Čo vám bráni dosiahnuť úspech, po ktorom snívate? Často je riešenie problémov priamo v nás. Úlohou kouča a autora úspešnej knihy Jána Dubničku je odhaľovať tieto rezervy, ale aj inšpirovať, motivovať, ukazovať nové možnosti a cesty, ako si zlepšiť život a podnikanie.
Čomu sa momentálne ako známy kouč, lektor a motivátor venujete?
Často zvyknem žartovať, že mám milión aktivít, ktoré ma však napĺňajú a najmä bavia. Takže môžem povedať, že nepracujem, ale hrám sa a zabávam. Stále som majiteľom fullservisovej produkčnej agentúry, ktorá produkuje eventy pre klientov. Najväčšiu časť energie však venujem koučovaniu, trénovaniu ľudí vo firmách (soft skills), prednášaniu na školách, workshopom s verejnosťou, motivačným vystúpeniam a učeniu. Ale posledné 2 roky mi najviac energie „zhltla“ kniha Vytvorte si život, po akom túžite. Veľa som o nej premýšľal, písal, dopisoval a prepisoval, šperkoval a hľadal tú najvhodnejšiu a najstráviteľnejšiu formu pre ľudí.
Odvahu, sebavedomie a vytrvalosť. Sú podľa vás toto piliere, od ktorých závisí náš úspech a osobnostný rast?
Sú to základné piliere na vašej ceste za tým, čo chcete. Teda ak už máte jasno v tom, čo chcete. Potrebujete odvahu, aby ste dokázali opustiť komfortnú zónu a riskovať, odvahu robiť aj nepríjemné a náročné veci, odvahu postaviť sa tvárou v tvár tomu, čo vám nefunguje. Odvahu robiť rozhodnutia a konať. Potrebujete vytrvalosť, aby ste stále postupovali vpred, aby vás prekážky nezastavili, aby ste sa nevzdali. A to všetko vám v konečnom dôsledku postupne zvyšuje sebadôveru a sebavedomie. A čím viac rastie vaše sebavedomie, tým ste odvážnejší a vytrvalejší. Takže je to vlastne jeden kruh, ktorý stále narastá a narastá a rozširuje svoj vplyv.
V podnikaní sa často stretávame s tzv.vyhorenim. Vieme sa tomu vyhnúť?
Samozrejme, že vieme. To je téma, o ktorej rád prednášam v rámci time managementu a work life balancu. Treba sa pozorovať, a uvedomovať si, čo sa deje v našich životoch. Vyhorenie má päť fáz. Takže akonáhle si povšimneme, a začneme si uvedomovať, že prichádza nejaký stupeň frustrácie, sklamanie z toho, že veci nejdú tak, ako sme si predstavovali, nastupuje potláčanie vlastných potrieb, a nasleduje apatia. Ak prežívame vnútornú prázdnotu a úzkostné stavy, tak je zle. Naše pocity nám veľmi jasne napovedia, že niečo nie je v poriadku, a že my nie sme v poriadku. Je užitočné, mať život vybalancovaný. Hľadať rovnováhu medzi životom a prácou nemá zmysel – treba žiť a milovať život rovnako, a treba pracovať a milovať svoju prácu.
A prevencia? Neblúdiť v živote bezcieľne, ale mať stanovené ciele, vedieť, za čím ideme. Starať sa o kvalitu vzťahov, mať okolo seba ľudí, ktorí vás dokážu skutočne vypočuť a podporiť. Naučiť sa hovoriť „NIE“ – to je základ spokojného a sebavedomého života. Venovať čas sebe, svojmu telu a rozvoju. Vedieť hospodáriť s časom, venovať pozornosť prioritám. Žiť na základe svojich vnútorných hodnôt. Naučiť sa pracovať s negatívnymi myšlienkami a postojmi. Zbaviť sa myšlienok a činností, ktoré oslabujú – strachu (z kritiky, nedostatku, neúspechu), negatívnych emócií (kritizovanie druhých, porovnávanie sa s nimi a nezdravé súperenie, sťažovanie sa, hádky, konflikty). Robiť veci, ktoré nás tešia a posilňujú. Naplánovať si (do kalendára) činnosti, ktoré nám dávajú zmysel.
Ľudia v podnikaní majú problém zbaviť sa starých zvykov. Na čo je najdôležitejšie myslieť ak sa človek vydá na dovtedy jemu neznámu cestu?
V prvom rade potrebujem mať stanovené, za čím idem. A vytvorený plán, podľa ktorého budem postupovať (podrobne o ňom hovorím v e-knihe „Plán“, kde predstavujem systém mimoriadneho života). Ďalšou vecou je robiť vedomé voľby, tj robiť také kroky, ktoré nás približujú k cieľu, nie ktoré nás od nich vzďaľujú. Veľmi dôležitá je viera v seba a v svoje schopnosti a viera, že sme schopní cieľ dosiahnuť, aj keď ho na začiatku nevidíme. Veriť v seba je voľba, je to návyk, čiže ho dokážeme vytvoriť. A posledná vec je samozrejme vytrvať, to znamená nevzdať sa hneď pri prvej prekážke, ale naopak zastaviť sa a uvažovať, čo s ňou, či to je vôbec prekážka, ktorou sa mám zaoberať, alebo ju podleziem, preskočím či obídem. Hlavný je pohyb, ísť stále dopredu, hýbať sa. Robiť kroky smerom k tomu, čo chcem.
Čo podľa vás najčastejšie spôsobuje to, že sú ľudia nešťastní a negatívni?
Poznáte nasledujúci citát? "Keď budete aj naďalej robiť len to, čo robíte teraz, dosiahnete zase len to, čo máte teraz.“ Tak tam niekde sa to začína. Základom úspechu je mať jasno, a sledujem, že ľudia nemajú jasno v tom, čo chcú, kde chcú byť, čo chcú mať. Ale čo je ešte horšie, nevidia svoju súčasnú situáciu takú, aká v skutočnosti je, prikrášľujú ju, zatvárajú oči pred tým, s čím nie sú spokojní, nechcú alebo nedokážu sa postaviť tvárou v tvár tomu, čo nefunguje. A za tým môže veľa dôvodov, ale veľmi často je to neochota opustiť ostrov pohodlia, komfortnú zónu a ísť do neznámeho sveta. Ľuďom vyhovujú tzv. vychodené chodníčky, ktoré im prinášajú istotu, prehľadnosť, jasnosť, pravidlá.
Veľa sa hovorí o pozitívnych myšlienkach. V čom tkvie ich sila?
Toxické alebo sabotujúce myšlienky. Myšlienky, ktoré nás vzďaľujú od našich cieľov, ktoré nám spôsobujú v živote pocit zaseknutia. Nedokážeme zabrániť všetkým negatívnym myšlienkam, aby v našej mysli vznikli. Ale môžeme urobiť vedomé rozhodnutie, ktorým myšlienkam budeme venovať pozornosť. Je to naša voľba, ktoré myšlienky vpustíme do našej mysle. A tá voľba tu vždy je. Je užitočné, zamestnať si v hlave „vyhadzovača“ negatívnych a neužitočných myšlienok. Je to rovnaké, ako keď je vyhadzovač pred diskotékou, aby rozhodol o tom, ktorého človeka vpustí dnu. Tak je to aj s vyhadzovačom v našej hlave. Chce to tréning a sústredenie, ale je možné, naučiť sa s tým pracovať.
Existuje recept na šťastný život?
Samozrejme, že existuje recept na šťastný život. Každý z nás ho pozná, a má ten recept v sebe. Každý človek je odborníkom na svoj vlastný život, a na otázku, čo pre neho znamená šťastie, si dokáže odpovedať. Ak tvrdí, že nedokáže, potom som presvedčený, že veľa času hľadaniu odpovede nevenoval. Tým receptom je totiž každodenná práca na tom šťastnom živote. Prízvukujem, že každodenná. Postupne, pomaly, krok za krokom, ale byť stále v pohybe a približovať sa k tomu, čo človek skutočne chce. Ale to najdôležitejšie je, najskôr si ujasniť, čo ten šťastný život vlastne je.
Ako vyzerá váš bežný pracovný deň?
Neviem, či by som dokázal povedať, že môj pracovný deň je bežný, pretože každý je iný. Každý deň väčšinou od 9 hodiny ráno koučujem. Popoludnia majú špeciálny ráz, napríklad pondelky mám väčšinou vyhradené na tvorenie – príspevkov do blogu, článkov do časopisov a pre iné weby, nahrávanie motivačných videí, príprava workshopov a tréningov, utorky a stredy sú vyhradené na schôdzky s klientmi, štvrtky na administratívne veci a piatky na dokončenie vecí, ktoré som nestihol cez týždeň, plus príprava na ďalší týždeň. Večer sa snažím vždy mať športovú aktivitu – beh alebo crossfit. Cez víkend väčšinou nepracujem, snažím sa oddychovať a tráviť čas s priateľmi a rodinou. Ale ako som spomínal, každý deň je iný a upravujem ho flexibilne na základe priorít.
Prečo ste sa vybrali práve cestou motivačnej literatúry?
Vlastne to má logiku. Keďže sa živím ako kouč a pomáham ľuďom zlepšiť kvalitu ich myslenia a tým pádom kvalitu ich života, bolo len otázkou času, kedy začnem moje myšlienky šíriť väčším masám. Každý deň ľuďom posielam Myšlienku dňa, aby sa hneď ráno zamysleli nad tým, ako to majú vo svojom živote a uvedomili si, či to tak mať chcú a čo s tým dokážu urobiť. Založil som komunitnú stránku pozitívne zmýšľajúcich ľudí na Facebooku – Staň sa hviezdou svojho života, kde denne uverejňujem svoje myšlienky aj myšlienky iných ľudí. Môj blog na mojej webstránke nesie názov Staňte sa architektom vlastného života a pravidelne v ňom uverejňujem príspevky týkajúce sa zlepšenia kvality života. Nakrúcam pre ľudí videá, pripravujem on-line kurzy. Píšem o tom, čomu rozumiem, o tom, čo mne pomohlo zmeniť moje myslenie a smerovanie v živote, čo mne pomohlo získať úspech.
Kde ste čerpali inšpiráciu?
Všade. Každý deň a každú chvíľu. Jednak sú v knihe veci, ktoré som vyskúšal sám na sebe (ani ja som vždy nežil život, po akom som túžil), jednak veľmi veľa čítam a študujem, vzdelávam sa, zaujímam sa o pozitívnu psychológiu a o neurovedy. Veľa cestujem a stretávam sa so svetovými koučmi. A všetko nové, čo sa dozviem a naučím a korešponduje to s tým, ako to vidím ja, hneď najskôr skúšam na sebe, a potom to ponúkam aj svojim klientom.
Ako vášmu osobnému životu prospieva koučing?
Veľmi pozitívne. Jednak vidím príbehy úspechu, ktoré má presviedčajú o tom, že to, čo robím, má obrovský zmysel. A keďže vidím zmysel, tak pracujem s ešte väčšou vášňou a nadšením. Učím sa od každého jedného klienta, od každého človeka, z jeho úspechov aj nezdarov. A najmä, veľmi často koučujem aj sám seba. Pomohlo mi to nastaviť sa na myslenie bojovníka, t.j. prebral som 100% zodpovednosť za svoj život, za svoje myšlienky, rozhodnutia a činy, som jeho tvorcom, vedome volím kroky a nezdar mi slúži ako priestor pre hľadanie ponaučení. Zastávam filozofiu, že všetko sa začína v hlave, takže sa snažím začínať od seba a od svojich myšlienok. Nad nimi mám absolútnu kontrolu. Mám v hlave aktivovaného „vyhadzovača“ negatívnych a neužitočných myšlienok. Verím, že nič nie je nemožné, že mám vždy možnosť voľby, pretože aj keď si nemôžem vždy vybrať, čo sa mi v živote prihodí, vždy si môžem vybrať, čo sa prihodí v mojom vnútri, ako sa k tomu postavím.