Bohuš Zach (zazito.ooo): Podnikáme s adrenalínom

Bohuš Zach (zazito.ooo): Podnikáme s adrenalínom
Michal Ondruš

Milovník kníh a hier so slovíčkami. Často lieta v oblakoch. Tam sa totiž rodia tie najlepšie nápady. Snaží sa vidieť veci inak, preto založil PR agentúru First media, v ktorej aktívne pôsobí. Verí, že univerzálny recept na úspech neexistuje, preto hľadá nové možnosti a cesty. Má rád voľnosť, dôslednosť a férovy prístup.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Prevádzkovateľ dopravnej spoločnosti si s kamarátom vytvorili pre vlastné potešenie escape hru. Dnes patria medzi najväčších prevádzkovateľov únikových hier na Slovensku. Bohuš Zach zo zazito.ooo hovorí, že podnikanie so zábavou má na slovenskú budúcnosť.

Escape hry sú novým fenoménom. Na Slovensko prišli pred niekoľkými rokmi a za ten čas si dokázali nájsť svojho zákazníka. Princíp hry je veľmi jednoduchý. Skupina ľudí (zväčša priatelia, alebo kolegovia) je uzatvorená v určitom priestore a ich spoločnou úlohou je do časového limitu dostať sa z daného priestoru, alebo nájsť ukrytý predmet.

Vlastná escape hra

Podnikanie je o nadšení pre svoju prácu. Potvrdzuje to aj Bohuš Zach. Jeho prvá skúsenosť s escape hrami bola s bratrancom. Ten si kúpil poukaz a zobral ho so sebou na jedinú escape hru, ktorá bola vtedy v Bratislave. Prvá hra nedopadla pre nich úspešne, pretože sa v časovom limite nedokázali dostať von, ale pocit, ktorý vtedy po prvýkrát zažil ho veľmi ovplyvnil.

Veľmi ho to zabavilo, inšpirovalo a nadchlo. Táto prvá escape hra v Bratislave bola urobená „na kolene“ a videl, že v tejto oblasti je obrovský potenciál. Spolu so známym, ktorý je mechanicky zručný a v tom období bol bez práce, sa rozhodli postaviť vlastnú únikovú hru. Nápad, ako by mala vyzerať ich prvá escape hra bol jasný, dlhšie však hľadali vhodný priestor.

Veľmi ma to zabavilo, inšpirovalo a nadchlo.

„Našou prvou escape hrou sa stal Divný dom, ktorý bol približne 100 metrov od bytu, kde som býval,“ opisuje svoje začiatky Bohuš Zach. Samotná tvorba Divného domu trvala približne rok. Dôvodom bolo to, že hru tvorili po večeroch popri ich hlavných zamestnaniach. Rozbiehať escape hru a súčasne venovať čas aj dopravnej firme je veľmi časovo náročné. Ďalším problémom bolo nájsť správnu partiu ľudí s ktorými by dokázali únikové hry dlhodobo prevádzkovať. Začínali dvaja, ale museli nájsť ďalších dvoch brigádnikov. Úspech Divného domu ich totiž prekvapil a motivoval k hľadaniu ďalších možností ako posunúť úroveň slovenských escape hier o stupeň vyššie. Vznikla tak druhá escape hra „Divná Bratislava“, ktorá sa odohráva v uliciach nášho hlavného mesta.

Ako vzniká nápad?

Vymyslieť úspešnú escape hru nie je jednoduché. Kreatívny nápad pozostáva zo zaujímavej témy, hry, logických úloh, skrýše, indícií, hádaniek a množstva iných vecí, ktoré je potrebné šikovne spojiť do jedného celku, aby návštevníci mali počas celých 60 minúť zábavu a bezpečný adrenalín.

Ako vytvoriť dobrú únikovú hru? Bohuš Zach je presvedčený, že prvým impulzom je práve chuť absolvovať takúto escape hru. Jednotlivé nápady a hry sú odpozerané zo života. Veľa nápadov vzniká podľa jeho slov v hračkárstve, lebo tam sú veci, ktoré sa hýbu, je potrebné ich stlačiť, alebo sa niečo otvorí. Základom je zmena prístupu. Nechceli totiž len meniť tému escape hry ako to robia iní. Vymenia tému druhej svetovej vojny za napríklad pirátsku izbu. Princíp hry však zostane. Tomuto sa chceli vyhnúť.

Nápady vznikajú v hračkárstve.

Základnou ideou týchto hier je, že každá musí byť iná, ako tá predtým. Preto u nich nájdete escape hru odohrávajúc sa v uliciach Bratislavy, alebo je skupina hráčov rozdelená a zamknutá do basy a najnovšie ako escape hra slúži aj poschodový autobus, alebo karavan. „Našou filozofiou je aj to, že my nenavštevujeme iné escape hry na Slovensku, alebo v zahraničí. Viem, že naša konkurencia to robí, ale my sa toho trochu bojíme. Nie však z dôvodu, že by sme sa nechceli porovnávať, ale nechceme vykrádať nápady ostatných,“ vysvetľuje Bohuš Zach. Obmedzujeme sa na klasické sledovanie konkurencie v podobe, kto je úspešný a akým spôsobom predáva svoje služby. Ako prví napríklad prišli s nápadom, že nechávajú hráčov v escape hre naozaj hru dokončiť. Pripadá im totiž nefér po 60 minútach hru prerušiť. Hra totiž graduje atmosférou a bolo by veľmi nešťastné práve v tejto chvíli túto hru prerušiť.

Nápadov je dosť

Prvú escape hru spustili pod hlavičkou zazito.ooo oficiálne v novembri 2014. Postupne sa začali rozširovať. V súčasnosti prevádzkujú sedem escape hier z ktorých ja každá iná. Nájdete tu interiérové, exteriérové hry, pojazdné hry. Z uvedených sa ale vymyká jedna. Jej účelom nie je dostať sa v časovom limite von z miestnosti, ale všetko porozbíjať a vybiť si svoj stres. „Súčasne sme sa pustili do osvety, aby ľudia viac spoznali escape hry. Jazdíme po celom Slovensku s obytnými prívesmi, kde si ich môžu záujemcovia vyskúšať,“ konštatuje Bohuš Zach. Vo firme začali dvaja a dnes je ich celkovo v tíme osem. Z toho traja na pozícií manažérov. Majú kolegyňu ktorá prijíma objednávky a štyroch brigádnikov, ktorí majú na starosti ako operátori priebeh samotných hier. Dokonca sa vytvorila komunita fanúšikov escape hier. Sú to partie ľudí, ktorí chodia po Slovensku ako aj po svete a vyhľadávajú najrôznejšie escape hry. Súčasne od nich zberajú dôležité postrehy čo sa im páčilo a čo môžu vylepšiť.

Článok pokračuje pod reklamou

Je to najmä o zábave

Pri únikových hrách ide najmä o zábavu a bezpečný adrenalín. Zábavné situácie sú vraj na dennom poriadku. „Každá skupina hráčov je totiž nevypočítateľná a náš prvotný odhad je neraz klamlivý,“ hodnotí Bohuš Zach. Po prvých desiatich minútach hry možno predpovedať, koľko im bude hra trvať. Neraz päťdesiatnici a šesťdesiatnici prekvapia ako escape hru dobre zvládnu a zase opačne. Prídu mladí ľudia a je vidieť, že im to nejde tak, ako by malo. Často prídu IT-čkári, ktorí si myslia, že escape hru zvládnu ľavou zadnou, pretože majú logické myslenie. Často sa zaseknú pri riešení indícií. Skupina hercov bola slabšia v matematickej a logickej časti hry, ale slovné úlohy zvládli na výbornú. Pri porovnaní so zahraničím však máme aj v oblasti escape hier čo doháňať. Obmedzujúci je najmä rozpočet. „Zaznamenali sme príchod ruských hier, ktoré sú na vysokej technickej úrovni. Overené prostredie hry sa jednoducho odkopíruje a použije sa u nás,“ objasňuje Bohuš Zach. V tej súvislosti sa ale stretli s názormi ľudí, že im v týchto hrách chýba väčšia nápaditosť a kreativita. Úspech hry totiž spočíva v nápadoch a prekvapeniach jednotlivých hráčov a nie na technickom prevedení hry.

Hlavné je dokončiť

Vymýšľať a prevádzkovať escape hry nie je len o zábave. „Najťažšie pri každej hre je ju sfinalizovať a dokončiť do konečnej podoby. Na začiatku je skvelý nápad a nadšenie. Posledné úpravy pred dokončením hry sú však veľmi ťažké. Myšlienkami sme totiž už pri iných nápadoch a iných hrách. Často sa nám stáva, že ako staviame jednu escape hru, dostaneme nápad na inú,“ opisuje Bohuš Zach. Do budúcna by sa chceli viac zapojiť do escape hier aj moderné technológie. Ich možnosti ako ich využiť pri únikových hrách sú takmer neobmedzené.

So zábavou sa dá podnikať

Trh so zážitkami na Slovensku už niekoľko rokov rastie. Dôvody sú veľmi jednoduché. Ľuďom už prestalo stačiť v piatok a sobotu zájsť na posedenie pri pive či víne. Najprv sa chcú zabaviť a potom si sadnúť k tomu vínu. Najväčší záujem o escape hry je najmä v zimných a jarných mesiacoch. Často býva zážitok kúpený ako vianočný darček. A možno aj tým že počasie už nedáva možnosť vždy tráviť čas vonku tak ľudia uprednostnia indoorové aktivity. Z pohľadu marketingu najviac využívajú sociálne média a internetovú reklamu. Predaj uskutočňujú aj prostredníctvom zľavových portálov. Pre priamy predaj vytvorili escape príves s ktorým chodia po festivaloch a podujatiach.

Escape hry kupujú najmä ženy.

Pri pohľade na zákazníkov uvidíme nečakané čísla. Zaujímavé je, že väčšinu nákupov realizujú ženy, ale pri samotnom počte hráčov je pomer 50 na 50. Z pohľadu demografie zážitky kupujú predovšetkým mladí ľudia. Ide o skupiny mladých ľudí, ktorí sa rozhodnú, že si chcú v ten a ten večer zahrať a poskladajú sa na voucher. Escape hry začali byť zaujímavé aj pre firmy a organizátorov teambuilngov. Zdielanie zážitkov je čoraz obľúbeným nástrojom budovania pracovného tímu. Záujem firiem o escape hry za účelom zábavy pre zamestnancov a súčasne aj budovania tímu významne rastie.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Ondruš
Michal Ondruš

Milovník kníh a hier so slovíčkami. Často lieta v oblakoch. Tam sa totiž rodia tie najlepšie nápady. Snaží sa vidieť veci inak, preto založil PR agentúru First media, v ktorej aktívne pôsobí. Verí, že univerzálny recept na úspech neexistuje, preto hľadá nové možnosti a cesty. Má rád voľnosť, dôslednosť a férovy prístup.


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky