Najlepšia autopoistka nemusí byť tá najlacnejšia. Myslite na to, aké máte krytie!

Autopoistenie má dve zložky. Povinné zmluvné poistenie, ktoré si musí kúpiť každý a ktoré kryje škody, ktoré vy spôsobíte svojim autom iným osobám. A havarijné poistenie, ktoré vám uhradí škody, ktoré si spôsobíte sami na svojom aute. Prečo je to dôležité?

Z vášho povinného zmluvného poistenia vy nikdy neuvidíte ani euro. Peniaze vždy dostane niekto tretí. Z tohto pohľadu je teda povinné ručenie daň, ktorú platíte, ak chcete jazdiť autom. Preto vás pri dojednaní nemusí až tak zaujímať pomer výkon versus cena.

Peniaze bude dostávať niekto iný. Jediné, o čom je potrebné premýšľať, sú limity. Mali by byť dostatočne vysoké, pretože v prípade, že spôsobíte väčšiu škodu, mohla by poisťovňa rozdiel vymáhať od vás.

Havarijné poistenie. Čo kryje?

Havarijné poistenie kryje vaše auto, vaše škody a vy budete dostávať peniaze z poistky. Takže tu je ďaleko dôležitejšie, od koho máte poistku, aké sú jej podmienky a čo dostávate za svoje peniaze. Preto si havarijné poistenie vyberajte s rozvahou.

Autopoistky: Čo vlastne potrebujete

Starostlivo si rozmyslite, aké poistenie v rámci havarijného poistenia vlastne potrebujete. Každá poisťovňa ponúka samotné havarijné poistenie, poistenie proti živlom, krádeži, vandalizmu a stretu so zverou.

Nezabúdajte na spoluúčasť

Vždy si tiež skontrolujte výšku spoluúčasti, ktorá určuje, akú čiastku budete eventuálne hradiť zo svojho, a limity poistného plnenia u každého jednotlivého pripoistenia. Aby ste neboli prekvapení.

Pripoistenie sa veľakrát oplatí

Celý rad pripoistení si môžete samostatne zaobstarať aj k povinnému zmluvnému poisteniu. Takže ak bývate na dedine, môžete si k povinnému ručeniu jednoducho kúpiť aj poistenie stretu so zverou. V takom prípade už však v rámci povinného zmluvného poistenia kryjete i seba, a preto by ste mali postupovať so zvýšenou starostlivosťou rovnako ako v prípade havarijného poistenia.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Poplatky za platbu kartou: aké náklady má podnikateľ?

Aká je cena platobného terminálu, koľko percent zo zaplatenej sumy ide banke či kartovej spoločnosti a ako výšku poplatkov ovplyvňuje povinná schéma MIF++?

Cena masla: čo ju ovplyvňuje a kedy klesne?

Čo zohráva rolu v cenotvorbe masla? Odborníci prezradili, čo je za jeho zdražením, prečo je v Poľsku či iných krajinách lacnejšie aj kedy a či vôbec možno očakávať, že maslo zlacnie.

Lacnejšie potraviny v nedohľadne: zníženie DPH nebude stačiť

Nové náklady pre producentov v súvislosti s konsolidáciou vyženú ceny nahor, zahraničné výrobky budú v značnej výhode. S čím musia rátať výrobcovia, obchodníci aj spotrebitelia?

Cash flow: význam a výpočet

Aký je význam sledovania cash flow, ako ho vypočítať a v čom sa líši priama a nepriama metóda?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky