Z dôvodu obchádzania kontrolných výkazov začala finančná správa kontrolnú akciu bez časového obmedzenia
Podnikatelia, ktorí sa snažia obchádzať kontrolný výkaz DPH, tak robia prostredníctvom jeho jedinej anonymnej časti B3. V nej uvádzajú sumu nákupov v hotovosti, ktoré uskutočnili za predchádzajúce zdaňovacie obdobie (mesiac, štvrťrok). Niektorí sú vo svojich nákupoch rekordéri.
Príklad podvodného správania zistené vďaka kontrolnému výkazu
Podnikateľ z Bratislavy si v mesačnom výkaze uplatnil odpočet dane z hotovostných transakcií v celkovej sume 1 400 000 eur. Mesiac mal 20 pracovných dní. Maximálna hodnota jedného nákupu v hotovosti môže byť 1 000 eur, pričom hodnota dane z tohto nákupu je cca 166 eur. V takom prípade musel podnikateľ denne nakúpiť 420 krát v maximálnej možnej hodnote 1 000 eur. Denne minul na nákupy v hotovosti cca 420 000 eur. Mesačné nákupy ho teda stáli viac ako 8 miliónov eur.
Podnikateľ z Trnavy si za štvrťrok uplatnil odpočet v sume 1 900 000 eur. V období troch mesiacov bolo 60 pracovných dní. Takže každý deň musel urobiť 190 nákupov v hodnote 1 000 eur. Denne tak v hotovosti minul cca 190 000 eur. Za celý štvrťrok podľa výkazu minul v hotovosti takmer 11,5 mil. eur.
Finančná správa zriadila na kontrolu časti B3 kontrolného výkazu DPH špecializovaný tím. Kontrolné skupiny zložené z pracovníkov miestneho daňového úradu, policajného zboru a finančného riaditeľstva vznikajú postupne vo všetkých regiónoch Slovenska. Kontrolná akcia sa začala dnes a zatiaľ je bez časového obmedzenia.