Pravidlá na odklad zaplatenia dane z príjmov

Pokiaľ podnikateľ nemá financie na zaplatenie dane z príjmov, môže požiadať o odklad. Aké podmienky treba spĺňať?

Na podanie daňového priznania a zaplatenie daní ostáva už len niekoľko dní. Ozýva sa však mnoho hlasov, že v dôsledku koronakrízy na to nemajú financie. Ministerstvo financií SR preto informuje, že v súčasnosti sú v platnosti jasné pravidlá, ktorými sa podnikateľské subjekty môžu riadiť, ak sa dostanú do objektívnych ekonomických ťažkostí.

V akých prípadoch je možné požiadať o odklad platenia daní?

Povoliť odklad platenia dane alebo zaplatenie dane v splátkach, môže podľa Daňového poriadku správca dane, ak o to daňový subjekt požiada za splnenia nižšie uvedených podmienok:

Prečítajte si tiež
  • k žiadosti o odklad platenia dane a platenia dane v splátkach je potrebné predložiť analýzu finančnej a ekonomickej situácie (analýzu nemusí predložiť fyzická osoba, ktorá nemá oprávnenie na podnikanie),
  • dlžná suma dane nad 3 000 € musí byť zabezpečená niektorým zo zabezpečovacích inštitútov (napr. záložné právo),
  • za dobu povoleného odkladu alebo povoleného platenia v splátkach zaplatí daňový subjekt úrok zo sumy odkladu dane alebo z povolenej splátky; výška úroku z odkladu alebo splátok je v súčasnosti 10% p.a.,
  • úrok sa počíta za každý deň povoleného odkladu alebo povoleného platenia dane v splátkach, a to do dňa ich skutočného zaplatenia,
  • odklad alebo splátky možno povoliť najviac na 24 mesiacov od splatnosti dane.

Minister financií Eduard Heger v tejto súvislosti požiadal Finančnú správu, aby prípadné žiadosti o odklad splatenia dane posudzovala so zreteľom na stále prebiehajúco koronakrízu.

Možnosti v prípade premeškania lehoty na daňové povinnosti

V prípade, že nestíhate plniť daňové povinnosti v stanovenom termíne, napríklad podať daňové priznanie, je možné požiadať o odpustenie zmeškanej lehoty. Akých prípadov sa to týka a ako postupovať, približujeme v článku Odpustenie zmeškanej lehoty pri daňových povinnostiach.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Zdaňovanie príjmov z prenájmu nehnuteľnosti v roku 2024

Prenajímate v roku 2024 nehnuteľnosť? Aké sú podmienky pre zdaňovanie tohto príjmu pre rok 2024? Oplatí sa zaradiť nehnuteľnosť do obchodného majetku alebo je lepšie nezaradiť?

Zdaňovanie príjmov z predaja nehnuteľnosti v roku 2024

Predali ste alebo sa chystáte predať v roku 2024 nehnuteľnosť? Ste povinný príjem z tohto predaja zdaniť? Za akých okolností je tento príjem oslobodený?

Auto v podnikaní v roku 2024

Je výhodnejšie kúpiť auto na firmu alebo ako súkromná osoba? Dá sa odpočítať DPH, ak kúpim auto na firmu? V článku prinášame odpovede nielen na tieto dve veľmi časté otázky, ale aj ďalšie týkajúce sa používania auta v podnikaní v roku 2024.

Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia platné v roku 2024

Prehľad platných a účinných zmlúv Slovenskej republiky o zamedzení dvojitého zdanenia v odbore daní z príjmov, resp. z príjmov a z majetku pre rok 2024.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky