Chránená dielňa zo Slovenska inšpiruje Európu

AV Mobilita s.r.o. získala prestížne ocenenie Európskej komisie – Európsku cenu za podporu podnikania v kategórii zodpovedné podnikanie.

Hlavným zámerom projektu je predovšetkým integrácia zdravotne postihnutých občanov do pracovného procesu, prostredníctvom vytvorenia špecializovaných chránených dielní.

Európska cena za p odporu podnikania putuje na Slovensko

Európska cena za podporu podnikania je každoročne vyhlasovaná Európskou komisiou. Do užšieho výberu bolo tento rok zaradených 19 z posunutých 53 projektov, ktoré patrili k národným víťazom. Projekt spoločnosti AV Mobilita zvíťazil vo finálne v kategórii zodpovedné podnikanie prístupné pre všetkých. „Napriek veľkej medzinárodnej konkurencii štátov EÚ a stoviek iniciatív náš projekt dokázal, že verejno  súkromné partnerstvo má zmysel a že sa integrácia marginalizovaných skupín dá spojiť s podnikaním. Je to dobrý príklad sociálnej inovácie v small biznise,“  uviedla Klaudia Valušková, majiteľka firmy AV Mobilita, s. r. o.

Klaudia Valušková už v roku 2009 vytvorila prvú chránenú dielnu zameranú na autoservisné opravy. Výhodou tohto druhu chránených dielní pre ZŤP občanov je celoživotné vzdelávanie, pretože automobilový priemysel je rýchlo vyvíjajúce sa odvetvie a preto ani autoservisné služby nesmú zaostávať. Tým sa títo občania stávajú skutočnými odborníkmi vo svojom povolaní a ich práca je docenená stále zvyšujúcim sa záujmom zamestnávateľov o náhradné plnenie. Jedným z najvýznamnejších projektov je Škoda Handy ZŤP. S podporou Škoda Auto Slovensko boli vytvorené štyri centrá Škoda Handy ZŤP, ktorých je pani Valušková gestorom. V týchto centrách sa starajú jednak o klientov držiteľov ZŤP, ako i prestavujú vozidlá podľa potrieb klienta. V nemalej miere sa postupne pripravuje integrácia osôb ZŤP do pracovného procesu v týchto centrách.

Čo je Európska cena za podporu podnikania

Od roku 2006 je Európska cena za podporu podnikania odmenou za vynikajúce výsledky v oblasti podpory podnikania a malých podnikov na národnej, regionálnej a miestnej úrovni. Od svojho začiatku bolo prihlásených viac ako 2 500 projektov a celkovo bolo podporené vytvorenie viac ako 10 000 nových firiem. Cieľom ocenenia je identifikovať a rozpoznať úspešné aktivity a iniciatívy na podporu podnikov a podnikania, ktoré zobrazujú a zdieľajú príklady osvedčených podnikateľských zvykov a zásad, pričom vytvárajú väčšie povedomie o úlohe, ktorú zohrávajú podnikatelia v európskej spoločnosti a podporujú a inšpirujú potenciálnych podnikateľov.

Zdroj: NARMSP

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Titul Mladý inovatívny podnikateľ roka 2024 je udelený: kto zaujal?

Vo finále dominovali ženy podnikateľky. Porota ocenila nápady z oblasti vzdelávania, technológií, zdravotníctva a výroby dizajnových dekorácií. Kto je víťazom?

Podnikanie študentov: inšpiratívne nápady z celého sveta

Kreativita, talent, nadšenie a vízia – to všetko vedia aj študenti využiť, aby svoj nápad premenili na úspešný biznis, často ešte pred dosiahnutím plnoletosti. Ukážka inšpiratívnych príkladov.

Súťaž Mladý inovatívny podnikateľ 2024 sa blíži: ako sa zapojiť?

Na finalistov čakajú atraktívne ceny. Aké sú podmienky, kde a dokedy sa registrovať a čo finalisti získajú?

Netradičné ubytovanie v Česku, Poľsku, Rakúsku a Maďarsku

Rozprávková dedinka, pobyt v „skale“ či vo vínnom sude. Čím lákajú turistov podnikatelia v okolitých krajinách?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky