Ak podnikateľ bezplatne vypožičia majetok, nemôže si v súvislosti s ním uplatniť niekoľko druhov daňových výdavkov. Užívateľ majetku môže zahrnúť do daňových výdavkov len výdavky na energie.
Čo je zmluva o výpožičke
Výpožička je právny vzťah, v ktorom jeden (požičiavateľ) bezodplatne odovzdá vec druhému (vypožičiavateľovi), aby ju mohol po dohodnutú dobu užívať.
Na základe výpožičky je požičiavateľ povinný odovzdať vypožičiavateľovi vec v stave spôsobilom na riadne užívanie. Ak je potrebné dodržať osobitné pravidlá pre užívanie zapožičanej veci (napr. návod, manuál), je požičiavateľ povinný vypožičiavateľa s nimi oboznámiť. Neplatí to pre prípady, ak ide o pravidlá všeobecne známe.
Vypožičiavateľa je lepšie upozorniť vždy, ak má zapožičaná vec určité špecifiká používania. Ak by požičiavateľ tieto informácie vypožičiavateľovi neposkytol, musel by mu uhradiť náhradu škody, ktorá by mu z tohto dôvodu vznikla.
Vypožičiavateľ je oprávnený užívať vec riadne a v súlade s účelom, ktorý sa v zmluve o výpožičke dohodol alebo ktorému obvykle vec slúži. Napríklad osobné auto nebude používať na prepravu nákladu. Zapožičanú vec je povinný chrániť pred poškodením, stratou alebo zničením.
Vypožičiavateľ je povinný vec vrátiť, len čo ju nepotrebuje, najneskôr však do konca určenej doby zapožičania. Požičiavateľ môže požadovať vrátenie veci aj pred skončením určenej doby zapožičania, ak vypožičiavateľ neužíva vec riadne alebo ak ju užíva v rozpore s účelom, ktorému slúži. Vypožičiavateľ nemôže zapožičanú vec prenechať na užívanie inému, ak to nie je v zmluve o výpožičke dovolené.
Aký je rozdiel medzi výpožičkou, pôžičkou a nájmom a čo musí zmluva o výpožičke obsahovať, nájdete v článku Zmluva o výpožičke - vzor
(Ne)daňové výdavky pri bezodplatnom zapožičaní veci (zmluve o výpožičke) v roku 2017
Vo všeobecnosti platí, že daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval a výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané.
Novelou zákona o dani z príjmov došlo od 1.1.2017 k rozšíreniu výdavkov (nákladov), ktoré sa považujú za nedaňové, resp. daňovo neuznané.
Požičiavateľ si nemôže do daňových výdavkov zahrnúť výdavky na technické zhodnotenie, prevádzkovanie, opravy a udržiavanie hnuteľnej veci a nehnuteľnosti využívanej na základe zmluvy o výpožičke (napr. rekonštrukcia budovy, platby správcovskej spoločnosti, platby distribútorovi elektriny).
Vypožičiavateľ si môže do daňových výdavkov (nákladov) zahrnúť len výdavky na energie, ktoré vynaloží v súvislosti s užívaním zapožičanej hnuteľnej veci alebo nehnuteľnosti.