Directreal je najväčšia slovenská franchisingová sieť realitných kancelárií. Na trhu s realitami pôsobí už od roku 2007 a za tú dobu sa jej podarilo v rámci Slovenska otvoriť 33 kancelárií a osloviť tisícky klientov.
Directreal sa do oblasti realitného trhu snaží priniesť iný prístup k predaju nehnuteľností, preto jedným zo základných pilierov spoločnosti je práve priamočiarosť a dôvera smerom k zákazníkom. Jej zakladateľ a majiteľ Marian Paták sa vďaka svojim schopnostiam a skúsenostiam zaslúžil o to, že za deväť rokov fungovania konceptu boli cez Directreal predané nehnuteľnosti za viac ako pol miliardy eur.
Z malej firmy až k franchisingovej sieti
Marian nie je v podnikaní žiadny nováčik. Prvé podnikanie rozbehol už krátko po revolúcii, keď s kamarátom založili firmu zameranú na distribúciu satelitnej a audiovizuálnej techniky. Po nezhodách medzi spoločníkmi však po siedmych rokoch z firmy odišiel. S prázdnymi rukami, avšak bohatší o skúsenosti. „Prvé kroky v podnikaní mi pomohli naučiť sa, o čom podnikanie vlastne je. Nestačí mať firmu a čakať, že ostatné k vám príde samé. Vyžaduje si to tvrdú disciplínu, veľa energie a času, inak je šanca uspieť minimálna.“ Podnikania sa však napriek neúspechu nevzdal. Onedlho založil spolu s kamarátom kuriérsku službu Remax Courier Service. Z malej firmy sa o pár rokov stala popredná kuriérska sieť pôsobiaca po celom Slovensku. S ambíciou dostať sa na zahraničný trh oslovili nadnárodnú spoločnosť Fedex, ktorá napokon Remax Courier Service kúpila. „Firma sa dostala do fázy, kedy bolo potrebné riešiť veľmi veľké investície a tiež personálnu politiku. Okrem toho mi niečo napovedalo, že už nie možnosť posúvať sa ďalej, čo by ma veľmi obmedzovalo,“ vysvetľuje Marian.
K realitám Mariana doviedla náhoda. Po úspešnej akvizícii firmy riešil kúpu nehnuteľnosti, počas ktorej prišiel do styku s realitnými maklérmi a začal zisťovať, ako to na slovenskom trhu funguje. Po nie celkom pozitívnych skúsenostiach napokon skonštatoval, že v tejto oblasti existuje obrovský potenciál pre zmenu. „Bol to moment, kedy som si povedal, že to je pre mňa príležitosť začať to robiť inak,“ spomína.
Podnikanie formou franchisingu si Marian nevybral, ale prirodzene vyplynula z jeho predchádzajúcich skúseností. Práve v kuriérskej službe Remax Courier Service Marian budoval sieť kancelárií a kuriérov, čím vznikla spolupráca formou partnerských stredísk, ktorá bola podľa neho veľmi podobná franchisingu. „Keď sme po čase robili analýzu, zistili sme, že partnerské strediská boli lepšie o 50 %. To znamenalo, že dokázali fungovať o polovicu efektívnejšie ako stredisko, kde boli naši priami zamestnanci,” netají sa svojimi zisteniami. Hoci kuriérsku firmu neskôr predali, bol to pre Mariana signál, že jeho ďalšie podnikanie bude riešiť formou franchisingu. „Pretože vtedy si uvedomíte, že dokážete byť efektívni. Zistíte, že ľudia si sami hľadajú rezervy. Keď máte zamestnancov, nehľadajú rezervy, majú inú motiváciu a spôsob rozhodovania. Pre nich nie je prioritou, aby vám šetrili náklady. Franchisanti však fungujú úplne inak,” zdôveruje sa. Hoci Marian vtedy ešte vôbec nevedel, že bude robiť v realitách, bolo mu jasné, že bude podnikať formou franchisingu.
Slovenská alternatíva na trhu
Na začiatku Marian samozrejme zvažoval, že by kúpil licenciu zo zahraničia, avšak keď neskôr zistil, čo by z pozície master franchisora musel urobiť a koľko by ho to stálo peňazí a tiež, že by musel systém prerábať na podmienky slovenského trhu, vyhodnotil, že bude výhodnejšie, ak si postaví vlastnú značku. „Hoci je to náročnejšie, vieme byť flexibilní a vieme sa odlíšiť, čo je pre fungovanie v našich podmienkach zásadné. Okrem toho som veľmi systémový človek, rád niečo budujem, rozvíjam siete. Toto bola pre mňa veľká príležitosť,“ hrdo spomína na svoje rozhodnutie.
Od začiatku sa spoločnosť Directreal prezentovala ako slovenská firma a snažila sa stavať do pozície akejsi alternatívy na trhu. „Pre reality sme sa rozhodli aj preto, že nehnuteľnosť vám odtiaľto nikto neodsťahuje. Tie sú jednoducho tu a ľudia - lokálni, ich budú stále predávať a kupovať iba na Slovensku. V tom vidím stabilitu. Aj od našich franchisantov chceme, aby vnímali sami seba ako lokálnu pobočku. Keď je kancelária na Liptove, tak je liptovská, nie bratislavská. Celý realitný trh je o vzťahovom podnikaní,“ uzatvára Marian.
Franchising má podľa Mariana mnoho výhod - zabezpečuje štandardy klientom, možnosť domáhať sa svojich práv a v zásade skvalitňuje trh vnútornými nástrojmi na kontrolu dodržiavania služieb. „Sieti záleží na kvalite, vyčleňuje prostriedky na spätnú väzbu, zabezpečuje školiace procesy a podobne. V zmysle svetových štatistík franchisingových konceptov do 5 rokov zbankrotuje len 20 % prevádzok a 80 % je úspešných. Pri podnikaní bez licencie je tento pomer opačný.“
Vybudovanie úspešného konceptu je náročné, so správnymi ľuďmi to však ide oveľa ľahšie
Napriek všetkým výhodám franchisingového modelu podnikania Marian zároveň priznáva, že vybudovať úspešný koncept je pomerne náročné. Za najväčší problém vo franchisingu nepovažuje produkt ako taký, ale schopnosť vytvoriť okolo seba tím ľudí, ktorý tomuto produktu či službe uverí a dokáže jeho dobré meno ďalej šíriť. „Ak toto dokážete, potom ďalšie napredovanie firmy ide oveľa rýchlejšie, pretože nerozmýšľate nad koncepciou sám, ale spolu s ďalšími ľuďmi zapojenými v systéme.“ Všetko sa podľa neho začína a končí správnym výberom ľudí. Sú koncepty, ktoré sú veľmi úspešné vo svete a na Slovensku sa nedokážu presadiť, prípadne zbankrotovali. Existujú však aj koncepty, ktoré sú na Slovensku úspešné a v zahraničí menej. Ak sa spojí podnikavý človek s kvalitným konceptom, väčšinou toto spojenie funguje a generuje poskytovanie kvalitných služieb pre klientov. „Snažíme sa, aby sme vytvárali úctu k našej značke a komunitu, ktorá si bude pomáhať. Je veľmi dôležité, aby ľudia v rámci siete našu značku prijali za svoju, hoci to veľmi dlho trvá. Vzťah k značke sa nedá predať vo forme licencie, je potrebné vedieť ho vybudovať,“ zdôrazňuje.
Marianovi sa v tejto oblasti mimoriadne darí. Správnou motiváciou a podporou svojich franchisantov spoločnosť aktuálne dosahuje 90 percentnú obnoviteľnosť licencií po 4 rokoch, čo znamená, že franchisanti vidia pridanú hodnotu v podnikaní pod značkou Directreal. „Podarilo sa nám postaviť funkčnú firmu. Vybudovali sme sieť, ktorá funguje v rámci celého Slovenska. Hoci kríza čiastočne zabrzdila ďalšiu expanziu, naším dlhodobým cieľom je vybudovať kanceláriu v každom okresnom meste. Mám sen rozšíriť náš koncept do krajín Vyšehradskej štvorky. To je moja ambícia do dôchodku, uvidíme, či sa mi to podarí,“ uzatvára s úsmevom Marian.
Tip na záver: Zvažujete podnikanie formou franchisingu? Nazrite s nami do sveta podnikania so značkami ako Pizza Mizza, Subway, RE/MAX, KINEKUS, Yves Rocher a mnohými ďalšími v publikácii 19 príbehov podnikania formou franchisingu, alebo Ako podnikať so známou značkou na Slovensku.