Združenie mladých podnikateľov Slovenska na jar tohto roku vyhlásilo unikátnu súťaž – Podnikateľský nápad roka. Finalisti získali ceny, ktoré im pomôžu akcelerovať ich biznis. Na víťazov okrem biznis poradenstva od spoločnosti Deloitte, bizniscoachingu, či miesta v coworkingu na jeden rok, čakala aj hlavná cena – reklamná kampaň v hodnote 100 000 €. Víťazom sa stali dve mladé podnikateľské hviezdy z Piešťan. 24 ročný Daniel Minárik a 24 ročný Jozef Štefanka. Daniel pracoval ako analytik maloobchodný dát pre Adidas, Nike a Tesco. Jozef je web developerom. Spoločne vyvinuli produkt na analýzu maloobchodných dát – PROFITup. Vyhrali s ním v konkurencii takmer 300 ďalších projektov súťaž Podnikateľský nápad roka 2012. Podnikajte.sk prináša krátky rozhovor s týmito mladými podnikateľmi.
Akú školu, odbor ste vyštudovali? Aké boli Vaše pôvodné plány po škole?
Daniel Minárik:
V roku 2006. som začal študovať Fakultu Managementu Univerzity Komenského avšak „dotiahol“ som to len do tretieho ročníka, ktorý som už nedokončil. Keďže už som počas školy pracoval a videl som, že škola mi nedáva príliš veľa použiteľných vedomostí rozhodol som sa naplno venovať budovaniu kariéry a veciam, ktoré mali pre môj ďalší rozvoj väčší zmysel. Začal som študovať zahraničnú literatúru a makať na svojej kariére.
Jozef Štefanka:
Po ukončení Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Piešťanoch som skúsil štúdium na STU BA FEI, kde som vydržal niečo málo cez semester. Už počas strednej školy som chcel mať niečo svoje na čom by som mohol pracovať a bavilo by ma to.
Vedeli by ste zhrnúť prierez svojím pracovným životom?
Daniel Minárik:V 19 rokoch sa mi podarilo dostať do centrály Nike pre Slovensko na brigádnickú pozíciu. Pracovať v globálnej spoločnosti so zvučným menom bola pre mňa príležitosť, ktorá neprichádza každý deň a tak som sa skrátka snažil robiť vždy niečo naviac, hľadať nové cesty ako riešiť problémy atď. V priebehu pár mesiacov si môj vtedajší šéf, všimol, že mi to celkom ide s číslami a tak som približne po roku dostal príležitosť pracovať na pozícii Retail Data Analyst CZ/SK, kde som zotrval viac ako tri roky. Keďže ma už práca neposúvala nikde ďalej rozhodol som sa zmeniť pozíciu. Prišla vtedy vhod ponuka od konkurenčnej spoločnosti, kde som v polovici roku 2011 nastúpil na financie, na pozíciu Sales & Margin Controller EAST,. Bola to výborná skúsenosť z trochu iného oddelenia. Práve počas tohto obdobia som dostal nápad realizovať projekt PROFITup, keďže som videl, aké dôležité je mať presné a ľahko dostupné dáta z trhu. Momentálne pracujem od januára v spoločnosti Tesco Stores a.s. na pozícii Business Planner – Grocery a som spokojný, lebo mám možnosť robiť prácu, čo ma baví.
Jozef Štefanka:
V roku 2008 som si založil živnosť a začal som podnikať v oblasti počítačových služieb . Bol som dodávateľom web stránok.. Neskôr som k tomu pridal prácu na svojich vlastných projektoch a v roku 2010 sme sa Martinom Sedlákom rozhodli spraviť aplikáciu pre iPhone s názvom Assistant. iPhone Assistant je hlasom ovládaný kalendár. Asistenta sme začali predávať začiatkom tohto roka a na americkom trhu si ho zákazníci obľúbili. Popri tomto projekte som už pracoval aj na PROFITupe.
Kedy a prečo ste sa rozhodli postaviť na vlastné nohy a začať podnikať? Čo vás k tomu viedlo?
Daniel Minárik:Vždy som mal veľa nápadov, niektoré horšie a utopistické a niektoré naopak lepšie a myslím, že aj potenciálne úspešné. K realizácii projektu PROFITup ma viedlo viac pozitívnych ohlasov na nápad z blízkeho okolia a hlavne to, že mám možnosť vidieť ako fungujú globálne spoločnosti a viem, že je stále priestor na zlepšenie a zjednodušenie niektorých procesov. Prostredníctvom PROFITup sme sa snažili vytvoriť riešenie, ktoré bude spĺňať požiadavky veľkých firiem, ale zároveň bude prístupné malým a stredným podnikom. Stále v podstate pracujem a mám to v pláne aj po tom ako sa náš projekt rozbehne trochu viac.
Jozef Štefanka:
Ako programátor som sa často stretával so zaujímavými projektami pre klientov, ktoré ma tiež inšpirovali aby som začal pracovať na nejakom svojom/našom projekte. Významným stimulom je tiež komunita ľudí okolo programovania, dizajnu či startupov. Aktivity Združenia mladých podnikateľov Slovenska ale aj ďalších neformálnych skupín pomáhajú mladým ľuďom a dodávajú im odvahu začať pracovať na svojich nápadoch.
Podnikáte dvaja. Ako ste sa dali dokopy?
Daniel Minárik: Spoznali sme sa približne pred štyrmi rokmi pri spolupráci na jednom menšom projekte, v ktorom sme vytvárali lifestylový blog o súčasnej popkultúre, Kicks.
Spolupracovali ste aj na iných projektoch?
Daniel Minárik: Áno, práve tak sme sa sponznali, no žiaden z týchto projektov nebol tak komplexný a perspektívny ako PROFITup.
Zapojili ste sa do projektu Podnikateľský nápad roka. Ako ste sa o ňom dozvedeli? Prihlásili ste sa sami, alebo Vás niekto oslovil?
Daniel Minárik: O súťaži Podnikateľský nápad roka som sa dozvedel z rádia. Povedal som si, že sa skúsime prihlásiť aj keď som nám moc veľké šance nedával. :) Naše nízke šance som videl najmä kvôli úzkej špecializácii nášho nápadu na maloobchod
V súťaži Podnikateľský nápad roka 2012 ste vyhrali prvé miesto s projektom PROFITup. Popíšte prosím o aký projekt ide a pre koho je určený. Vedeli by ste uviesť aj praktický príklad – case study?
Daniel Minárik: Projekt PROFITup je „business intelligence“ aplikácia zameraná na všetky segmenty maloobchodnbého prostredia, či už módne, potravinárske alebo špecializované ako napríklad hodinárstva. Aplikácia zbiera a triedi veľké množstvo dát z rôznych interných a externých zdrojov ako kasové systémy, počítadla zákazníkov, predpovede počasia, demografia... následne tieto dáta spracováva a prostredníctvom reportov, analýz, tabuliek a grafov dáva užívateľovi prehľad o biznise, návrhy na zlepšenie a optimalizáciu. Našim cieľom je poskytnúť tieto dáta v zrozumiteľnej, ľahko čitatelnej a prístupnej forme a zlepšovať tak marže, ziskovosť a predaj v maloobchode. Preto sú výstupy pripravované na základe konzultácie s klientom a prístupné zo všetkých zariadení pripojených k internetu (telefóny, tablety, ...). Cieľom PROFITup je povedať klientom, kde je problém a ponúknuť jeho riešenie.
PROFITup je určený pre majiteľov maloobchodných prevádzok, sietí , distribútorov a v rámci spoločnosti sú výstupy užitočné pre celú hierarchiu do top-managementu po líniových pracovníkov. Náš cieoľvý segment sú najmä malé a stredné firmy, ale naše služby sú samozrejme vhodné aj pre väčšie spoločnosti. PROFITup vedia využiť tak majitelia malej predajne na rohu ulice ako aj celosvetová sieť s konfekciou alebo šperkami. Je to nástroj, ktorý klientom pomôže robiť správne operatívne, taktické aj strategické rozhodnutia.Keďže som sa dlhšie pohyboval v módnom segmente, najlepší a najjednoduchší príklad je optimalizácia ponúkaných veľkostí v predjniach. Na základe dát vieme určiť, ktoré veľkosti sa predávajú dobre a majú potenciál vytvoriť vyššie tržby a naopak, ktoré „stoja“ na sklade a predajú sa až v akcii s nízkou maržou. Následne vieme navrhnúť optimálne zloženie a tým zvýšiť profit. Toto je jednoduchý príklad, ale na základe dát vieme sledovať napríklad nákupné správanie každého zákazníka, prostredníctvom vernostného programu, vieme ako často nakupuje, čo nakupuje a ak u nás nakupovať prestal vieme ho znovu prilákať na mieru šitou ponukou. Taktiež ak má klient záujem dokážeme analyzovať, ktorá polica v predajni prináša aký profit... Skrátka je toho veľmi veľa a závisí od typu klienta, aby sme vedeli určiť čo je dôležité a čo menej.
Ako tento projekt vznikal?
Daniel Minárik: Na projekte pracujeme približne rok a kuriózne situácie sme nezažili. Pri vývoji projektu sme však zažili jedno obrovské prekvapenie, a to je víťazstvo v súťaži Podnikateľský nápad roka :-)
Čo Vám prinieslo víťazstvo v súťaži? Čo sa udialo od júna doteraz?
Daniel Minárik: Boli sme veľmi milo prekvapení, že ešte pred samotným spustením reklamnej kampane, ktorú sme vyhrali sa nám ozvalo celkom veľké množstvo ľudí, ktorí o našu aplikáciu prejavali záujem. Súviselo to najmä s publicitou, ktorú sme získali vďaka víťazstvu v súťaži Podnikateľský nápad roka. Stalo sa nám to, čo je snom každej firmy, aktívne nás začali oslovovať naši potenciálni zákazníci. Najmä stredne veľké firmy a siete.
Taktiež sme mali možnosť spoznať veľmi veľa zaujímavých ľudí, ziskať cenné rady a posunúť náš projekt na ďalšiu úroveň.Pracovať s firmami, ktoré patria do prvej ligy hneď v úvodnej etape podnikania je na nezaplatenie :-)
Čo sa týka samotného projektu, tak asi najvýraznejšia zmena je premenovanie aplikácie z RBi na PROFITup, čo je viac chytľavé a viac prezradí o zmysle aplikácie. Táto zmena súvisí najmä s prípravou našej obchodnej stratégie a reklamnej kampane.
Boli sme príjemne prekvapení z návrhu kampane, ktorý pripravilo kreatívne oddelenie reklamnej agentúry Wiktor Leo Burnett. Tešte sa na kampaň PROFITup - Wiktor Leo Burnett, klobúk dolu :)
Kým kreatívci pracovali, my sme sa sústredili na to, aby sme mali doladený produkt a firemné procesy a boli sme dobre pripravení na kampaň, ktorej začiatok je plánovaný na október 2012.
Máme za sebou teda celkom náročné leto.
Aké sú Vaše ďalšie očakávania, plány s projektom, ale aj celkovo v podnikaní?
Daniel Minárik: Projektu určite veríme, lebo to nie je projekt, ktorý by prinášal osoh len nám, ale výrazne zlepšuje profitabilitu a fungovanie našich klientov. Máme určite ambície preraziť s PROFITupom aj na zahraničný trh, keďže tento segment je pomerne málo pokrytý aj vo svetovom meradle. Čo sa týka ďalších projektov, nápadov máme ešte celkom dosť len chýba čas na ich realizáciu.
Sledoval som diskusie na sociálnych sieťach po vyhlásení výsledkov Podnikateľského nápadu roka a trochu ma prekvapilo a pobavilo zopár neprajných a podozrievavých ľudí, ktorí sa boja o svoje nápady a kritizujú nápady ostatných bez hlbšej analýzy.
Nápad je podľa môjho názoru však len 10 % z celkového úspechu a zvyšných 90 % je jeho realizácia, ktorá závisí hlavne od ľudí. V dnešnej dobe je veľmi ťažké vymyslieť niečo, čo ešte neexistuje a aj my sme si vedomí, že náš nápad už neexistuje. Ale čo ho robí unikátnym alebo odlišným je práve spôsob jeho prevedenia a náš pohľad – to ako sa na danú problematiku pozeráme my.
Ak by sme v Podnikateľskom nápade roka 2012 nepostúpili, tak by sme určite nešli cestou kritiky ostatných projektov a podozrievania z kradnutia nápadov. Sme totiž radi, že aktivity ako Podnikateľský nápad roka tu niekto robí a že sa nájdu firmy, ktoré ich podporujú, lebo v nich vidia zmysel. Nevyriešia problémy podnikania mladých, ale vedia pomôcť aspoň niekoľkým a mnohým dodajú odvahu.
Určite by nás ale zaujímala spätná väzba, čo vylepšiť, na čom popracovať, lebo nášmu nápadu veríme a chceme ho zlepšiť.