Z likvidačného zostatku by sa nemali od roku 2016 platiť zdravotné odvody. Zrušenie odvodov z likvidačného zostatku by sa malo týkať komanditistov, spoločníkov s.r.o., akcionárov akciových spoločností a členov družstiev.
Začiatkom júla bol do medzirezortného pripomienkového konania predložený návrh novely zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o zdravotnom poistení“). V medzirezortnom pripomienkovom konaní bude do 21. júla 2015.
Z likvidačného zostatku by sa od roku 2016 nemali platiť zdravotné odvody
Novelou zákona o zdravotnom poistení sa navrhuje, aby s účinnosťou od 1. januára 2016 likvidačný zostatok obchodnej spoločnosti alebo družstva nepodliehal poistnému na povinné verejné zdravotné poistenie. Podmienkou je, že likvidačný zostatok nesmie byť predmetom dane z príjmov fyzickej osoby podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“).
Ministerstvo zdravotníctva SR odôvodňuje tento návrh v dôvodovej správe: „Súčasná právna úprava sa javí ako nespravodlivá, pretože sa jedná iba o časť majetku spoločníka, ktorý bol na začiatku podnikania vložený do majetku spoločnosti.“ Na absurdnosť v právnej úprave upozorňovalo aj Združenie mladých podnikateľov Slovenska v ankete Byrokratický nezmysel roka 2014. V online hlasovaní získalo „Platenie zdravotných odvodov aj z peňazí vložených do podnikania“ 10 % hlasov a umiestnilo sa na štvrtom mieste.
Podľa právnej úpravy účinnej v súčasnosti sa z likvidačného zostatku zdravotné odvody platiť musia. A to aj v prípade, ak išlo o osobné peniaze (zdanené a „zodvodnené“), ktoré podnikateľ vložil do základného imania. K tejto problematike nájdete viac informácií v článku Zdravotné odvody z likvidačného zostatku.
Zrušenie zdravotných odvodov z likvidačného zostatku od roku 2016
Zárobkovou činnosťou by sa účinnosťou od 1. januára 2016 malo rozumieť aj právo na podiel na zisku, vyrovnací podiel a podiel na výsledku podnikania, ktoré nie sú predmetom dane z príjmov podľa osobitného predpisu [§ 3 ods. 2 písm. c) zákona o dani z príjmov] okrem podielu na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na zisku, ktorý je oslobodený od dane z príjmov podľa osobitného predpisu [§ 5 ods. 7 písm. i) zákona o dani z príjmov – podiely na zisku vyplácané zamestnancovi, ktorý nemá účasť na základnom imaní].
Predmetom dane z príjmov nie je:
- podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva,
- vyrovnací podiel,
- podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a
- podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi.
TIP: Máte záujem o likvidáciu vašej spoločnosti? Alebo chcete ukončiť podnikanie predajom spoločnosti? Informujte sa o optimálnych možnostiach ukončenia vášho podnikania.
Predmetom dane z príjmov je:
- podiel na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti [§ 8 zákona o dani z príjmov],
- podiel na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti [§ 6 ods. 2 písm. d) zákona o dani z príjmov],
- podiel spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti [§ 6 ods. 2 písm. d) zákona o dani z príjmov] a
- vyrovnací podiel pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti [§ 6 ods. 2 písm. d) zákona o dani z príjmov].
Z príjmov (zárobkovej činnosti), ktoré sú predmetom dane z príjmov, by sa mali aj naďalej platiť zdravotné odvody.
Potrebujete pomôcť s likvidáciou spoločnosti? Kontaktujte nás.
Rýchlo, odborne, bez starostí a za férové ceny.