UBER nie je taxi služba, ale symbol generácie Y

Na čele Uberu stojí vlk, ktorý je pripravený spraviť z každého vodiča „uber“ vodiča. Nejde o to, že by ste si nemohli vziať taxík a odviezť sa, kam potrebujete. Ide o to, že si môžete zabezpečiť luxus jediným dotykom obrazovky svojho telefónu a cítiť sa na chvíľu ako „kráľ“. O to ide...

Keď hovoríme o službe Uber, musíme si v prvom rade uvedomiť, že nehovoríme o ďalšej klasickej taxi službe. V skutočnosti ide o logistickú firmu, ktorá funguje na podobnom princípe ako rozvoz zmrzliny, kvetov či potravín. Rozdiel spočíva v tom, že Uber funguje jednoducho prostredníctvom mobilnej aplikácie a ak máte správnu aplikáciu, máte zväčša aj dostatok ľudí, ktorí ju používajú.

V Paríži v roku 2008…

Zakladatelia Uberu stoja v zasneženom Paríži s batožinami vedľa seba. Práve sa zúčastnili technologickej konferencie LeWeb. Travis Kalanick a Garrett Camp si v tom čase neboli vedomí toho, že budú stáť na čele start-upu, ktorý sa rozšíri po celom svete. Sme v roku 2008 uprostred debaty Kalanicka s Campom o tom, koľko nepodstatných a zbytočných záležitostí musí človek počas života riešiť... vrátane zháňania nezohnateľného taxíka. Globálny problém odvozu z miesta na miesto sa stal základom ich ďalšej komunikácie, brainstormingov a stretnutí, z ktorých mala vzísť mobilná aplikácia Uber.

„Uber“ autá na uliciach San Francisca

Kalanick v tom čase predal svoj druhý start-up za 20 miliónov USD, Camp predal svoju firmu eBayu za 75 mil USD rok predtým. Pri vymýšľaní mobilnej aplikácie na zabezpečenie transportu ich poháňal spoločný zážitok plný frustrácie z čakania na taxík v zasneženom Paríži. Po návrate do San Francisca Kalanick na nejaký čas od idey upustil, ale Camp sa rozhodol koncept služby posunúť vpred a zakúpil doménu UberCab.com.

V roku 2010 už po San Franciscu jazdilo zopár skúšobných „Uber“ áut. Od začiatku vývoja služby pracoval tím na tom, aby aplikácia fungovala na „jediný“ dotyk. O lokalizáciu klienta sa postaralo GPS a platba za odvoz bola automaticky strhnutá z klientovho účtu. Uber začal ponúkať svojim zákazníkom viac ako odvoz. Na okamih sa každý mohol cítiť ako milionár.

Neskôr zakúpila spoločnosť doménu uber.com, pretože slovo „cab“ v predchádzajúcom názve domény spôsobovalo rozbroje a dôvody ku konfliktom so San Franciscou agentúrou pre transport. Služba v podstate ponúkala „taxi“ odvoz bez klasickej licencie (koncesie) na prevádzkovanie taxislužby. Napriek pretrvávajúcim konfliktom sa Camp zhostil úlohy vývoja prototypu služby. Navrhol mobilnú aplikáciu pre iPhone. Kalanick sa k nemu nakoniec pripojil a už nič nebránilo tomu, aby start-up napredoval vpred. Už v roku 2010 sa New Yorkom preháňali prvé čierna autá, ktoré testovali službu. Horúčka okolo Uberu stúpala. Servis fungoval s pár autami, ale ľudia začínali start-up poznať. Čoskoro sa z neho stal hit.

Vo februári 2011 vzrástla hodnota spoločnosti na 60 miliónov USD investíciou 10 miliónov USD od investora Matta Cohlera. Gigantický rozmach služby prilákal ďalších investorov. Shervin Pishevar investoval 20 miliónov USD. Investori sa do leta 2014 predháňali, kto prvý vloží do Uberu svoje peniaze.

„Taxi“ služba bez licencie?

Uber je šťastný, tradičné taxi služby plačú. Služba totiž ponúka možnosť robiť veci rýchlejšie, lacnejšie a lepšie. Zastaralé spôsoby objednávania prepravy jednoducho krívajú za Uberom. Úspech Uberu stojí na jednej strane na inovatívnom spôsobe objednávania dopravy, ktorý nahrádza klasické dispečingy taxislužieb. Druhou stranou mince je rozšírenie okruhu poskytovateľov prepravy aj o vodičov, pre ktorých taxikárčenie nie je hlavný zdroj obživy. A práve tento moment je tŕňom v oku taxikárov. Tí v každej krajine podliehajú množstvu regulácií a povinností, ktoré v konečnom dôsledku predražujú cenu pre koncového zákazníka. Štrajky vo Veľkej Británii, Francúzsku, ale už i na Slovensku najlepšie dokumentujú, ako veľmi Uber prekáža tradičným hráčom v odvetví.

Problémy však nastali aj vo vnútri firmy, keď chcel Kalanick dokázať, že používanie Uberu je lacnejšie ako vlastniť auto. Dôsledkom bolo vyjadrovanie nespokojnosti vodičov Uberu formou štrajkov.

Článok pokračuje pod reklamou

Kalanick sa rozhodol s problémami bojovať a napokon ich aj poráža. Je priebojný a silný obchodník, ktorý nehodlá svoju spoločnosť predať väčšej rybe akou je napríklad Google. Je rozhodnutý sa jej nevzdať. Uber je zodpovedný za 1000 jázd v priebehu jedinej minúty a takáto bilancia napokon dodala Kalanickovi vôľu udržať si jasnú predstavu o tom, kam spoločnosť smeruje. Transport považuje za rovnako dôležitý ako tečúcu vodu. To znamená jediné: byť všade a pre každého. Jeho túžbou ostáva poskytnúť každému zákazníkovi jediným dotykom pohodlný odvoz z miesta A na miesto B, a to kdekoľvek na svete. Uber momentálne operuje s číslom 5. Dokáže dodať auto do piatich minút. Ak dokáže dodať do 5 minút auto, dokáže dodať čokoľvek.

Uber je najhodnotnejším súkromným start-upom sveta

Podľa údajov, ktoré poskytuje spoločnosť PrivCo o súkromných spoločnostiach, prekonal Uber čínskeho výrobcu telefónov Xiaomi. Najnovšími investormi sú údajne Microsoft a indický mediálny konglomerát Bennett Coleman & Co., ktorí vložili do firmy 1 miliardu USD. Investícia sa má použiť na rozvoj obchodných operácií v Indii v priebehu nasledujúcich deviatich mesiacov. Vklad by tiež mohol sčasti pokryť náklady na spory, ktoré vedie firma s organizáciami zodpovednými za reguláciu trhu v zemiach, kde je služba implementovaná.

Uber nemusí vo svojej podstate minúť na reklamu a propagáciu ani cent. Meno mu robia jednak bezplatné úvodné jazdy, ktorými obchodní zástupcovia získavajú nových klientov všade vo svete a po ďalšie spokojní zákazníci, ktorí si o dobrej službe jednoducho povedia. Silná pozitívna referencia od spokojného zákazníka zabezpečila a stále zabezpečuje Uberu ďalších nových klientov po celom svete. Mnohí v Uberi vidia spoločnosť, ktorá môže dosiahnuť hodnotu 100 mld. USD a doterajší vývoj nasvedčuje, že sa nemusia mýliť. Prostredníctvom Uberu môžete dnes prepraviť všetko od zmrzliny cez kyticu ruží, až po balíček žuvačiek.

Uber predstavuje všetko, čo generácia Y potrebuje. Zosobňuje jedinečný štýl, rýchlosť prejavu a neustálu inováciu. Chceme robiť veľké veci a môžeme. Cítime sa mocní aj vďaka aplikáciám ako Uber, ktorá ponúka zákazníkovi okrem odvozu aj možnosť cítiť sa na chvíľu ako „kráľ“. Niet sa čomu diviť, keď využíva značky áut ako napríklad BMW, Audi či Mercedes. Je jednotkou v oblasti transportu, čo dokazuje aj hodnota spoločnosti. Dnes má firma hodnotu pribilžne 51 miliárd USD! Je až neuveriteľné, ako rýchlo Uber vyrástol zo start-upovej mobilnej aplikácie v gigantickú spoločnosť s globálnym úspechom.

Máte aj vy svetový nápad?

Nebojte sa ho zrealizovať! Pomôcť slovenským startupom stať sa svetovými hviezdami má program Startup Sharks, v rámci ktorého môžu slovenské startupy napríklad navštíviť svetové startupové eventy. Aktuálne Slovak Business Agency ponúka slovenským startupom svetovú príležitosť priamo v Bratislave. Na podujatí TechMatch Slovakia 2015 budú mať možnosť vypočuť si skúsenosti od ľudí, ktorí patria k prvej lige svetového biznisu. Stačí sa prihlásiť na www.techmatchslovakia.com.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Kristína Trníková
Kristína Trníková

Mojím poslaním na webe podnikajte.sk je motivovať a inšpirovať Vás. Aby som to mohla robiť dobre a zodpovedne, ja sama potrebujem dostatok motivácie a inšpirácie. Tieto dve komodity ku mne prichádzajú prostredníctvom komunikácie všetkých druhov. Hľadám pre nás v mori informácií, myšlienok a obsahu to pravé!


Extra náklady v medzinárodnej preprave: ako ich eliminovať?

Pozor treba dať na špekulatívne praktiky obchodníkov, nevypláca sa ani nepripravenosť dokumentácie či nedbalosť pri balení tovaru. Tipy, ako si zbytočne nenavýšiť náklady.

Organizácia pracovného času v doprave od 2. 2. 2022

Kedy bude vodič povinný absolvovať prestávku v jazde a aká pokuta hrozí za nesprávne organizovanie pracovného času v doprave?

Prevádzkovanie taxislužby od 1. apríla 2019

Od apríla vstúpia pre prevádzkovateľov taxislužby do účinnosti viaceré dôležité zmeny. Taxikárom mnoho povinností ubudne a začatie tohto podnikania bude oveľa jednoduchšie.

Fintech startupy, ktoré podporí Elevator lab

Spomedzi 336 spoločností z 56 krajín vybrala Raiffeisen Bank International (RBI) šesť startupových spoločností, ktoré sa zúčastnia akceleračného programu v oblasti finančných technológií pod názvom „Elevator Lab”. Pozrite sa, v ktorých fintech startupoch je budúcnosť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky