Jozef Šétaffy (Pizza Mizza): Pri franchisingu ponúkate svoje podnikanie ako produkt

Príbeh franchisingovej siete Pizza Mizza, ktorá je dnes najväčšou sieťou svojho druhu na Slovensku s 10 prevádzkami u nás aj v susednom Česku.

Spoločnosť GastroNet už viac ako 12 rokov prevádzkuje sieť reštaurácií známych pod značkou Pizza Mizza. Reštaurácie vyznačujúce sa kvalitnou talianskou kuchyňou mnohí poznajú aj vďaka donáškovej službe. V poslednom období sa veľkej obľube zákazníkov tešia tiež fast foodové prevádzky Pizza Mizza Expres. Jeden zo zakladateľov spoločnosti GastroNet a.s., ktorá je majiteľom značky Pizza Mizza a franchisingovou centrálou rovnomennej siete prevádzok, Jozef Šétaffy, podnikal predtým dlhé roky v stavebníctve, keď vďaka vplyvu svojho syna rozhodol vyskúšať podnikanie v oblasti gastronómie. Riskovať sa mu vyplatilo a Pizza Mizza je dnes najväčšia sieť svojho druhu na Slovensku s 10 prevádzkami u nás aj v susednom Česku, ktorá ročne obslúži viac ako pol milióna hostí.

Vždy som sníval, aké by bolo skvelé, keby u nás boli lepšie možnosti pre podnikanie

Jozef bol dlhú dobu zamestnancom štátneho podniku. Odchod zo zamestnania a rozhodnutie samostatne podnikať hodnotí ako najlepšie rozhodnutie vo svojej kariére. Už pred revolúciou pri sledovaní rakúskej televízie sníval o vlastnej firme. „Vždy som sníval, aké by bolo skvelé, keby u nás boli lepšie možnosti pre podnikanie.“ Keď sa po revolúcii otvorili nové možnosti, Jozef váhal, no podporila ho manželka. „Pripomenula mi, že som vždy o podnikaní sníval, a keď sa konečne naskytla príležitosť, mal by som ju využiť. Hneď na druhý deň som šiel na živnostenský úrad,“ smeje sa Jozef. Písal sa rok 1991, keď si Jozef vybavil živnosť a začal robiť stavebný dozor. „Po štyroch mesiacoch podnikania som mal nízky obrat a vtedy som si uvedomil, že musím svoje aktivity rozšíriť.“ Na strojárskom veľtrhu v Brne objavil príležitosť v predaji strešných okien, ktoré boli v tom čase nový a ťažko dostupný artikel. „Príležitosť prišla úplne náhodou a postupne sme začali predávať nielen strešné okná, ale aj fasádne okná. Neskôr aj dvere a kompletné výplne stavebných otvorov. V tom čase som bol priekopníkom v tejto oblasti.“ Z malej živnosti sa mu podarilo vybudovať úspešnú a prosperujúcu stavebno-obchodnú spoločnosť INVESTA, s ktorou Jozef následne podnikal 17 ďalších rokov.

Začiatky siete Pizza Mizza

Zmenu do jeho života priniesol syn Martin, ktorý sa v roku 2003 vrátil z jazykového študijného pobytu v Austrálii a predchádzajúcej krátkej pracovnej praxe v Taliansku. Martin mal vyštudovaný gastronomický a hotelový manažment v hotelovej akadémii a chcel sám skúsiť šťastie v podnikaní. Spolu so spolužiakom z hotelovej akadémie preto Jozefovi navrhli, aby investovali do gastronómie a otvorili si reštauráciu. Spočiatku nebol Jozef nápadom svojho syna nadšený, pretože – ako snáď každý otec – vždy dúfal, že Martin bude pokračovať v jeho remesle. „Postavil som sa k situácii s tým, že ide o môjho syna. Videl som, že je šikovný, snaží sa a chce niečo vybudovať. Pozrel som na jeho nápad prakticky a najjednoduchšie sa zdalo uskutočniť ho v priestoroch mojej spoločnosti. Možno aj to je jeden z faktorov úspechu, že sme na začiatku nemuseli platiť nájomné a mohli sme investovať do konceptu.“ Nakoľko Martin neprišiel s vypracovaným podnikateľským plánom, všetko riešili za pochodu. Koncept sa stále vyvíjal. „Žiaden koncept nemôže byť statický, musí sa vedieť prispôsobovať vývoju na trhu, mysleniu a návykom ľudí,“ vysvetľuje Jozef. Základ konceptu reštaurácie pozostával z ľahkej kuchyne, základného produktu - pizze a autentickosti. Prvú prevádzku otvorili v roku 2004 v priestoroch, ktoré patrili Jozefovej stavebnej spoločnosti. Jej zameranie zvolili strategicky, prispôsobili ho lokalite. V blízkosti je vysoká škola, a aby mohli osloviť dostupnú klientelu študentov, museli zvoliť vhodnú cenovú stratégiu. Nakoniec zvolili strednú úroveň cien, ktorá zodpovedala možnostiam priemerného človeka a stále umožňovala ponúkať vysokú kvalitu. Zároveň si dali záležať na útulnom interiéri. Po veľkom úspechu prvej prevádzky otvorili v Bratislave niekoľko ďalších a sieť Pizza Mizza mala potenciál stále rásť. „Nechceli sme ísť do veľkých úverov, pretože sme to vnímali ako mimoriadne riziko. Rozhodli sme sa, že lepšie bude rozvíjať sa formou akvizícií.“ Jozef pripravoval spoločnosť na vstup investora počas niekoľkých rokov a v roku 2007 bola spoločnosť s ručením obmedzeným transformovaná na akciovú spoločnosť. Z pôvodných troch spoločníkov je dnes päť. „Pri menšej firme sa, samozrejme, viac oplatí s.r.o..”

Situácia v stavebníctve sa však naďalej zhoršovala, pričom prevádzky v gastronómii rástli. Stavebnú firmu napokon v roku 2008 Jozef predal a celá rodina sa naplno pustila do budovania gastronomického konceptu a siete reštaurácií Pizza Mizza. Bolo to najťažšie rozhodnutie v kariére. „Vždy ma veľmi tešilo, keď som za sebou videl hmatateľný výsledok, ktorým bola pekná stavba. Keď idem s manželkou po meste, vždy rád pozerám a ukazujem na objekty, ktoré sme stavali.“ Vďaka predaju stavebnej spoločnosti sa však mohol Jozef naplno venovať gastronómii.

S rastom spoločnosti a budovaním ďalších prevádzok si Jozef začal uvedomovať klady i zápory rastu. „Mohli sme začať využívať výhody sieťovej logistiky. Keď napríklad nakupujete suroviny, dostanete inú cenu pri kúpe desať kíl pre jednu prevádzku, ako keď kúpite stopäťdesiat kíl pre desať prevádzok.“ Vďaka tomu spoločnosť mierne znížila náklady. Ako nevýhoda rastu sa však ukázala nemožnosť udržať kontrolu nad prevádzkami vo viacerých mestách.

Článok pokračuje pod reklamou

Vybudovanie funkčného konceptu trvá niekoľko rokov

Spoločnosť Pizza Mizza mala možnosti a potenciál rozširovať svoju sieť aj mimo Bratislavy a Jozef s kolegami hľadali spôsoby, ako sieť rozšíriť, no zároveň udržať kontrolu nad kvalitou poskytovaných služieb. Spomenul si na teóriu ešte z vysokej školy, konkrétne na franchising. Výhodou franchisingu je, že záujemca je majiteľom prevádzky, podniká s vlastnou spoločnosťou, na svoje náklady, zodpovednosť a riziko. Vďaka tomu je mimoriadne motivovaný k tomu, aby prevádzka naozaj fungovala a spoločnosť, ktorá poskytuje licenciu, dostáva určité percentá z obratu prevádzky.

Keď chcel Jozef vybudovať franchisingový koncept Pizza Mizza, využil služby profesionálneho poradcu a právnika. „Pri franchisingu ponúkate svoje podnikanie ako produkt. Ak chcete predávať produkt, musí byť zaujímavý a funkčný. Vybudovanie takého konceptu trvá niekoľko rokov.“ Jozef opisuje potrebu formalizovať know-how, teda vypracovať podrobné prevádzkové manuály, príručky, technologické postupy, zmluvy. „Keď sme chceli niečo také vytvoriť, museli sme to najskôr poznať z praxe. A nehovorím len o príprave jedál, ale aj o ekonomickej stránke prevádzkovania reštaurácie. Franchisingový poradca vie pomôcť na základe počtu obyvateľov, ich demografického zloženia a mnohých ďalších faktorov vypracovať štúdiu realizovateľnosti projektu, teda či nová prevádzka bude v lokalite, ktorá poskytuje dostatočný odbytový potenciál. Poradcovia vedia pomôcť v celom procese a navyše vedia, aké sú náklady, ceny konkurencie, aj obvyklé nájmy v obchodných centrách.“

Pre otvorenie nových franchisingových prevádzok bolo potrebné vypracovať podrobný podnikateľský plán. Podnikateľský plán vypracovali pri každej prevádzke, aj pri tej, o ktorej iba uvažovali, bez ohľadu na to, či ju nakoniec otvorili alebo nie. „Ekonomická projekcia potenciálnej prevádzky je nutná podmienka. My sme ich robili veľmi veľa. V skutočnosti len málo z nich vychádzalo kladne. Keď sme mali záujem o nejaký priestor, alebo nám priestor ponúkali, zohľadnili sme pri počítaní faktory, ako sú cena nájmu, lokalita, v priestoroch nákupného centra aj umiestnenie prevádzky, konkurencia a zákaznícky potenciál. Niekedy sme pri vyhodnocovaní dospeli k tomu, že potenciál ktorý v lokalite je, neuživí všetky podniky ktoré tam už sú, alebo sa pripravujú.“

Súčasťou konceptu je tiež franchisingový balík obsahujúci podrobne popísané know-how vo forme prevádzkovej príručky. Tú je však potrebné postaviť na pevných a overených základoch. „Najskôr sme štyri roky prevádzkovali niekoľko našich vlastných (pilotných) reštaurácií a fast foodov Pizza Mizza, podľa ktorých sme vytvorili formálny franchisingový koncept Pizza Mizza a centrálnu logistiku objednávania a realizácie rozvozu hotových jedál. Na týchto prevádzkach sme overovali aj rôzne modifikácie ekonomických modelov podľa charakteru, veľkosti a lokalizácie prevádzky.“

Napriek bohatým skúsenostiam s tvorbou podnikateľských plánov a vlastnými prevádzkami sa aj Jozef ocitol v situácii, kedy musel jednu zo svojich franchisingových pobočiek zavrieť. Išlo o prevádzku v Dunajskej Strede, ktorej otvorenie dnes hodnotí ako zlé rozhodnutie. „Prevádzka bola otváraná ako súčasť franchisingovej siete a my sme nepoznali prostredie. Spoľahli sme sa na úsudok franchisanta, ktorý prevádzku otváral. Nikto z nás neodhadol lokálne gastronomické návyky správne. Zároveň vtedy už bola kríza a nepriaznivo na nás pôsobil kurz forintu voči korune. Preto ľudia z pohraničných oblastí radšej chodili nakupovať do Maďarska.“

Pizza Mizza Expres

Veľká úprava v základnom koncepte reštaurácie prišla s otvorením nákupného centra Eurovea. „V roku 2010 nás oslovil majiteľ, ktorý zároveň chodil do našej reštaurácie na obed. Páčila sa mu naša reštaurácia, no neponúkol nám priestor na reštauráciu, ale na prevádzku rýchleho občerstvenia.“ Rozhodovanie bolo ťažké. Bola to dosiaľ neznáma oblasť, pretože je iné manažovať reštauráciu s plne zariadenou kuchyňou a rýchle občerstvenie, kde je všetko koncentrované na malom priestore, hostia objednávajú cez pult a ich návyky aj očakávania sú iné. Jozef s kolegami to zobrali ako výzvu a otvorili prvú prevádzku Pizza Mizza Expres. „Našťastie to vyšlo a koncept je dnes už overený a používaný vo viacerých mestách.“

S príchodom hospodárskej krízy musel Jozef urobiť zásadné rozhodnutia. „Znižovali sme stavy ľudí, vykonali sme organizačné zmeny a doteraz zápasíme s číslami, pravdepodobne prehodnotíme aj ekonomický prínos niektorých prevádzok.“ Nájmy niektorých prevádzok vo veľkých obchodných centrách totiž zmluvne dojednávali ešte v dobe pred krízou, keď sa ceny nájmu za meter štvorcový pohybovali vyššie a boli aj lepšie odbytové podmienky na trhu. V gastronómii sa nájomné zmluvy bežne uzatvárajú aj na dobu desiatich rokov. „S niektorými majiteľmi sa nám už podarilo dohodnúť na lepších podmienkach, no niektorí nesúhlasili. V týchto prevádzkach sme boli nútení urobiť zásadné rozhodnutia“.

Konkurencie sa Jozef neobáva, hoci je v tejto oblasti podnikania skutočne silná. „Berieme ju však ako výzvu, ako impulz a inšpiráciu pre naše vlastné zlepšovanie a rozvoj.“ Ako sám hovorí, je potrebné pozerať sa dopredu len natoľko, aby to neovplyvnilo motiváciu či smerovanie firmy. Čo prinesú zmeny na trhu v budúcnosti sa totiž len ťažko dá predvídať.

Tip na záver: Zvažujete podnikanie formou franchisingu? Nazrite s nami do sveta podnikania so značkami ako Pizza Mizza, Subway, RE/MAX, KINEKUS, Yves Rocher a mnohými ďalšími v publikácii 19 príbehov podnikania formou franchisingu, alebo Ako podnikať so známou značkou na Slovensku.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Michelinská hviezda nie je jediné ocenenie, ktoré môže reštaurácia získať

Prestíž gastro prevádzkam zabezpečí aj Bib Gourmand či Green Star. O čo ide a aké sú kritériá hodnotenia pri jednotlivých michelinovských oceneniach?

Patrí Slovensko na gastronomickú mapu Michelin Guide?

Zaradenie do sprievodcu môže mať prínos pre náš cestovný ruch aj ekonomiku. Od čoho spolupráca s Michelinom závisí, aký význam by mala pre neocenené prevádzky a čo môže Slovensko ponúknuť?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky