Potrebujete kapitál? Nový portál prináša ponuku európskych peňazí pre váš podnik

Nedostatok financií je problémom, ktorý rieši azda väčšina podnikateľov. Európska únia spustila nový projekt Access to Finance, ktorý vám vyhľadá vhodné zdroje z európskych peňazí.

Možno aj vy máte dobrý nápad, no neviete, kde na jeho realizáciu vziať kapitál. Možno máte roky fungujúcu firmu, no dnes potrebujete peniaze na rozbehnutie nového projektu. Kde na to však vziať? Ak ešte len začínate s podnikaním, často stojí za to osloviť rodinu či známych, aby sa stali vašimi investormi a pomohli vám zafinancovať začiatky podnikania. Ísť do banky zvyčajne nemá zmysel, pretože nemáte žiadnu podnikateľskú históriu a ani žiadne výsledky, podľa ktorých by vás banka mohla zhodnotiť. Zaujímavou možnosťou je rovnako oslovenie podnikateľských anjelov či venture kapitálových fondov. Tí poskytujú peniaze aj na rizikové projekty začínajúcich inovatívnych podnikateľov vo forme vkladov do vlastného imania podniku. Aj okrem spomínaných existuje u nás množstvo podporných nástrojov napríklad realizovaných cez Národný holdingový fond (pod ktorý patria napríklad Fond inovácií a technológií, či Slovenský rastový kapitálový fond) alebo Slovak Business Agency. Financie z nich môžete získať vo forme venture kapitálu alebo mikropôžičiek.

V prípade rozvojových podnikateľských projektov už dlhšie fungujúcich podnikov je získanie financií o čosi ľahšie. Ak máte dostatok majetku na ručenie a primeranú zadlženosť získanie úveru zvyčajne nebýva problémom. No v prípade záujmu môžete využiť aj európske peniaze cez štrukturálne fondy alebo od Európskej investičnej banky, ktorá ich poskytuje cez domáce komerčné banky.

Hľadanie kapitálu uľahčí portál Acces to Finance

Ak potrebujete kapitál a neviete kde začať s jeho hľadaním, skúste nový projekt Európskej únie „Access to Finance“. Stačí kliknúť na http://europa.eu/youreurope/business/funding-grants/access-to-finance/ a po zadaní základných parametrov o vašom podniku získate ponuku európskych zdrojov, ktoré môžete využiť na financovanie svojho biznisu bez ohľadu na to či s podnikaním iba začínate alebo už podnikáte dlhšie.

Postup je veľmi jednoduchý. Najskôr si vyberiete krajinu, v ktorej pôsobíte. Potom už len vyplníte vyhľadávacie kritériá a kliknete na vyhľadať. Základným kritériom je druh kapitálu, o ktorý žiadate. Môžete si vybrať medzi úverovým financovaním a vstupom do vlastného imania podniku, príp. venture kapitálom. Následne označíte kategóriu vašej spoločnosti podľa počtu zamestnancov a druhu podniku. Potom si vyberiete výšku požadovaného kapitálu a na čo bude investícia zameraná. Záverečným vyhľadávacím kritériom sú inštitúcie, ktoré poskytujú kapitál, v tomto prípade si najlepšie zakliknúť všetky, aby ste získali čo najväčšiu ponuku.

Článok pokračuje pod reklamou

Kapitál na financovanie startupu

Napríklad: Mladý slovenský startup s dvomi zamestnancami hľadá financie v hodnote 60 000 eur. Je mu jedno či pôjde o úverové zdroje alebo venture kapitál. Aké finančné zdroje mu portál vyhľadal? Dostal dve ponuky. Prvou je úverový produkt od ČSOB, v rámci ktorého poskytuje financie od 4 000 do 165 000 eur pre podniky zo všetkých sektorov v začiatočných fázach životného cyklu podniku. Môžete u nej získať EU Investičný úver alebo úver na financovanie pracovného kapitálu. Pričom zdroje pochádzajú z programu The Competitiveness and Innovation Framework Programme. Druhou ponukou je venture kapitál. Ide o fond Neuology Ventures, ktorý poskytuje investície od 50 000 do 4 500 000 eur. Ide o štartovací kapitál pre projekty z oblasti informačných a komunikačných technológií, energetiky a medicínskej diagnostiky. Aj keď ide o slovenskú firmu, investuje peniaze Európskeho investičného fondu a štrukturálnych fondov, ktoré sú doplnené o zdroje súkromných investorov.

Treba zdôrazniť, že tento portál je síce dobrou pomôckou na zorientovanie sa v možnostiach, ktoré podporuje Brusel, no ak chce podnikateľ získať kompletnú ponuku podporných nástrojov, nesmie zabúdať ešte na domáce programy. Pri ich hľadaní by mal začať na webe Slovak Business Agency.

Kapitál na financovanie rozvoja stredného podniku

Iným príkladom je stredný podnik, ktorý má 100 zamestnancov. Chce sa pustiť do rozvoja svojho biznisu na zahraničné trhy, na čo potrebuje 500 000 eur. Rovnako mu je jedno, či pôjde o úverovú zdroj alebo vklad do imania podniku. V tomto prípade mu portál ponúkol iba jeden finančný zdroj a to rakúsky fond Pontis Venture Partners, ktorý sa zameriava na podporu rozvojových investícií a rovnako je financovaný z programu The Competitiveness and Innovation Framework Programme.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Finančný príspevok pre inovatívne projekty: možnosť získať 10 000 eur

Kto môže o finančnú podporu z Fondu SK-NIC žiadať, ako postupovať, na čo nezabudnúť a prehľad dôležitých termínov.

Výhody vstupu na burzu cenných papierov: príklad z praxe

Burza cenných papierov v Bratislave začína obchodovať s akciami úspešnej slovenskej firmy. Aké výhody to prinesie spoločnosti, kapitálovému trhu či Slovensku ako štátu?

Podpora inovatívnych riešení: firmy môžu získať až do 500-tisíc eur

Malé firmy môžu získať grant, mentorstvo od odborníkov a zviditeľniť sa. Kto môže o podporu žiadať, čo musí spĺňať financovaný projekt a dôležité termíny.

Eurofondy na podnikanie, zelenú transformáciu a inovácie v roku 2024

Na čo všetko môžu firmy získať financie od EÚ, ako postupovať a na čo možno dotáciu využiť? Prehľad výziev a programov.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky