BLOG: Freelancer? Co-working? Odložte slovník, vysvetlíme...

Slovenčinu dnešnej doby stále viac zaplavujú výrazy, ktoré sa v našom jazyku etablujú v ich pôvodnom, zväčša anglickom znení. V niektorých prípadoch ide skôr o módne trendy v niektorých je zasa zachovanie cudzojazyčnej verzie slova nevyhnutnosťou. Slovenský preklad totiž neexistuje. V dnešnej dobe je určite viac „sexy“ byť directorom ako riaditeľom, čo ak ste ale napríklad freelancer? V tom prípade tu máme malý slovenský problém...

Zanechajme však jazykové okienko a poďme sa venovať priamo profesiám, ktorých sa tento problém dotýka. Práve personalistika je totiž oblasť, kde je táto téma asi najhorúcejšia. Osobne som na tento tvrdý oriešok prvýkrát narazila práve pri svojom odbore. A dodnes sa stretávam s rôznymi podobami udivenej tváre, keď niekomu odpoviem na otázku, čím sa živím. Copywriter (číta sa kopy-vrajter). Ko-čo??? Nešťastná angličtina... povedali by ste ale reklamný textár? Navyše keď slovenský preklad nie úplne zodpovedá obsahu pôvodného výrazu?

Podobne je to aj s ďalšími slovnými označeniami. Od úrovne assistant až po CEO. Ak by sme chceli vymenovať všetky, dostali by sme sa snáď až k malému personalistickému anglicko-slovenskému slovníku. Špeciálne by som však chcela načrtnúť význam pojmu freelancer. Týka sa totiž mnohých mladých začínajúcich podnikateľov. Kto teda je freelancer?

Ak si otvoríme niektorý z veľkých slovenských online-slovníkov, dopátrame sa k slovnému spojeniu „nezávislý pracovník“. Uff. Možno mám príliš štylisticky deformované oko, ale tento preklad na mňa pôsobí dosť nevábne. Viac akceptovateľný je už skôr výraz „nezávislý profesionál“ alebo potom opisná forma „človek pracujúci na voľnej nohe“. Komu sa však chce túto takmer malú vetu zakaždým vyslovovať? :)

Článok pokračuje pod reklamou

Obsahovo teda máme jasno, poďme ale do praxe. Ak niekto začne podnikať a nemá žiadnych zamestnancov, zvykne sa na otázku o práci odpovedať najmä „mám živnosť“ alebo „mám firmu“. Pojem „som freelancer“ sa však do myslí Slovákov zapisuje stále viac. Freelancerom môže byť ktokoľvek, kto podniká v najrôznejších oblastiach a v rôznych právnych formách (najčastejšie živnosť alebo jednoosobová spoločnosť s ručením obmedzeným), podmienkou je však pracovať sám, čiže nemať žiadnych zamestnancov. Do tejto kategórie teda spadajú napríklad prekladatelia, dizajnéri, architekti, programátori, výrobcovia originálnych šperkov, advokáti, účtovníci, atď.

Ďalšou pomerne častou črtou práce freelancera je to, že nemá vlastnú kanceláriu a ak aj áno, tak zväčša spojenú so súkromným bývaním. Freelance fungovanie môže mať teda za dôsledok aj miernu „asocializáciu“ jedinca. Čo tým myslím? Dennodennú prácu osamote bez kontaktu s kolegami, podriadenými či nadriadenými. Žiadni totiž nie sú...

Náš tip: Viac o práci niekoľkých slovenských freelanceroch si môžete pozrieť v nasledovnom článku a videách.

Flexibilný trh a múdre hlavy dnešnej doby však už stihli vyriešiť aj tento problém. Odpoveďou naň je ďalšie nepreložiteľné anglické slovo – co-working. Čo je co-working? Mnohí z Vás by ho zrejme preložili ako spoluprácu. Nie je to ale celkom tak... Je to síce spoločná práca, ale skôr v inom – symbiotickom duchu.

Keďže mimo doby plnej cudzích slov a ponosov o kríze žijeme aj v dobe plnej komunikácie, začali sa aj freelanceri vzájomne kontaktovať. Tak vznikol nápad prenajať si spoločnú kanceláriu. Prvá takáto kancelária viacerých ambicióznych makačov na voľnej nohe vznikla v Amerike. Krátko na to sa podobné pracoviská rozrástli ako huby po daždi a približne pred rokom dorazili aj na Slovensko a do Čiech. Prvé takéto co-workingové centrum vzniklo v Prahe a o niečo neskôr aj v Bratislave.

Co-working kanceláriu charakterizuje flexibilita. Ako freelancer si môžete prenajať pracovný stôl na pár hodín denne alebo aj stále pracovné miesto na celý mesiac či dokonca rok. Hoci ste nezávislý profesionál a s ostatnými členmi kancelárie nezdieľate spoločné podnikanie, máte možnosť byť medzi ľuďmi a tiež tak získate obchodné priestory, ktoré môžu poslúžiť napríklad pri stretnutiach s klientmi. Vydarené prepojenie príjemného s užitočným.

Táto mladá oblasť sa zatiaľ stále len rozrastá a osobne si myslím, že jej čas ešte len príde. Na školách sa zavádza podnikateľské vzdelávanie a stále viac mladých ľudí si uvedomuje, že byť zamestnancom nie je jediná cesta... inovácie a sen byť si sám sebe pánom. Ako to teda bude v budúcnosti? Stále viac anglických pojmov pre nové a nové povolania? :)

Na záver sa snáď už len v krátkosti vrátim na začiatok. Ak by Vás zaujímalo, čo všetko sa skrýva pod mojím povolaním, „prelistujte“ si moju stránku www.adlervia.com a dozviete sa viac.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Živnosť vs. s. r. o. v roku 2024

Aké sú rozdiely medzi podnikaním formou živnosti a s.r.o. v roku 2024 pri zakladaní, ručení, účtovníctve, daňovo-odvodovom zaťažení, aj pri prípadom ukončovaní podnikania, sa dočítate v článku.

Živnosť vs. s. r. o. v roku 2023

Plánujete začať podnikať a neviete sa rozhodnúť, či by bolo pre vás lepšie založiť s.r.o., alebo začať podnikať ako živnostník? Porovnanie, výhody aj nevýhody vám prinášame v tomto článku.

Porovnanie živnosti a s. r. o. v roku 2022

Neviete, či je pre vás lepšie zvoliť si živnosť alebo založiť spoločnosť s ručením obmedzeným (s. r. o.)? O výhodách, nevýhodách a kritériách pri rozhodovaní, sa dočítate v článku.

Freelancing vs práca v korporáte: čo je lepšie?

Je práca „na voľnej nohe“ vhodná pre každého? Porovnali sme výhody a nevýhody freelancingu aj zamestnania v korporácii.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky