80 tisíc pokladníc ešte nie je pripojených na ekasu, najviac z Bratislavského kraja

Finančná správa eviduje približne 80 tisíc pokladníc, ktoré podnikatelia ešte stále nepripojili do systému eKasa. Najviac takýchto pokladníc sa nachádza v Bratislavskom, najmenej v Trenčianskom kraji.

Na eKasu už prešlo asi 60 % podnikateľov

Finančná správa aktuálne eviduje tržby už 137 120 pokladníc z približne 220 000 zaevidovaných v systéme eKasa. Aktívne pokladnice denne vydávajú vyše 4 milióny pokladničných dokladov. Celkovo finančná správa prijala v systéme eKasa od jeho zavedenia takmer 358 miliónov pokladničných dokladov.  

Finančná správa má vďaka systému eKasa presné informácie nielen o duplicitnom vydávaní dokladov, či dlhodobom nevydávaní pokladničných dokladov, ale má prehľad napríklad aj o nezaevidovaných dokladoch vydaných offline ako aj informácie o chýbajúcich dokladoch. Rovnako vie identifikovať aj neobvyklé sumy transakcií či stále nepripojené pokladnice do systému eKasa. 

Pripojených nie je ešte 80 000 pokladníc

Finančná správa eviduje približne 80 000 podnikateľov, ktorých virtuálne či online registračné pokladnice (VRP/ORP) neevidujú tržby v systéme eKasa. Subjekty síce podali žiadosť o pridelenie kódu pokladnice eKasa klient, ktorý im finančná správa pridelila, avšak ich pokladnica ešte pokladničné doklady nevydáva.

Najviac nepripojených pokladníc eviduje finančná správa v Bratislavskom kraji (cca 22 000). Nasledujú podnikatelia z Nitrianskeho a Prešovského kraja. Na ďalších miestach sa umiestnili žilinskí, košickí, banskobystrickí a trnavskí. Dáta finančnej správy naznačujú, že najlepšie si svoje povinnosti plnia podnikatelia z Trenčianskeho kraja, v ktorom finančná správa eviduje najmenší počet nepripojených pokladníc (približne 8 000).

Finančná správa upozorňuje podnikateľov, aby nepodceňovali blížiaci sa termín zavedenia eKasy

Všetky pokladnice pritom musia byť pripojené do systému eKasa najneskôr 1. januára 2020. Finančná správa preto znovu upozorňuje, že personálne aj technické kapacity dodávateľov/výrobcov/distribútorov ORP môžu byť v závere kalendárneho roka obmedzené. Už v súčasnosti to platí pre servisných technikov. Finančná správa tak opäť vyzýva podnikateľov, ktorí ešte stále neprešli pri evidencii tržieb na systém eKasa, aby tak spravili čo najskôr.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Elektronické bločky v praxi: skúsenosti podnikateľov

Ako obchodníci hodnotia zasielanie elektronických pokladničných dokladov na mail či do aplikácie, aký záujem o túto službu zákazníci majú a ako náročné je jej zavedenie?

Pokuty v súvislosti s eKasou

Čo hrozí podnikateľovi, ak nepoužíva eKasu, ale podľa zákona by mal? Aké sankcie sú v prípade, ak nevydá pokladničný doklad z eKasy či v ďalších prípadoch porušenia zákona? Prinášame prehľad.

Štátna aplikácia ePeňaženka: na čo slúži a čo ponúka zákazníkom?

Na overovanie pravosti pokladničných dokladov možno využívať novú aplikáciu finančnej správy ePeňaženka. Pre používateľov má aj praktický zmysel.

Strata/zabudnutie prihlasovacích údajov do VRP: ako postupovať?

Ak podnikateľ zabudne prihlasovacie údaje do virtuálnej registračnej pokladnice, daňový úrad ich neobnoví ani nevygeneruje nanovo. Čo vtedy robiť?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky