Covid testy môžu byť firemným benefitom aj cestou do normálu

Keď testovanie nie je za trest, ale za odmenu. Ako vo vašej firme povinné covid testy otočiť na cenný benefit?

Najskôr chcela softvérová spoločnosť Vacuumlabs vytvoriť v čase pandémie bezpečné prostredie pre softvérových vývojárov. Z pravidelného interného testovania sa vyvinul projekt Rýchlotest COVID, ktorý dnes prevádzkuje sieť testovacích MOMiek a zároveň pravidelne testuje mnohé veľké firmy a verejnosť aktuálne najlacnejšími PCR testami na trhu. Jeho projektový manažér Martin Vavrinčík v rozhovore pre Podnikajte.sk vysvetľuje, ako je možné zamestnancov testovať jednoduchšie a radí, ako tento proces otočiť na firemný benefit.

Firemné covid testy pomôžu vytvoriť bezpečné pracovné prostredie

V čase zlepšujúcej sa pandemickej situácie všetci dúfajú v rýchle zrušenie obmedzení či testovaní a skorý návrat do normálu. Je podľa vás reálne očakávať takúto zásadnú zmenu v blízkom čase?

Nie som epidemiológ a skutočne sa necítim na odhad toho, kedy a ako sa budú uvoľňovať opatrenia. Dovolím si však na základe skúseností z posledných mesiacov a nášho projektu Rýchlotest COVID predikovať, že návrat do normálu by rozhodne nemal byť uponáhľaný. Všetci sme v priebehu posledného roka zažili, ako môže neprimerané uvoľnenie opatrení privolať ďalšiu vlnu so všetkými následkami. Zároveň však existuje riešenie, ako každá firma vie dlhodobo zabezpečiť bezpečné prostredie pre svojich zamestnancov ešte predtým, ako sa nám podarí všetkých zaočkovať. Riešenie sa volá pravidelné testovanie.

Myslíte si, že pravidelné testovanie bude mať vo firmách aj naďalej miesto? Prečo?

Som o tom presvedčený. Spomeniem našu skúsenosť. Keď sme v materskej fintech spoločnosti Vacuumlabs potrebovali zachovať možnosť stretávať sa a bezpečne fungovať v spoločných priestoroch, rozhodli sme sa pravidelne testovať. Najprv raz, neskôr až štyrikrát týždenne kombináciou antigénových a PCR testov. Výsledok je jednoznačný: od októbra 2020 sa vo firme vyskytlo len sedem pozitívnych prípadov, ktoré sme zachytili ešte predtým, než došlo k rozšíreniu nákazy. Pritom v priestoroch denne spoločne pracovali desiatky ľudí ako roky predtým. Pravidelné antigénové a PCR testovanie a dodržiavanie pravidiel umožnilo firme plnohodnotne fungovať pri maximálnej ochrane zdravia. Tento recept podľa našich informácií funguje v mnohých organizáciách, ktoré sa pravidelne testujú.

Časť firiem dnes testuje vo vlastných prevádzkach, časť to necháva na MOMky a od zamestnancov si pýtajú certifikáty. Ktorý postup je podľa vás efektívnejší?

Aj keď zastrešujeme obe aktivity, asi neprekvapím, keď sa prihovorím za testovanie v podnikoch. Dôvodov je hneď niekoľko. Kto zažil vo firme odstávku výroby vie, že náklady sú obrovské a s ňou aj neistota od manažmentu po zamestnancov. Podobný problém má aj nevýrobná firma. Síce škody nie je vidieť okamžite v stojacich linkách, ale znížená výkonnosť a zhoršená psychika pre mesiace sociálnej izolácie a home officu sú dnes realitou veľkej časti prevádzok.       

Pravidelné testovanie zabraňuje tomu, aby sa vo firme vyskytlo ohnisko nákazy a udržiava zamestnancov v istote, že budú mať prácu a uživia rodiny. Z každej spoločnosti sa aj dnes môže stať ohnisko nákazy, hoci čísla pozitívnych prípadov začali klesať. Veď podobný stav zažilo mnoho európskych krajín a teraz prechádzajú 3. vlnou pandémie. A to aj napriek doteraz lepším výsledkom a vyššej zaočkovanosti.

Prečítajte si tiež

Mám však ešte oveľa silnejší argument. Vždy, keď telefonujem s niekým, kto je už takmer 12 mesiacov zavretý doma a nekonečne dlho nevidel naživo svojich kolegov, uvedomím si, aké máme v našej firme šťastie. Až vtedy mi „docvakne“, aké je neuveriteľné, že my sme sa až donedávna mohli denne stretávať komplet celý tím a fungovať ako dlhé roky predtým. S ľudským osobným kontaktom, zdieľaním zážitkov, posedením pri káve a obede. Navyše v maximálne bezpečnom prostredí. To je benefit, ktorý je dnes vo firmách na nezaplatenie. Kto staví na tento moment hneď po ukončení lockdownu, bude mať u svojich zamestnancov vyhraté.

PCR testy ponúkajú presnosť, antigénové rýchlosť a ich kombinácia istotu

Čo poradíte firmám, ako nabehnúť do pôvodného pracovného režimu?

Nechoďte na to zhurta. Vystavili by ste sa príliš veľkému riziku a mohli by ste na to doplatiť, dlhodobú ochranu poskytuje napríklad práve pravidelné a intenzívne testovanie niekoľkokrát týždenne. Odporúčame v prvom kroku nastaviť jeden deň, kedy celá firma príde do práce spoločne po pretestovaní zamestnancov a pri dodržiavaní všetkých ostatných opatrení R-O-R. Všetci zamestnanci sa spoločne stretnú a v jeden deň v týždni si pripomenú, aké je skvelé fungovať spolu v práci ako kolektív. Stačí sa takto raz týždenne pred vstupom do firmy otestovať PCR testami a budete mať istotu, že všetci vaši ľudia sú v bezpečnom prostredí. Firma sa následne môže rozhodnúť, ako si nastaví podmienky testovania a bezpečného fungovania kombinácie home officu a kancelárií.

Článok pokračuje pod reklamou

Dá sa spoľahnúť aj na antigén alebo radšej odporúčate PCR testy?

My vo Vacuumlabs sme dôkazom, že časté, pravidelné a skutočne systematické testovanie antigénovými testami dáva vysokú mieru bezpečnosti. Sedem pozitívnych prípadov v rannom štádiu zo stoviek a stoviek testov hovorí jasnou rečou. Rovnako čísla z tisícok testov vo spoločnostiach ako VÚB, ČSOB, Dedoles a ďalších, ktoré sme robili, potvrdzujú to isté. Ak však vo firme potrebujete mať úplnú istotu, treba staviť na PCR test, respektíve ideálne opakovanú kombináciu rýchlosti antigénu a presnosti PCR testu. Dobrou správou však je, že situácia sa v porovnaní s minulým rokom výrazne naklonila v prospech presnejšieho PCR testovania. Je dnes podstatne lacnejšie ako predtým, navyše na trhu sú už aj menej invazívne formy ako napríklad kloktacie a slinné testy.

Covid testy už nie sú drahou záležitosťou a prispievajú k spokojnosti zamestnancov

Hovoríte, že testovanie je dnes pre firmy výhodnejšie. V čom?

Testovanie vo firmách sa výrazne posunulo a moderné technológie sú stále dostupnejšie. Ak si nás objednajú, vieme otestovať pracovníkov antigénovým testom už od 3,50 eur na zamestnanca. A za cenu od 27,90 eur, ktorú firmy ešte donedávna platili za AG testy, dokážeme pri pravidelnom testovaní realizovať PCR testy zamestnancov. Pre firmy je dnes testovanie nepochybne cenovo dostupnejšie v porovnaní s minulým rokom. Navyše náklady na testovanie sú daňovo uznateľným výdavkom.

Po Veľkej noci bolo avizované postupné zmierňovanie opatrení, časom by tak mohla padnúť povinnosť populácie pravidelne sa testovať. Vy hovoríte, že firmy by mali pokračovať v testovaní. Prečo?

Ak to zjednoduším, štát má možnosť kedykoľvek „zatiahnuť ručnú brzdu“, keď sa čísla začnú vyvíjať zlým smerom. Firma je na tom však horšie: ak sa v nej vyskytne ohnisko, má obrovský problém s obmedzením či zastavením činnosti a štát jej s tým v tom momente nepomôže. Každá firma však môže toto riziko znížiť  prakticky na nulu tým, že bude ďalej pravidelne testovať. Kým nie je populácia vo veľkej miere zaočkovaná, je testovanie nutnosť. A na dostatočnú zaočkovanosť si budeme musieť ešte dlhé mesiace počkať.

Najlepšie však je, že testovanie je však zároveň pre firmy príležitosť. Mnoho zamestnancov trpí dlhodobou sociálnou izoláciou prácou z domu a vy máte šancu ľuďom konečne uľaviť a dostať ich do kolektívu. Neuveríte, aký hodnotný benefit testovanie môže byť, ak pomáha ľuďom opäť sa stretávať. Teraz je ten správny čas pripraviť pravidelné testovanie a spustiť ho hneď, ako bude možný návrat ľudí do práce.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Výluka ako alternatíva štrajku zo strany zamestnávateľa

Kedy a ako môže firma zastaviť prácu, čo to znamená z hľadiska mzdových nákladov a aké sú oznamovacie povinnosti zamestnávateľa, ktorý sa pre výluku rozhodne?

Dohoda o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti v roku 2025

Príležitostné práce možno vykonávať aj na základe dohody uzatvorenej mimo pracovného pomeru. Kedy a za akých podmienok po nej možno siahnuť v roku 2025?

Dohoda o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce od 1. 1. 2025

Sezónne práce je možné vykonávať aj na základe dohody o pracovnej činnosti, ktorá však má určité špecifiká. Aké obmedzenia a iné podmienky Zákonník práce vyžaduje?

Pobyt cudzinca v rámci vnútropodnikového presunu/mobility

V čom sa líši vnútropodnikový presun (ICT) od tzv. mobility zamestnanca presunutého v rámci podniku? Kedy sa ktorý využíva a aké povinnosti s nimi súvisia?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky