Inovatívny nápad z dielne SPANNER SK- dezinfekčné brány môžu pomôcť mnohým firmám

Ešte donedávna vyrábali na zákazku zvárané a montované zariadenia. Kvôli koronakríze sústredili svoju pozornosť na vlastnú výrobu a za pár týždňov vytvorili produkt, ktorý pomáha s prevenciou pred šírením koronavírusu a uľahčuje firmám plniť vládne nariadenia.

Firmy na súčasnú koronakrízu reagujú rôzne. Z prieskumu Združenia mladých podnikateľov Slovenska vyplýva, že jedna z desiatich firiem už začala prispôsobovať svoje portfólio produktov novým potrebám trhu. Medzi ne patrí aj spoločnosť SPANNER SK z Považskej Bystrice, ktorá sa ešte donedávna zaoberala prioritne spracovaním plechov a zákazkovou výrobou zváraných zostáv a montážnych celkov. Vyrábali napríklad časti baliacich liniek pre potravinárstvo či zariadenia pre obnoviteľné zdroje energií. O tom, aké zmeny sa vo firme udiali a čomu sa venujú dnes, sme hovorili s jej CEO Patrikom Lišaníkom.

SPANNER SK bola založená v roku 2005 ako dcérska spoločnosť Otto Spanner GmbH. Ako sa 30 ročný človek stane spoločníkom a CEO v pobočke nemeckej rodinnej firmy na Slovensku?

Tvrdou prácou 😊. V roku 2015 som sa zamestnal vo firme SPANNER SK a strávil som pol roka v nemeckej centrále. Následne som nastúpil do stredného manažmentu v pobočke na Slovensku. Tá vtedy fungovala iba ako výrobná pobočka, ktorá bola riadená z Nemecka. V roku 2017 som dostal ponuku prevziať jej vedenie a stať sa spoločníkom firmy. Bral som to ako výzvu.

Riadite viac ako 50 zamestnancov, nie je vek v tomto prípade prekážkou? Rešpektujú mladého šéfa?

„Strojárina“ mi bola vždy blízka a tým, že som si postupne vyskúšal rôzne pozície, ovládam procesy vo výrobe. Rešpektujem zamestnancov a oni na oplátku rešpektujú mňa. V roku 2017 naša firma prešla ťažkou skúškou, kedy vyhorela a museli sme ju spoločne postaviť na nohy, čo sa nám podarilo. Aj toto bol možno moment, ktorý niektorých presvedčil o tom, že na veku nezáleží.

Vaša firma sa doteraz venovala najmä zákazkovej výrobe zváraných a montovaných zariadení pre zákazníkov z Nemecka. Čo na tom zmenila koronakríza?

Udalosti posledných týždňov spojené s epidémiou spôsobenou koronavírusom nás donútili premýšľať nad tým, kde získať nové zákazky. Naši hlavní zákazníci sa nachádzajú v Nemecku, očakávali sme pokles dopytu. Premýšľali sme, čo budú firmy v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch potrebovať a ako im vieme s našimi odborníkmi, technológiami a zameraním pomôcť riešiť situáciu, v ktorej sme sa všetci ocitli.

Dezinfekčná brána. Zdroj: archív Spanner SK, k.s.
Dezinfekčná brána. Zdroj: archív Spanner SK, k.s.

Na čo ste prišli?

Už pred koronakrízou pracoval náš vývojový tím konštruktérov na vytvorení vlastného produktu. Počas jeho vývoja, resp. keď sa pandémia COVID-19 prejavila naplno aj na Slovensku, sme s kolegami začali premýšľať, čo by nám mohlo pomôcť prekonať túto krízu a čím by sme mohli pomôcť aj iným firmám. Predpokladali sme, že život sa o 14 dní nevráti do pôvodných koľají, na ktoré sme boli zvyknutí.

