Stanovy občianskeho združenia sú najdôležitejším dokumentom upravujúcim vnútorné vzťahy v združení a oprávnenia orgánov združenia konať voči tretím osobám.
Združenie musí svoje stanovy predložiť Ministerstvu vnútra už pri registrácii a takisto každá ich zmena podlieha registrácii ministerstvom.
Ako môžete založiť občianske združenie a za akých situácií s ním môžete aj podnikať približujeme v článku Založenie občianskeho združenia a podnikanie prostredníctvom OZ.
Čo musia obsahovať stanovy občianskeho združenia
Stanovy občianskeho združenia musi a musia obsahovať:
Názov občianskeho združenia – Musí byť odlišný od názvu inej právnickej osoby vyvíjajúcej činnosť na Slovensku. To, aké právnické osoby sú už na Slovensku registrované si môžete skontrolovať vo verejne dostupných registroch, a to v registri občianskych združení v obchodnom registri, registri nadácii alebo záujmových združení.
Sídlo občianskeho združenia – teda adresa nehnuteľnosti, kde bude mať združenie sídlo.
Cieľ činnosti – môže ňou byť prakticky akékoľvek činnosť, ktorá nie je zákonom zakázaná. Cieľ činnosti by mal byť špecifický, pretože Ministerstvo vnútra môže odmietnuť zaregistrovať združenie z dôvodu nedostatočnej špecifikácie činnosti.
Zásady hospodárenia – informácie o príjmoch občianskeho združenia, o spôsobe použitia finančných prostriedkov a podobne. Relatívne bežnou býva klauzula, podľa ktorej sa hospodárenie združenia uskutočňuje na základe rozpočtu schváleného valným zhromaždením.
Orgány občianskeho združenia a spôsob ich ustanovovania – zákon neurčuje, aké orgány združenie musí kreovať ani ako sa majú nazývať. Je plne v moci občianskeho združenia, aby určilo svoju organizačnú štruktúru.
TIP: Chystáte sa zakladať občianske združenie? Využite naše služby a nechajte si založiť občianske združenie na kľúč.
Spravidla si občianske združenia volia tieto orgány:
- Valné zhromaždenia – najvyšší orgán združujúci všetkých členov a rozhoduje o najdôležitejších otázkach združenia (napr. o zmene názvu a symboliky združenia, o zlúčení združenia s iným združením, prípadne o zániku združenia). Valné zhromaždenie spravidla volí členov ostatných orgánov.
- Predsedníctvo – výkonný orgán občianskeho združenia, zabezpečuje chod občianskeho združenia medzi zasadnutiami valného zhromaždenia. Na jeho čele je spravidla predseda, ktorý je aj štatutárnym orgánom združenia
- Kontrolná/revízna komisia – ako už vyplýva z názvu je kontrolným orgánom zabezpečujúcim najmä vykonávanie kontroly v oblasti použitia finančných prostriedkov združenia. V niektorých združeniach túto funkciu plní len jeden kontrolór prípadne osoba stojaca mimo združenia.
- Väčšie občianske združenia s väčším počtom členov spravidla kreujú aj rôzne iné komisie – napríklad disciplinárnu komisiu, zdravotnú komisiu a podobne.
Záleží výlučne na vnútorných predpisoch združenia ako často sa budú jednotlivé orgány schádzať. Napriek tomu je bežnou praxou, že valné zhromaždenie sa koná aspoň raz za rok.
Ustanovenia o organizačných jednotkách konajúcich vo vlastnom mene - sú všeobecné ustanovenia o tom, že a aké organizačné jednotky možno vytvoriť a ktorý orgán je oprávnený ich kreovať. Ak združenie neplánuje vytvárať organizačné jednotky konajúce vo vlastnom mene, táto oblasť nemusí byť v stanovách vôbec upravená.
V prípade, že občianske združenie bude mať záujem organizačnú jednotku vytvoriť, bude potrebné aj osobitné rozhodnutie oprávneného orgánu o vytvorení konkrétnej organizačnej zložky. Okrem toho bude pre organizačnú zložku potrebné požiadať na štatistickom úrade o pridelenie IČO.
Dobrá rada: Ak sa chystáte založiť občianske združenie využite službu Založenie občianskeho združenia.