Aké možnosti z hľadiska právnej formy má lekár, ak chce poskytovať zdravotnú starostlivosť vo vlastnej ambulancii a čo všetko začatie tohto podnikania znamená?
Možnosti podnikania lekára z hľadiska jeho formy
Poskytovanie zdravotnej starostlivosti podľa § 3 ods. 1 písm. d) bodu 1 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov nepatrí medzi živnosti. Vykonávanie lekárskej činnosti patrí medzi tzv. slobodné povolania a takáto činnosť je upravená osobitným predpisom. Osobitným predpisom upravujúcim podmienky podnikania v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti je zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti“).
Fyzická osoba, ktorá sa rozhodne podnikať v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti, má na výber v zásade dve formy podnikania. Svoju činnosť môže vykonávať ako fyzická osoba v podobe podnikania samostatne zárobkovo činnej osoby alebo bude poskytovať zdravotnú starostlivosť ako právnická osoba, teda napríklad prostredníctvom spoločnosti s ručením obmedzeným. V oboch prípadoch sa poskytovanie zdravotnej starostlivosti môže začať vykonávať až po splnení náročných podmienok a získaní príslušných povolení pre jej vykonávanie. Podrobný postup na získanie týchto povolení v prípade prevádzkovania vlastnej ambulancie sme opísali v článku Podmienky získania povolenia na výkon lekárskej činnosti.
Založenie vlastnej ambulancie a ostatné povinnosti lekára s tým súvisiace
V článku Založenie lekárskej s. r. o. nájdete postup, ako založiť podnikanie lekára v prípade právnickej osoby a v článku Založenie lekárskej ambulancie nájdete postup, ako založiť podnikanie lekára ako samostatne zárobkovo činnej osoby. V oboch článkoch sa venujeme založeniu podnikania, ak sa lekár rozhodne poskytovať zdravotnú starostlivosť prostredníctvom vlastného zdravotníckeho zariadenia, ktorým je všeobecná ambulancia (všeobecná ambulancia pre deti a dorast, dospelých) alebo špecializovaná ambulancia (napríklad chirurgická ambulancia).
Na tomto mieste si ešte dovolíme upozorniť, že po samotnom založení podnikania vyplýva poskytovateľom zdravotnej starostlivosti ešte mnoho povinností. Vymenované sú v § 79 a nasledujúcich zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Medzi niektoré z nich patrí napríklad povinnosť na viditeľnom mieste umiestniť zoznam zdravotných poisťovní, s ktorými má uzatvorenú zmluvu, zverejniť cenník zdravotných výkonov a ordinačné hodiny, ktoré musia byť schválené vyšším územným celkom, uzavrieť zmluvu o poistení zodpovednosti za škodu s komerčnou poisťovňou, od apríla 2014 používať elektronickú registračnú pokladnicu a podobne.
Poznámka: Napriek tomu, že vykonávanie lekárskej činnosti nie je živnosťou, v praxi sa často môžu vyskytnúť prípady, že lekár okrem poskytovania zdravotnej starostlivosti vykonáva aj iné činnosti, ktoré sa už za živnosť považujú. Môže ísť napríklad o prenájom zdravotníckych prístrojov alebo o vykonávanie vzdelávacej činnosti. V takomto prípade je už nevyhnutné pre takúto činnosť získať aj osvedčenie o živnostenskom oprávnení.
Môže lekár pracovať pre zdravotnícke zariadenie ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO)?
Mnoho lekárov má snahu nahradiť svoj pracovný pomer v existujúcom zdravotníckom zariadení vykonávaním samostanej zárobkovej činnosti v ambulacii u svojho pôvodného zamestnávateľa. Takáto spolupráca medzi lekárom, ktorý je samostatne zárobkovo činnou osobou (SZČO) a zdravotníckym zariadením býva založená na základe zmluvy o dielo, mandátnej či inej zmluvy. I keď je takáto forma spolupráce z daňovo-odvodového hľadiska často výhodnejšia, hranica medzi legálnym vykonávaním takejto samostatnej zárobkovej činnosti lekára a obchádzaním zákonníka práce je veľmi tenká. V prípade, že sa preukáže obchádzanie zákonníka práce, môže inšpektorát práce takúto činnosť postihnúť pokutou od 2 000 až do 200 000 EUR. Aby bolo riziko postihu minimálne a aby takáto spolupráca medzi podnikajúcim lekárom a zdravotníckym zariadením fungovala v zákonných medziach, odporúča sa komplexnejšia konzultácia so skúseným právnym poradcom. Riešenie zahŕňa množstvo aspektov, od výpožičky alebo nájmu ambulancie až po spôsob odmeňovania lekára.
TIP: Chystáte sa zakladať lekársku s.r.o.? Využite naše služby a nechajte si založiť firmu na kľúč alebo si vyberte z našich už predzaložených ready-made spoločností.