Ako vyzerali IT hrozby v roku 2017 a čo prinesie svet počítačového zločinu v roku 2018?

Ako vyzerali IT hrozby v roku 2017 a čo prinesie svet počítačového zločinu v roku 2018?
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Takmer po roku od publikovania článku o IT hrozbách prinášame zhodnotenie našich predpovedí a pohľad na hrozby v roku 2018. Zostaňte v obraze, aby ste si ušetrili nervy a peniaze. Škody spôsobené hackermi prinášajú obrovské problémy.

V tomto článku sme sa zamerali na nebezpečenstvá zo sveta IT pre minulý rok. Za najväčšie hrozby sme považovali:

  • nezabezpečené mobilné zariadenia,
  • ransomvér (požadovanie výkupného za zašifrovaný obsah),
  • nezabezpečenú webovú stránku,
  • firemnú špionáž,
  • útoky na firemný sektor.

A podľa tlačovej správy spoločnosti Kaspersky Lab sme sa nemýlili. Rok 2017 bol podľa nich rokom ransomvéru. Počet modifikácií tohto typu škodlivých útokov sa zdvojnásobil oproti roku 2016.

  • cieľom 26 % ransomvérových útokov boli firmy a ich zamestnanci.
  • Každý šiesty podnikateľ, ktorý zaplatil výkupné za svoje dáta ich skutočne nikdy nezískal späť.
  • Až 65 % podnikateľov prišlo o značnú časť alebo o všetky svoje dáta práve kvôli ransomvéru.

Druhé najväčšie škody spôsobili firemnému sektoru špionážne aktivity. Infikované subjekty boli sledované za účelom zistenia prihlasovacích a bankových údajov. Ako tradične sa darilo aj cieleným útokom. Útočníkom išlo nielen o kradnutie dát, ale aj o ich zničenie. Tento typ útokov je čoraz populárnejší. Pomáha tomu cena, za ktorú si viete tento útok objednať. Útok na mieru stojí niekoľko stoviek eur. Často sa využíva v rámci konkurenčného boja.

Aktivity zločincov bývajú často orientované na lukratívnejšie sektory – finančníctvo, poisťovníctvo, doprava. Väčšinou sa spomínajú v médiách veľké a známe firmy. To môže budiť klamlivý dojem o bezpečnosti menších firiem. Je len otázkou času, kedy hackeri presmerujú svoju pozornosť aj na menšie podnikateľské subjekty. Tie často nevenujú IT bezpečnosti dostatočnú pozornosť. Príkladom je používanie jednoduchých a rovnakých hesiel v rôznych službách, nezabezpečené počítačové siete, používanie nelegálne získaného softvéru a pod.

Pri zabezpečení platí jedno základné pravidlo: systém je iba taký bezpečný, ako jeho najslabší článok. Týmto článkom môžu byť firemné i súkromné mobilné telefóny zamestnancov firmy. Môžu to byť IoT zariadenia (Internet of Things – internet vecí). Do tejto kategórie spadajú múdre chladničky, televízory, nové autá a iné.

Obrázok zobrazujúci IoT zariadenia

Ako ochrániť firmu pred hackermi

  1. Používajte aktualizovaný antivírus.
  2. Pravidelne zálohujte svoje dáta.
  3. Nepoužívajte nelegálny softvér.
  4. Používajte zložité heslá. Pravidelne ich meňte.
  5. Nepripájajte sa na nezabezpečenú WIFI.
  6. Softvér sťahujte iba z originálnych a dôveryhodných zdrojov.
  7. Neotvárajte podozrivé e-maily.
  8. Nikomu neprezrádzajte svoje prístupové údaje.
  9. Používajte prístupové heslo do zariadenia.
  10. Pravidelne aktualizujte softvér.

IT hrozby v roku 2018

V tomto roku vidíme veľký priestor pre dolovanie kryptomien v prospech útočníkov. Tento cieľ je možné dosiahnuť viacerými spôsobmi. Zabezpečte preto svoju stránku. Určite by sa vašim zákazníkom nepáčilo, keby ste im vyťažovali zariadenia dolovaním virtuálnych mien. Rovnaký, ak nie väčší záujem očakávame pri firemných útokoch na mieru. Pripravte sa na možnosť zničenia firemných dát. Robte pravidelnú zálohu. Krádež a deštrukcia dát bola z pohľadu kriminálnikov vždy zaujímavá. Veľké útoky očakávame na rôzne mobilné a smart zariadenia. Napríklad taká smart TV na bezpečnosť vôbec nemyslí.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Vojtyla
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.


Kybernetické útoky na firmy rastú: ako sa chrániť?

Takmer každá firma na Slovensku a Česku čelila vlani kybernetickému útoku. Ako hrozbám predchádzať a čo nepodceniť?

Kľúč k vhodnému kyberzabezpečeniu firmy: ocenenie rizík

Únik firemných dát sa podpíše na jej fungovaní aj financiách. Kľúčom k zvoleniu vhodných opatrení je analýza a ocenenie potenciálnych rizík. Ako na to a prečo je to dôležité?

Telefonické podvody: útočníci vás presvedčia, že volá banka

Využívajú na to metódy zvané vishing a spoofing. Na čo dať pozor a ako neprísť o všetky svoje úspory?

Riadenie prístupu k firemným dátam ako pilier kyberbezpečnosti

Ako môže riadenie prístupu zabrániť kybernetickým útokom či úniku hesiel? V článku približujeme význam, princípy aj osvedčený postup.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky