Vklad na podnikateľský účet

Aké sú dôvody vkladu peňazí na podnikateľský účet a v čom sa líšia ich právne a daňové dôsledky? Prečo je dôležité poznať účel vkladu a koľko obvykle zaplatíte na poplatkoch?

Aký charakter môže mať vklad hotovosti na bankový účet

Ako niekto vkladá hotovosť na podnikateľský účet, môže ísť najčastejšie o:

  • prevod z pokladnice na účet podnikateľa,
  • vklad do základného imania podnikateľa,
  • vklad do kapitálového fondu spoločnosti,
  • úhradu faktúry za dodané tovary alebo služby,
  • poskytnutie alebo splatenie pôžičky spoločníkom.

Vyššie uvedený zoznam dôvodov vkladu hotovosti na podnikateľský účet nie je samozrejme konečný. Existujú aj iné motívy, kvôli ktorým niekto vkladá hotovosť na podnikateľský účet v banke. Je však veľmi dôležité poznať samotný dôvod vkladu hotovosti na bankový účet.

Čo si treba rozmyslieť pred uskutočnením vkladu na bankový účet

Pred uskutočnením vkladu hotovosti na bankový účet je potrebné si rozmyslieť dve veci:

  • aký je účel vkladu hotovosti na podnikateľský účet,
  • odkiaľ pochádzajú prostriedky, ktoré sa vkladajú na účet.

Účel vkladu hotovosti na podnikateľský účet

Je dôležité, aby ten, kto uskutočňuje hotovostný vklad na podnikateľský účet, ale aj samotný podnikateľský subjekt ako prijímateľ vkladu, poznali dôvod vkladu. Poznať dôvod vkladu peňazí na podnikateľský účet je potrebné z právneho, účtovného a aj daňového hľadiska. Ak je to možné, tak je výhodou, ak okrem výpisu z bankového účtu existuje aj nejaký ďalší doklad odôvodňujúci vklad na bankový účet podnikateľa. Minimálne pri uskutočňovaní samotného hotovostného vkladu je dobré pri vklade uviesť poznámku, správu pre príjemcu alebo variabilný symbol, ktoré budú jasne identifikovať účel vkladu. Bez poznania dôvodu uskutočnenia vkladu sa v súvislosti ním vynárajú rôzne otázky?

Prečo je potrebné poznať účel vkladu v obchodnej spoločnosti

Pri podnikateľskom účte patriacom obchodnej spoločnosti je potrebné poznať účel vkladu v hotovosti na účet z právneho, daňového a účtovného hľadiska. Napríklad ak spoločník príde do banky a vloží tam peniaze na podnikateľský účet spoločnosti bez toho, aby tento vklad bol identifikovaný, tak nie je jasné, aký charakter tento vklad má mať. Ide o splatenie základného imania? Ide o poskytnutie pôžičky? Ide o vloženie tržieb prijatých v hotovosti na bankový účet? Ide o dar poskytnutý spoločnosti?

Pri každom hotovostnom vklade musíte poznať dôvod, kvôli ktorému sa uskutočňuje.

Každá z týchto možností sa inak zobrazí v účtovníctve a môže mať aj iné právne a daňové dôsledky. Napríklad ak by išlo o vklad do základného imania, tak z daňového hľadiska je to neutrálna transakcia, ale jej právny účinok bude taký, že to bude potrebné zapísať do obchodného registra a s týmito prostriedkami nebude možné flexibilne disponovať. Ak by išlo o poskytnutý úver spoločnosti, bude ho musieť spoločnosť raz vrátiť, preto jej vznikne záväzok voči spoločníkovi. V prípade, že by účel tohto vkladu nebolo možné priradiť k žiadnemu účelu, považoval by sa za dar. Z účtovného hľadiska by sa zobrazil ako výnos, ktorý by u tejto obchodnej spoločnosti bol v daňovom priznaní odpočítateľnou položkou.

Pri živnostníkovi či inej SZČO účel vkladu nie je až taký dôležitý

Iná situácia nastáva vtedy, ak vklad na svoj vlastný podnikateľský bankový účet uskutoční fyzická osoba – podnikateľ. V tomto prípade môžeme v zásade hovoriť len o tom, že buď podnikateľ dobrovoľne vkladá peniaze do podnikania alebo presúva hotovosť získanú tržbou na bankový účet. Vo všetkých týchto prípadoch môže fyzická osoba – podnikateľ týmito prostriedkami voľne disponovať bez obmedzení. Tieto vklady nemajú žiadny vplyv na daň z príjmov. Rozdielne je len účtovné zobrazenie tohto vkladu (ak podnikateľ vedie jednoduché alebo podvojné účtovníctvo) a na to je potrebné účel vkladu poznať.

Prečítajte si tiež

Dôvodom, prečo vklad hotovosti na bankový účet fyzickej osoby – podnikateľa vykonaný priamo týmto podnikateľom nemá žiadne právne následky je to, že z právneho hľadiska sú to stále peniaze tej istej osoby a môže s nimi voľne nakladať bez ohľadu na to, či ich má v hotovosti, na podnikateľskom alebo súkromnom účte.

Pôvod prostriedkov, z ktorých sa uskutočňuje vklad na účet

Dôležitý je nielen účel vkladu hotovosti na podnikateľský účet, ale v niektorých prípadoch aj postavenie samotnej osoby vkladateľa a to, odkiaľ tieto prostriedky pochádzajú. Ak sa v prípade obchodnej spoločnosti uskutočňuje vklad na bankový účet, môže ísť o peniaze samotnej spoločnosti (napríklad vklad hotovosti z pokladnice, napr. z e-kasy na účet) alebo môže ísť o peniaze spoločníka (napríklad vklad do kapitálového fondu). Takisto aj pri fyzickej osobe – podnikateľovi (napr. živnostník) sa inak účtovne zobrazí vklad prijatých tržieb v hotovosti na účet a inak vklad na účet vykonaný treťou osobou, ktorá ním môže splácať pôžičku alebo uhrádzať faktúru.

Prečítajte si tiež

Aj keď sa to neuskutočňuje v praxi príliš často, ale predsa sa občas stane, že podnikateľovi niekto uhradí faktúru tak, že príde do jeho banky v hotovosti vložiť peniaze na účet. V tomto prípade je tiež veľmi dôležité poznať, že kto a z akého dôvodu tieto peniaze na bankový účet podnikateľa vložil, aby nebolo možné zameniť účel alebo vkladateľa vkladu s iným.

Aký je limit pri vklade na podnikateľský účet

Niekomu možno napadne otázka, či sa na vklad na podnikateľský účet vzťahuje zákaz platieb v hotovostí. Odpoveď znie - nie. Vklad v hotovosti na bankový účet sa nepovažuje za platbu v hotovosti. Na účely zákona č. 394/2012 Z. z. o obmedzení platieb v hotovosti v znení neskorších predpisov sa platbou v hotovosti rozumie odovzdanie bankoviek alebo mincí v hotovosti v mene euro alebo v inej mene odovzdávajúcim a prijatie tejto hotovosti príjemcom. Keďže vkladom na bankový účet príjemca neprijíma hotovosť, tak zákaz platieb v hotovosti sa na hotovostné vklady na bankový účet nevzťahuje.

Okrem toho je vhodné spomenúť, že v čase vyhlásenia mimoriadnej situácie (ako je vyhlásená napríklad v súvislosti s ochorením COVID-19) neplatí zákaz platieb v hotovosti.

Prečítajte si tiež

Vzhľadom na to, že na bankový účet je možné vložiť akúkoľvek hotovosť, je dobré upozorniť aj na zákon č. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Banka je jednou z povinných osôb, ktoré z hľadiska „prania špinavých peňazí“ posudzujú, či obchodná operácia je alebo nie je obvyklá. Ak budete v hotovosti vkladať na bankový účet neprimerane vysokú sumu, môže banka tento vklad vyhodnotiť ako neobvyklú obchodnú operáciu a nahlásiť ju finančnej spravodajskej jednotke, ktorá ju bude preverovať.

Článok pokračuje pod reklamou

Ako je možné uskutočniť vklad hotovosti na bankový účet

Ak chcete hotovosť, ktorou chápeme bankovky a mince, vložiť na podnikateľský bankový účet, môžete to urobiť niekoľkými spôsobmi. Najtradičnejším spôsobom je prísť do pobočky banky a uskutočniť vklad hotovosti na bankový účet. Inou možnosťou je uskutočniť vklad na bankový účet prostredníctvom platobnej karty a bankomatu. Niektoré bankomaty totižto umožňujú nielen vyberať peniaze z bankového účtu, ale aj vkladať peniaze na bankový účet. A poslednou možnosťou je poštový poukaz na účet. V tomto prípade prídete na poštu, vyplníte príslušný formulár a vyplatíte hotovosť na pošte. Tá ju vloží na váš podnikateľský účet.

Ak chcete uskutočniť vklad hotovosti na účet priamo, sú na to v zásade tri možnosti.

Samozrejme, existujú aj iné spôsoby ako vložiť peniaze v hotovosti na podnikateľský účet, ako napríklad vkladom na nejaký iný účet a jeho následným prevodom na podnikateľský. Je to už ale nepriamy spôsob vkladu hotovosti na bankový účet, ktorý niekedy môže spôsobiť vyššie uvedené problémy z právneho, účtovného a daňového hľadiska.

Poplatky za vklad hotovosti na bankový účet

Poplatky za vklad hotovosti na bankový účet závisia od spôsobu, akým sa uskutoční, a niekedy aj od osoby, ktorá tento vklad uskutočňuje. V neposlednom rade tieto poplatky závisia od konkrétnej banky a tie v prípade poplatkov uplatňujú rôznu cenovú politiku.

Prečítajte si tiež

V prípade vkladu hotovosti na bankový účet na pobočke banky je poplatok približne 4-5 eur. Ak vklad v hotovosti uskutočňuje iná osoba než samotný podnikateľ alebo ním oprávnená osoba, poplatok môže byť o 1-2 eurá vyšší. Sú však aj banky, ktoré za vklad hotovosti na bankový účet účtujú poplatok percentom z vkladanej sumy (napríklad 0,1 % z vkladanej sumy). V prípade, že využijete na vklad hotovosti na účet vašu platobnú kartu a vložíte cez ňu peniaze do bankomatu, u niektorých bánk to je zadarmo, u iných sa za to platí (približne 2-3 eurá). Za vklad hotovosti na bankový účet cez poštový poukaz na účet sa platí poplatok od 0,60 eura do 8 eur vypočítavaný podľa vkladanej sumy.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Norbert Seneši
Norbert Seneši

Absolvent odboru Účtovníctvo a audítorstvo na Ekonomickej univerzite v Bratislave a odborník na témy z oblasti účtovníctva, daní a podnikateľského prostredia a je externý spolupracovník v spoločnosti Účtovná jednotka, s.r.o.


Centrálny register účtov – otázky a odpovede

Čo je centrálny register účtov, ktoré údaje sa do neho zapisujú a aké povinnosti majú banky? Odpovede na tieto a aj iné otázky nájdete v našom článku.

Centrálny register účtov od 1. 5. 2022

Čo je centrálny register účtov a ktoré údaje sa do neho zapisujú? Komu môžu byť zapísané údaje poskytnuté a aké sankcie hrozia za porušenie povinností?

Porovnanie podnikateľských účtov v roku 2022

Stručný prehľad toho, aké služby a za akú cenu ponúkajú banky podnikateľom pri bankových účtoch a zdôraznenie základných odlišností, výhod a nevýhod.

Centrálny register účtov: kedy sa zriadi a čo v ňom bude?

Parlament schválil zákon, ktorý upravuje práva a povinnosti súvisiace s prevádzkou registra účtov. Aké údaje budú banky nahlasovať a ako dlho k nim budú mať oprávnené orgány prístup?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky