Začnite podnikať popri práci

Túžbu podnikať majú mnohí, no málokto sa odhodlá riskovať stabilný plat zamestnania a pustiť sa do biznisu. Túto voľbu však robiť netreba. Podnikanie sa dá rozbehnúť aj popri práci. Slovenská sporiteľňa vám pomôže skĺbiť stály príjem a začínajúce podnikanie.

Začínate podnikať a máte trvalý príjem? Napríklad zamestnanie, výsluhový dôchodok alebo ste SZČO, či konateľ a na účet máte vyplácanú odmenu ako plat? Aj v týchto prípadoch vám Slovenská sporiteľňa pomôže začať podnikať, pričom nemusíte o tento stabilný zárobok prísť.

Čo je potrebné vedieť na začiatok

Podnikanie je ideálna forma ekonomickej slobody človeka v trhovom mechanizme. Ste sám sebe pánom a môžete realizovať akékoľvek nápady, ktoré máte.

Vyžaduje si to ale kultivovanie dvoch základných ľudských vlastností – disciplíny a výdrže. Preto, ak začnete podnikať popri zamestnaní, potrebujete si rozdeliť čas. Čas ktorý budete venovať rozvoju svojej firmy, čas ktorý budete venovať rodine, sebe a, samozrejme, svojej hlavnej práci, ktorá vás ešte stále živí. Je to dobrý základ na to, aby ste sa stali úspešným podnikateľom.

Ak sa neskôr ukáže, že firme sa darí, môžete dať výpoveď a venovať sa len svojmu biznisu. Ak sa ukáže opak, že vaše očakávania boli priveľké, o vaše produkty a služby nie je záujem a vy ich neviete vylepšiť, nevadí. Máte stabilný príjem a pokračujete v zamestnaní.

Ako na to

Keď rozbiehate biznis, vo väčšine prípadov budete potrebovať prvotnú investíciu vo forme úveru. Na kauciu či nájom, vybavenie prevádzky, prenájom priestorov, kúpu registračnej pokladne či prvotných zásob. Samozrejme, ak máte úspory, o úvere uvažovať nemusíte, no v dnešnej dobe nízkych úrokov si môžete dovoliť zobrať si úver a splácať ho. A vlastné nasporené peniaze čiastočne použiť do podnikania a časť si nechať ako železnú rezervu.

Pri štarte podnikania máte v podstate dve základné možnosti financovania – úver (napríklad povolené prečerpanie, kreditná karta, hypotéka, úver na bývanie, spotrebný úver), ktorý si zoberiete ako súkromná osoba, a tieto peniaze vložíte do firmy. Druhou možnosťou je podnikateľský úver.

Hoci pre podnikateľov je logickejšie rátať s podnikateľským, ak máte pravidelný príjem a začínate podnikať, môžete použiť aj súkromný úver a preklopiť ho na podnikateľský úver až po tom, ako sa vám bude dariť.

V čom vám pomôže Slovenská sporiteľňa

Slovenská sporiteľňa pomáha aj ľuďom s trvalým príjmom začať podnikať.

Keď začínate podnikať, potrebujete plán. Potrebujete vedieť, do čoho peniaze investujete, čo vám to prinesie, kto a koľko vám bude platiť.

Pred tým ako si v Slovenskej sporiteľni úver vybavíte, špecialisti pre začínajúcich podnikateľov vám bezplatne pomôžu vytvoriť funkčný podnikateľský plán. Prídete k nim a poradíte sa o vašom podnikateľskom nápade a vďaka ich podnetom a spätnej väzbe môžete spoločne pretvoriť nápad do reálneho podnikania.

Až keď presne viete, čo idete robiť a ako na tom zarobíte, špecialisti vám odporučia optimálnu formu a štruktúru financovania a pomer vlastných a cudzích zdrojov na rozbeh podnikania.

Rozdiel medzi súkromným a podnikateľským úverom

Ak máte stabilný príjem, vo vašej banke môžete požiadať o súkromný úver aj na počkanie. Skáčete tak do biznisu zostra a s odvahou, ale aj väčším rizikom. Riziko neúspechu by ste však mohli značne eliminovať, pokiaľ by vám poradca v pobočke položil na telo otázky, aby zistil, či máte dostatočne premyslený biznis plán – či viete, pre koho a za koľko váš tovar či službu budete predávať.

Ak by vám nevychádzal súkromný úver alebo ak úver, ktorý vygeneruje bankový systém, nebude stačiť na realizáciu vášho kvalitného podnikateľského plánu, môžete so špecialistami banky nastaviť štruktúru financovania prostredníctvom podnikateľského úveru na mieru.

V prípade podnikateľského úveru môžete aj splátky úrokov, aj všetky bankové poplatky dať do nákladov firmy. V prípade súkromných úverov, ktoré na podnikanie využijete, ako firma môžete uplatniť len úroky z úveru, ktoré však treba zdaniť ako súkromná osoba.

Chcem sa poradiť so špecialistami pre začínajúcich podnikateľov a neziskovky

Niekoľko rád pred tým ako začnete podnikať

1. Urobte si prieskum trhu

Stačí vyjsť do ulíc v mieste, kde sa vyskytuje vaša cieľová skupina, s dotazníkom a perom a pýtať sa ľudí, či by mali záujem, povedzme, o novú kaviareň, donášku potravín alebo zábavné centrum. Získate prvé spätné reakcie. Na ich základe váš produkt viete vylepšiť, prípadne sa vôbec presvedčiť, či sa do podnikania púšťať.

Viac rád nájdete v článku Máte nápad na biznis? Takto si otestujte, či funguje.

2. Rátajte so všetkým

Urobte si presný zoznam výdavkov, ktoré potrebujete na štart podnikania, tzv. vstupné investície, a zoznam výdavkov na chod firmy, napríklad na prvé tri mesiace. Dajte tam všetky drobnosti, ktoré vám napadnú. Veľa drobností v jednom súčte urobí veľkú sumu, ktorá vás môže nemilo prekvapiť. Potrebujete nevyhnutne zrealizovať každú jednu investíciu?

Pozrite si viac informácií v článku Nechcete byť v podnikaní bez peňazí? Nastavte si finančný plán.

3. Podnikateľský plán je základ

Pomôže vám ujasniť si, čo chcete robiť a ako to budete robiť. Urobte si k tomu aj mesačný prehľad príjmov a výdavkov. A ak potrebujete financovanie od banky, presvedčte ju, že váš biznis vygeneruje dostatok peňazí aj na chod firmy, aj na úver, ale aj na vaše životné náklady. Slovenská sporiteľňa vám bezplatne pomôže urobiť funkčný podnikateľský plán a financovať ho.

Viac informácií nájdete v článku Biznis plán pomôže banke uveriť vášmu podnikaniu. 

Pred tým, ako sa pustíte do podnikania alebo vyčleníte peniaze na jeho rýchlejší rozbeh, nezabudnite sa na to dobre pripraviť. Vzorový biznis plán, ktorým vás Slovenská sporiteľňa usmerní nielen v tom, ako pripraviť finančný plán, ale aj ako získať financie na rozbeh, si stiahnete na www.zacinamepodnikat.sk

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Výluka ako alternatíva štrajku zo strany zamestnávateľa

Kedy a ako môže firma zastaviť prácu, čo to znamená z hľadiska mzdových nákladov a aké sú oznamovacie povinnosti zamestnávateľa, ktorý sa pre výluku rozhodne?

Dohoda o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti v roku 2025

Príležitostné práce možno vykonávať aj na základe dohody uzatvorenej mimo pracovného pomeru. Kedy a za akých podmienok po nej možno siahnuť v roku 2025?

Dohoda o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce od 1. 1. 2025

Sezónne práce je možné vykonávať aj na základe dohody o pracovnej činnosti, ktorá však má určité špecifiká. Aké obmedzenia a iné podmienky Zákonník práce vyžaduje?

Pobyt cudzinca v rámci vnútropodnikového presunu/mobility

V čom sa líši vnútropodnikový presun (ICT) od tzv. mobility zamestnanca presunutého v rámci podniku? Kedy sa ktorý využíva a aké povinnosti s nimi súvisia?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky