Ak ste podnikateľ, ktorý vedie účtovníctvo a vznikla vám škoda - či už zo dôvodu nedbanlivosti zo strany zamestnanca, z neplnenia si zmluvných podmienok zo strany účtovníckej firmy alebo daňového poradcu, mali by ste vedieť, do akej výšky môžte požadovať náhradu škody vám vzniknutej.
Zamestnanec na vedenie účtovníctva – interné vedenie účtovníctva a zodpovednosť za spôsobenú škodu
V prípade náhrady škody spôsobenej zamestnancom zodpovedá zamestnanec zamestnávateľovi (podľa legislatívy platnej v roku 2010) za škodu do výšky rovnajúcej sa štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ktorý mu bol vyplácaný pred porušením povinnosti, ktorým spôsobil škodu. Súčasne má zamestnanec možnosť poistiť sa proti škode spôsobenej pri výkone povolania a vyhnúť sa tak problémom pri vymáhaní náhrady škody zamestnávateľom.
Účtovnícka firma – externé vedenie účtovníctva a zodpovednosť za škodu
Zodpovednosť účtovníckej firmy za vaše účtovníctvo je len do tej miery, v akej si obe zmluvné strany dohodnú v zmluve o vedení účtovníctva. V prípade korektne upraveného zmluvného vzťahu účtovnícka firma zodpovedá za činnosti spojené s predmetom jej činnosti, napríklad správne zaúčtovanie dokladov, dodržiavanie zákonných lehôt v účtovníctve a v oblastí daní. Nikdy však nezodpovedá za vašu podnikateľskú činnosť, ktorú ste sa rozhodli vykonávať, teda za to, či ste odovzdali všetky doklady alebo či sú vaše doklady pravé a pravdivé.
V súčasnosti sa čoraz vo väčšej miere dávajú účtovnícke firmy poistiť voči chybám spôsobeným pri vykonávaní účtovníckych prác svojim klientom. Dôležitou môže byť aj informácia o tom, či aj vaša účtovnícka firma, ktorú ste si vybrali, také poistenie má, vyhli by ste sa tak prípadnému nezaplateniu škody, ktorú vám môže spôsobiť účtovnícka firma. Existencia poistenia účtovníckej firmy voči škode spôsobenej klientom je aj indikátorom jej zodpovednosti a profesionálneho prístupu.
Daňový poradca a zodpovednosť za škodu
Ak ste sa rozhodli využiť služby daňového poradcu a vznikla vám škoda, zákon č. 78/1992 Z.z. o daňových poradcoch a Slovenskej komore daňových poradcov v znení neskorších predpisov informuje, ako v takom prípade ďalej postupovať.
Podľa uvedeného zákona daňový poradca zodpovedá aj za škodu, ktorú spôsobil podnikateľovi – klientovi jeho pracovník. Zodpovednosti za škodu sa môže daňový poradca zbaviť iba v tom prípade, ak sa preukáže, že škode nemohol zabrániť ani pri vynaložení všetkého úsilia, ktoré možno od neho požadovať. Zákon ukladá daňovému poradcovi povinnosť uzavrieť zmluvu o poistení zodpovednosti za škodu, ktorá by mohla vzniknúť v súvislosti s vykonávaním jeho povolania. Skutočnosť, že daňový poradca má povinnosť poistenia zodpovednosti za škodu, je pre vás väčšou zárukou, že vám vzniknutú škodu nahradí. V prípade, že daňovým poradcom je fyzická osoba, nemá povinnosť uzavrieť zmluvu o poistení zodpovednosti za škodu, ak vykonáva daňové poradenstvo v mene právnickej osoby zapísanej v zozname daňových poradcov, ktorý vedie Slovenská komora daňových poradcov a táto právnická osoba už je na túto činnosť poistená.