Analýza ukázala, ako sa vyvíja počet ponúk na teleprácu, v akých sektoroch je takýchto ponúk najviac a pre aké pozície je práca na diaľku najtypickejšia.
Ešte pred dvomi rokmi bola práca na diaľku často len nedostupným snom niektorých slovenských uchádzačov. Analýza portálu Profesia.sk však ukazuje, že firmy takéto pracovné podmienky ponúkajú čoraz častejšie.
Zamestnanie na diaľku sa u nás oficiálne nazýva domácka práca a telepráca (na prácu je potrebné využívať technológie). Podľa Zákonníka práce ide o povolanie, ktoré vykonáva zamestnanec nie príležitostne, ale pravidelne z domu.
Počet ponúk, ktoré nevyžadujú fyzickú účasť na pracovisku, stúpol 13-násobne
Druhý štvrťrok 2019 priniesol na Profesiu iba 134 pracovných ponúk, ktoré vôbec nepožadovali príchod na pracovisko. Z celkovej ponuky predstavoval tento počet približne 0,2 %. Situácia sa však vplyvom pandémie výrazne zmenila. Za rovnaké obdobie roka 2021 je takýchto ponúk 13-krát viac. Zamestnávatelia uverejnili v druhom štvrťroku 1777 ponúk na teleprácu, čo predstavuje 2,2 %.
Rastúci trend pokračuje aj v treťom kvartáli. Firmy od 1. júla do 26. augusta uverejnili ďalších 1050 ponúk bez požiadavky príchodu na pracovisko. Zo všetkých ponúk ide o 2,4 %.
Kde vidieť prácu na diaľku najčastejšie?
Spomedzi inzerátov na najväčšom pracovnom portáli na Slovensku Profesia.sk je práca na diaľku (remote work) najrozšírenejšia v informačných technológiách. V treťom kvartáli 2021 sa aktuálne ponúka vo viac ako 13 % inzerátov v tomto sektore.
Práca na diaľku je ďalej najrozšírenejšia v prekladateľstve, médiách a marketingu.
Telepráca je najrozšírenejšia pri programátoroch
Až tretina ponúk na ABAP či Backend programátorov ponúka prácu na diaľku. Celkovo môžeme vidieť, že remote work je najrozšírenejší najmä pri povolaniach, ktoré vyžadujú programátorské skúsenosti.
Túto skutočnosť mohlo ovplyvniť aj to, že firmy v IT majú dlhodobý problém s hľadaním špecialistov na programátorské inzeráty práce. Ak teda uchádzačom dajú možnosť pracovať z akéhokoľvek miesta, vedia si zvýšiť cieľovú skupinu. Firmy už nie sú limitované hľadaním ľudí, ktorí bývajú alebo chcú bývať v okolí ich pôsobiska.
Mimo IT pozícií je práca na diaľku najviac ponúkaná v pracovných inzerátoch na editorov, grafických dizajnérov, prekladateľov, novinárov či copywriterov.
Zdroj: Profesia.sk