Núdzový stav so sebou prináša obmedzenie platnosti niektorých regulácií, žiaľ nie tých, po ktorých väčšina podnikateľov volá.
Aktualizácia k 29.11.2021: Nakoľko na Slovensku od 12. marca 2020 pretrváva vyhlásená mimoriadna situácia, stále platí výnimka z obmedzenia hotovostných platieb, pričom sa vzťahuje aj na aktuálny núdzový stav, ktorý bol opätovne vyhlásený 25.11.2021.
Zákon č. 394/2012 Z. z., o obmedzení platieb v hotovosti, vo všeobecnosti zakazuje odovzdanie bankoviek a mincí v súhrnnej hodnote 5 000 EUR, resp. v súhrnnej hodnote 15 000 EUR v prípade platieb medzi fyzickými osobami nepodnikateľmi.
Kríza dáva výnimku z obmedzenia hotovostných platieb
Za normálnych okolností by podnikateľ či občan, ktorý zaplatí v hotovosti sumu presahujúcu stanovenú hranicu, porušil zákon. Existuje však výnimka. Zákaz hotovostných platieb sa nevzťahuje na odovzdané a prijaté hotovostné platby vykonané v čase krízovej situácie, vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu, núdzového stavu a mimoriadnej situácie.
Advokát Tomáš Vavro pre Podnikajte.sk dáva do pozornosti dôvodovú správu k tejto výnimke. Tá uvádza, že sa navrhuje výnimka odovzdávať a prijímať platby v hotovosti aj v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu, núdzového stavu, krízovej situácie, počas ktorej je bezprostredne ohrozená alebo narušená bezpečnosť štátu a aj mimoriadnej situácie, počas ktorej sa vykonávajú opatrenia na záchranu života, zdravia alebo majetku, na znižovanie rizík ohrozenia alebo činnosti nevyhnutné na zamedzenie šírenia a pôsobenia následkov mimoriadnej udalosti.
„Vzhľadom na to, že aj v súčasnosti vyhlásená mimoriadna situácia spadá pod režim vyššie uvedenej výnimky, pričom zákon č. 394/2012 Z. z. neuvádza žiadne ďalšie podmienky (napr. vo vzťahu ku konkrétnym platobným operáciám či osobám), možno dospieť k záveru, že výnimka zo zákazu hotovostných platieb v čase mimoriadnej situácie, či núdzového stavu platí bez akýchkoľvek obmedzení,“ dodáva Vavro.
Tento názor potvrdzuje aj partner advokátskej kancelárie KUTAN & PARTNERS, Ján Kutan: „Po bleskovej analýze, ktorá zahŕňala prečítanie si dôvodovej správy predmetného zákona, oboznámenie sa so správou, že Vláda SR podľa §8 v spojení s § 3b zákona č. 42/1994 Z. z. o civilnej obrane obyvateľstva v platnom znení vyhlásila v súvislosti s rizikom šírenia nového koronavírusu na celom území krajiny mimoriadnu situáciu, ktorá platí od štvrtka (12. 3. 2020) od 6.00 h., sa domnievam, že uvedené ustanovenie zákona sa dá vykladať tak, že ide o takto predvídanú situáciu a je možné aplikovať toto ustanovenie za aktuálnej situácie.“
Môže teda podnikateľ uhradiť cenu za dodávku tovaru v hodnote nad 5 000 EUR v hotovosti? V zmysle vyššie uvedeného by sa tým nemal dopustiť porušenia zákona a nemala by mu hroziť sankcia, t. j. pokuta do 150 000 EUR.
„Zákon o obmedzení platieb v hotovosti v tomto smere nemusí byť úplne jednoznačný, aj keď priestor pre zúženie výnimky zo zákazu platieb v hotovosti je s ohľadom na gramatické znenie zákona pomerne obmedzený,“ konštatuje Miroslav Marcinčin zo Slovenskej komory daňových poradcov.
Výnimka, ktorá má zmysel aj veľmi široký výklad
„Takéto
ustanovenie má v krízových situáciách svoje opodstatnenie, zároveň môže so
sebou prinášať viaceré riziká, stačí sa pozrieť koľko firiem vykazuje
v účtovných závierkach pomerne zaujímavé údaje o stave hotovosti
v pokladnici, či niektorých druhov záväzkov, ktoré je v tejto
situácii možné uhradiť aj v hotovosti,“ hovorí Jaroslava Lukačovičová,
poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska.
„Podľa nášho názoru táto výnimka zo zákona má svoje miesto, ale je možné pripustiť, že môže byť aj zneužitá za iným ako sledovaným účelom, hoci dôvodová správa podrobnejšie vysvetľuje, čo zákonodarca danou úpravou sledoval,“ dopĺňa Ján Kutan.
„Slovenská komora daňových poradcov dlhodobo podporuje opatrenia, ktoré sú smerované k obmedzeniu špekulácii a zamedzeniu daňových či iných podvodov. Privítali by sme, keby bola právne priechodná a akceptovaná interpretácia, ktorá by neumožňovala zneužívanie tejto výnimky jej príliš širokým uplatňovaním,“ uzatvára Miroslav Marcinčin.