyššie nominálne zvýšenie minimálnej mzdy za obdobie existencie Slovenskej republiky.
Slovenskí pekári vnímajú výšku a spôsob prijatia tak zásadného opatrenia ako rozhodnutie, ktoré absolútne nereflektuje stav potravinárskeho odvetvia a je prijaté bez akéhokoľvek vyčíslenia dopadov na podnikateľský sektor.
Pekári upozorňujú, že napriek ekonomickej nestabilite odvetvia boli za obdobie posledných dvoch rokov nútení znášať opakované a podstatné zvyšovanie mzdových nákladov, pričom nedostali možnosť tieto zvýšené náklady kompenzovať do podoby zvýšenia cien.
Zvýšenie minimálnej mzdy od roku 2020 je už štvrtým zvyšovaním nákladov za počas dvoch rokov
„ Pekári sa museli od roku 2018 popasovať už v tom čase so zásadným zvýšením minimálne mzdy zo 480 EUR na 520 EUR, následne počas obdobia od mája 2018 do súčasnosti museli čeliť ďalšiemu zásadnému zvyšovaniu mzdových nákladov v podobe zavedenia nových príplatkov (za prácu v noci, prácu v sobotu a nedeľu ako aj prácu počas štátneho sviatku), resp. ich zvýšenia. Za obdobie od 01.01.2019 do 01.01.2020 teda došlo k zvýšeniu nákladov 4x, pričom takúto intenzitu záťaže v podobe kontinuálne navyšovania mzdových nákladov jednoducho nie je možné zvládnuť“, uviedla Tatiana Lopuchová, predsedkyňa Slovenského zväzu pekárov.
Pekári už opakovane žiadali predsedu vlády o osobné stretnutie a navrhovali aj kompenzačné opatrenia v podobe zmiernenia legislatívnych dopadov sociálneho balíčka, avšak táto iniciatíva ostala bez akejkoľvek odozvy.
„Sme mimoriadne sklamaní, že napriek našim snahám a pokusom o dialóg vážne problémy potravinárstva premiéra zjavne nezaujímajú“, doplnila Lopuchová.
81 % hodín odpracovaných v pekárenstve je zaťažených príplatkami
Slovenskí pekári sú totiž jedny z mála výrobcov, ktorí nemali možnosť presunúť výrobu z príplatkovo exponovaných časov do štandardných pracovných hodín.
„Ak chcú mať spotrebitelia čerstvé pečivo na stole každý deň, pekári musia vyrábať v noci, ako aj cez víkendy či sviatky a musia tak znášať plnú váhu zavedených príplatkov bez možnosti akejkoľvek kompenzácie.“ Pre predstavu dopĺňam, že v pekárenskom priemysle je až 81 % odpracovaných hodín zaťažených vyššie uvedenými príplatkami. dodala Lopuchová.
Zvýšenie minimálnej mzdy spôsobí rast príplatkov za prácu cez víkend, v noci a počas sviatkov
Podľa zväzu pekárov sa Slovensko nevyhne opätovnému a veľmi zásadnému zdraženiu vstupných cien. Podľa predstaviteľov zväzu by však stačilo prijať spolu s minimálnou mzdou aj jednoduché kompenzačné opatrenia, ktoré by umožnili pekárom postupne stabilizovať svoje odvetvie.
„Takýmito nástrojmi sú napríklad zachovanie úrovne príplatkov minimálne na úrovni roku 2019 a neviazať ich na minimálnu mzdu 580 EUR, ktorá bude platiť v roku 2020, prípadne zrušiť odvodové zaťaženie pre zamestnancov a zamestnávateľov z tej časti mzdy, ktorá je zaťažená príplatkami za prácu vo sviatok, prácu cez sobotu a nedeľu a počas noci. Žiaľ, na túto tému s nami okrem Ministerstva pôdohospodárstva nikto nechcel diskutovať“, uzavrela predsedkyňa Zväzu pekárov.