Ústrednou témou informačných technológií v roku 2017 bude bezpečnosť. Preto prinášame prehľad najväčších IT hrozieb a jednoduché návody, ako sa im vyhnúť.
Bezpečnosť mobilných zariadení je výrazne podceňovaná
Prakticky všetci máme dnes inteligentné mobilné zariadenie – tablet alebo mobil. Často oboje. Používame ich na široké spektrum činností. Od práce s e-mailami, cez bankové platby až po úložisko dôležitých a dôverných dokumentov. Len málo ľudí venuje náležitú pozornosť ochrane týchto digitálnych pomocníkov. V krátkosti uvádzame najdôležitejšie zásady na ich ochranu:
- Pravidelne aktualizujte operačný systém a nainštalované aplikácie.
- Inštalujte iba overené aplikácie z oficiálnych obchodov.
- Nastavte si vstupný (ochranný) kód do zariadenia.
- Nepripájajte sa na voľne dostupné a nešifrované WIFI siete.
- Prečítajte si článok ochrana firemných dát v mobilných zariadeniach.
- Prečítajte si článok ako chrániť svoje dáta v prípade straty alebo krádeže mobilného zariadenia.
Škodlivý kód šifruje súbory na disku. Máte zálohu?
Novou najrozšírenejšou hrozbou je šifrovanie užívateľských dát. Po prieniku do počítača zašifruje škodlivý kód všetky textové, tabuľkové dokumenty, prezentácie a obrázky. Ak chce užívateľ odšifrovať tieto súbory, musí zaplatiť výkupné. Cena výkupného je rôzna od 50€ až po niekoľko stoviek eur. Užívateľ často túto cenu nemusí zaplatiť pod podmienkou, že nakazí firemnú sieť.
Je mimoriadne dôležité mať zálohu svojich dokumentov. Oddelenú od firemnej siete, najlepšie na externom disku.
TIP: Chráňte svoj zariadenie pred nakazením škodlivým kódom. Dodržiavajte 10 jednoduchých tipov na zlepšenie IT bezpečnosti vo firme.
Test bezpečnosti webových stránok je tu. Robia ho automatické programy
Každá firma ma dnes webovú stránku. Kto ju nemá, pácha virtuálnu samovraždu. Web je temné miesto. Denne ho prehľadávajú roboty. Automatické programy. Niektoré, ako Googlebot nám pomáhajú, iné hľadajú zraniteľnosti a spôsoby na útok. Tu záleží, či sa o svoju stránku staráte pravidelne. Ak áno, stránka je aktualizovaná a zabezpečená. Ak nie, začnete zobrazovať platenú reklamu, posielať spam alebo rozširovať škodlivý kód. Nechajte si aktualizovať stánku odborníkmi na web. Spýtajte sa ich na bezpečnosť, prípadne si nechajte overiť či je všetko v poriadku.
TIP: Používajte bezpečnostný certifikát HTTPS
Firemná špionáž nie je sci-fi
Všetci sme o nej počuli, ale nikto si nemyslí, že sa týka práve jeho firmy. Databáza zákazníkov, zoznam zamestnancov, obchodné zmluvy, patenty a biznis plány majú veľkú hodnotu. Konkurencia je tvrdá a tak ako sa vedú cenové vojny, sa vedú aj vojny vo svete IT. Na väčšiu ochranu svojej firmy vám odporúčame prečítať si nasledovné články:
- 10 jednoduchých tipov na zlepšenie IT bezpečnosti vo firme.
- Ochrana firemných dát v mobilných zariadeniach.
- Ako chrániť svoje dáta v prípade straty alebo krádeže mobilného zariadenia.
- Jednoduchá ochrana pre spamom - dočasná e-mailová adresa.
- Ochrana osobných údajov pri prechode na Windows 10.
Útoky na firemnú infraštruktúru
Tento typ útokov bol donedávna problémom iba veľkých firiem. Čoraz častejšie sa s ním stretávame aj u stredne veľkých firiem. Zaujímavým spôsobom konkurenčného boja sa stáva v momente, keď firma poskytuje nejakú službu alebo hodnotu cez svoju stránku. Zločinci ponúkajú útok na webové služby za niekoľko desiatok eur. Ochrana nie je jednoduchá. Potrebujete kvalitný web hosting, zabezpečenú stránku, rôzne hardvérové a softvérové doplnky. Nutnosťou je IT odborník, ktorý sa vám môže venovať v prípade problémov.