Prišli sme tak na inovatívne riešenie, s ktorými sa snažíme minimalizovať dopad negatívnych dôsledkov v spojitosti s koronavírusom. Jedná sa o dva naše produkty – dezinfekčnú bránu a dezinfekčné umývadlá. Priemyselným, ale aj mnohým ďalším zákazníkom uľahčia zvládnutie súčasnej situácie a pomôžu im zabezpečiť bezpečnejší chod prevádzok. Náš vývojový tím sa veľmi rýchlo preorientoval a začal pracovať na dezinfekčných bránach a umývadlách pre novo vzniknutý trh.

Ako funguje dezinfekcia pri použití takejto brány či umývadla?

Prečítajte si tiež

Pri vstupe do priestoru brány bezdotykový senzor automaticky spustí dezinfekčný proces. V našej dezinfekčnej bráne je zabudovaných osem trysiek, ktoré robia opar z dezinfekčnej tekutiny. Ide v zásade o hmlu pozostávajúcu z malých častíc dezinfekčnej tekutiny. Predstavte si to podobne ako osviežovače z vodnej hmly, ktoré vidíte umiestnené v lete na verejných priestranstvách či festivaloch. Takáto vstupná dezinfekčná brána negarantuje dokonalú ochranu pred vírusom, ale slúži na zníženie rizika prenosu infekcie. Umývadlo je samostatne stojace zariadenie, ktoré „nastrieka túto hmlu“ intenzívnejšie priamo na ruky. Pôvodcovia infekcií sa totiž nachádzajú na bežne používaných predmetoch, ako sú napríklad kľučky, držadlá v mestskej hromadnej doprave, tlačidlá zvončekov, peniaze a pod. A práve preto je dezinfekcia rúk kľúčová pri eliminácii prenosu infekcie.

Dezinfekčná brána. Zdroj: archív Spanner SK, k.s.
Dezinfekčná brána. Zdroj: archív Spanner SK, k.s.

Pre koho sú tieto brány a umývadlá určené?

Dezinfekčné brány a umývadlá sú použiteľné všade tam, kde prichádza veľký počet ľudí a je dôležité ich dezinfikovať. Môžu byť umiestnené pred vstupom do budov, kancelárskych priestorov, výrobných závodov, obchodných reťazcov, zdravotníckych, či rôznych iných zariadení. Hovoríme, ale len o vonkajšej dezinfekcii oblečenia a rúk.

Najnáročnejším zákazníkom vieme ponúknuť okrem našich dezinfekčných zariadení aj set s termokamerou na meranie telesnej teploty a možnosťou detekcie ochranného rúška (či má človek ochranu tváre) a automaticky napojiť tento systém na turniket, ktorý ho pustí, iba ak sú všetky parametre v poriadku. V takomto prípade už ale ide o zložitejšiu inštaláciu a v mnohých prípadoch o prispôsobenie riešenia na mieru podľa potrieb konkrétneho zákazníka.

Hovoríte, že nápad vznikol pred približne dvomi týždňami, v akom stave je teraz?

V uplynulom týždni sme vyrobili prvý prototyp dezinfekčnej brány. Súčasne s jej výrobou sme ju tiež postupne začali ponúkať zákazníkom s veľmi pozitívnou spätnou odozvou.

Článok pokračuje pod reklamou

Vytvoriť nový produkt za necelé dva týždne je expresná rýchlosť. Mnohé novinky často stroskotajú na skostnatených reguláciách. Nebrzdí vás pri predaji potreba certifikácie?

Certifikácia je samozrejme potrebná. Riešime ju súčasne s výrobou prvého prototypu. S relevantnými orgánmi priebežne komunikujeme a očakávame, že sa nám podarí potrebné dokumenty získať v priebehu niekoľkých dní. Pôjde o certifikáciu z hľadiska bezpečnosti nášho produktu a jeho súladu s potrebnými technickými normami.

Prečítajte si tiež

Ak by sme dobre nastavili výrobný proces a celú našu výrobnú kapacitu zamerali na dezinfekčné brány, tak vieme vyrobiť až 100 ks týždenne. V úvodnej fáze však počítame s menším objemom produkcie a dodacou lehotou zhruba 14 dní.

Ak sa zákazník rozhodne kúpiť si takéto automatizované riešenie, s akými nákladmi musí počítať?

Cena závisí od konkrétnych požiadaviek a náročnosti zákazníka. Základný model má inú cenu ako dezinfekčná brána opláštená nerezovým plechom alebo plachtou s potlačou. Samotná brána je menej nákladná záležitosť a jej cena začína od 5 500 eur. Set s termokamerou je podstatne vyššia investícia a závisí od toho, akú termokameru použijeme. Môže ale ísť až o päťnásobné číslo.

Pri takomto komplexnom riešení, ale firma nepotrebuje človeka, ktorý bude merať ľuďom teplotu a zároveň dezinfikovať. Tou najväčšou výhodou je časová úspora a tiež to, že poverený človek nemusí prísť do priameho kontaktu s meranými/dezinfikovanými osobami. Naše riešenie je tak ideálne pre pracoviská s väčším počtom osôb, kde je časovo a personálne náročné merať teplotu a dezinfikovať ľudí individuálne.

CEO Spanner SK, Patrik Lišaník. Zdroj: archív Spanner SK, k.s.
CEO Spanner SK, Patrik Lišaník. Zdroj: archív Spanner SK, k.s.

Čo prevádzkové náklady?

Spotreba dezinfekčného roztoku je približne 6 až 8 litrov za hodinu. Vo finančnom vyjadrení je to pri súčasných cenách asi 80 eur. Za tento čas dokáže bránou prejsť približne 720 ľudí.

Okrem nákladov na dezinfekčný prostriedok treba počítať aj so spotrebou elektrickej energie.

Nemusí sa zákazník báť, že si kúpi váš produkt a o pár dní nebude dostatok dezinfekčného roztoku na jeho používanie?

V Považskej Bystrici máme partnerskú firmu, ktorá tieto roztoky vyrába a ktorá nám garantuje stabilné dodávky. Skladom budeme mať spoločne niekoľko ton dezinfekčného prostriedku, aby sme vedeli plynule obsluhovať našich zákazníkov.

Pred týždňom vláda odporučila meranie teploty pri vstupe do fabrík a nemocníc od 30. marca. Táto regulácia vám hrá do karát.

Veľa firiem sa témou ochrany svojich prevádzok a zamestnancov zaoberalo už skôr, ale minulotýždňové rozhodnutie o povinnom meraní teploty nakoplo aj tých, ktorí túto tému doteraz ignorovali. A samozrejme zvýšilo záujem o produkty, ktoré ponúkame. Na zákonné príkazy či odporúčania vlády sa ale spoliehať nechceme. Myslíme si, že zodpovední zamestnávatelia chápu dôležitosť prevencie a rovnako si vedia spočítať, čo by ich stálo, ak by firma musela ísť do karantény. Zvýšenie hygieny a prísnejšie bezpečnostné opatrenia na pracoviskách sa postupom času podľa môjho názoru stanú štandardom.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie študentov: inšpiratívne nápady z celého sveta

Kreativita, talent, nadšenie a vízia – to všetko vedia aj študenti využiť, aby svoj nápad premenili na úspešný biznis, často ešte pred dosiahnutím plnoletosti. Ukážka inšpiratívnych príkladov.

Netradičné ubytovanie v Česku, Poľsku, Rakúsku a Maďarsku

Rozprávková dedinka, pobyt v „skale“ či vo vínnom sude. Čím lákajú turistov podnikatelia v okolitých krajinách?

Atrakcie (nielen) pre deti: inšpiratívne biznis nápady zamerané na rodiny

Odpoveď na otázku „Kam na výlet s deťmi?“ ponúkajú viacerí podnikatelia. Inšpiratívne príklady zo Slovenska, Česka či Rakúska ako ukážka toho, že kreativite sa v biznise medze nekladú.

Zážitkové ubytovanie na Slovensku ako dovolenkový biznis

Podnikatelia zákazníkom ponúkajú netradičné ubytovanie na Slovensku so zážitkom. Spanie na úľoch, v lietadle, mongolskej jurte či Draculovom apartmáne – čím lákajú hostí?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky