Barbora Šandrejová

Ing. Barbora Šandrejová

Som absolventkou odboru účtovníctvo a audítorstvo na Ekonomickej univerzite v Bratislave a popri vysokoškolskom štúdiu som v rokoch 2009-2010 pracovala ako junior účtovník v spoločnosti Účtovná jednotka, s.r.o.


Faktúra a jej vzor

V podnikateľskej praxi sa podnikatelia stretávajú s rôznymi účtovnými a daňovými dokladmi. Najčastejším z nich je práve faktúra. Faktúru možno definovať ako účtovný doklad, ktorý zachytáva výmenný vzťah medzi dvoma subjektmi (napr. právnickou a fyzickou osobou – podnikateľom), ktorý vzniká pri výmene tovaru alebo služby.

Nárok zamestnanca na odstupné pri ukončení pracovného pomeru (2010)

Zákonník práce stanovuje podmienky, kedy zamestnancovi vzniká nárok na odstupné, zároveň však vymenúva prípady, kedy je zamestnanec povinný získané odstupné vrátiť zamestnávateľovi.

Zmluva o vedení účtovníctva

Podnikateľ, ktorý sa rozhodne prenechať vedenie svojho účtovníctva účtovníckej firme, musí najprv s danou firmou uzavrieť zmluvu. Túto zmluvu je dôležité uzavrieť z dôvodu identifikácie oboch zmluvných strán, ich práv a povinností a doby trvania zmluvného vzťahu. Na obsah zmluvy s účtovníckou firmou by mal podnikateľ klásť veľký dôraz, pretože dôkladnou a podrobnou zmluvou sa môže v budúcnosti vyhnúť prípadnému sporu s druhou zmluvnou stranou o nedodržaní zmluvných podmienok alebo prehre v súdnom spore o vzniknutej škode pri vedení účtovníctva. Veľakrát sa vypracovanie zmluvy o vedení účtovníctva podceňuje a až pri vzniku problému týkajúceho sa zmluvných podmienok sa rieši obsah, chýbajúce, či nepresné znenia zmluvy o vedení účtovníctva.

Ako viesť účtovníctvo - interne alebo externe?

Podnikateľské subjekty, ktoré sú povinné viesť účtovníctvo, vymedzuje § 1 zákona č. 431/2002 o účtovníctve v znení neskorších predpisov a v zjednodušenom znení sú nimi: právnické osoby, ktoré majú sídlo na území SR; zahraničné osoby, ak na území Slovenskej republiky podnikajú alebo vykonávajú inú činnosť; fyzické osoby – živnostníci, ktorí nevedú daňovú evidenciu alebo si neuplatňujú výdavky v paušálnej výške.

Zodpovednosť za škodu pri vedení účtovníctva a daňovom poradenstve

Ak ste podnikateľ, ktorý vedie účtovníctvo a vznikla vám škoda - či už zo dôvodu nedbanlivosti zo strany zamestnanca, z neplnenia si zmluvných podmienok zo strany účtovníckej firmy alebo daňového poradcu, mali by ste vedieť, do akej výšky môžte požadovať náhradu škody vám vzniknutej.


Živnostník a zriadenie podnikateľského účtu

Po založení živnosti stoja mnohí živnostníci pred otázkou, či si majú založiť vlastný podnikateľský účet alebo využívať svoj osobný účet so súkromnými finančnými prostriedkami aj na podnikateľské účely. Žiadny zákon neukladá povinnosť pre živnostníkov zriadiť si účet v banke pre potreby podnikania, takže živnostníci môžu nakladať v podnikaní aj s hotovosťou. Tento spôsob v súčasnosti ustupuje a v podnikateľskej činnosti je oveľa praktickejšie a aj bezpečnejšie uprednostniť bezhotovostný styk pred hotovostným platobným stykom.

Nezdaniteľná časť na daňovníka v rokoch 2009 a 2010

Nezdaniteľná časť na daňovníka je suma, o ktorú si daňový subjekt – fyzická osoba môže znížiť základ dane. V tabuľke je prehľadne spracovaný spôsob výpočtu nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a zmeny v jej výpočte.

Miestne dane v SR

Dane je možné členiť z viacerých hľadísk, jedným z nich je územné hľadisko. Podľa neho sa dane členia na celoštátne dane a miestne dane.


To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky