Credo Ventures prezrádza ako robí veľké obchody. Predali ďalší start-up Apiary svetovému gigantu Oracle

Český start-up Apiary sa stal predmetom veľkého biznisu. Pred nedávnom ho kúpila jedna z najväčších softvérových firiem na svete Oracle. Jeho hlavnému investorovi Credo Ventures sa tak podaril za posledné roky ďalší, v poradí už tretí veľký obchod.

V januári oznámili predaj českého softvérového start-upu Apiary, ktorý zamestnával 30 programátorov, americkému gigantu Oracle. Išlo naozaj o veľký obchod, pretože hodnota transakcie sa počítala vo výške desiatok miliónov dolárov. Firma vyvíja platformu pre prácu s API. Jednoducho povedané poskytuje programátorom softvérový nástroj pre tvorbu rozhrania, aby spolu dokázali komunikovať aplikácie a programy od rôznych výrobcov a na rôznych zariadeniach. Pre bežných ľudí síce ide o zložité programátorské projekty, no v softvérovom segmente majú veľký podnikateľský potenciál. Ako hovoria zakladatelia Apiary, ponuke jednej z najväčších softvérových firiem sveta sa nedalo odolať. Vzájomnú spoluprácu si už vyskúšali počas strategického partnerstva, takže išlo vlastne o logický ďalší krok.

Hlavným investorom start-upu, ktorého zakladateľmi sú Jakub Nešeřil a Jan Moravec, bol český venture kapitálový fond Credo Venures. V rámci nášho regiónu je v tejto oblasti lídrom, pretože za posledné roky ide už o tretí prípad, kedy predal zainvestovanú spoločnosť globálnemu lídrovi alebo veľkej zahraničnej spoločnosti. V roku 2013 predali Credo Ventures start-up Cognitive Security spoločnosti Cisco, čo sa považovalo za veľmi úspešný obchod rovnako ako to bolo v prípade Apiary, kedy zverejnili informáciu, že fondu sa jeho počiatočnú investíciu podarilo až niekoľkonásobne zhodnotiť. Minulý rok predali start-up Represent, ktorý rozbehol digitálnu platformu na výrobu a distribúciu originálnych tričiek a doplnkov americkému producentovi oblečenia CustomInk za 100 miliónov dolárov.

Čím je to teda, že je spoločnosť Credo Ventures taká dobrá v tom, že dokáže start-upy, v ktorých má zainvestované tak výhodne predať? „Snažíme sa investovať do start-upov, ktorých produkt je skutočne revolučný a na globálnej úrovni. Zároveň s našimi start-upmi pracujeme na tom, aby sa dostali na západné trhy, predovšetkým do USA. Ak sa potvrdí, že start-up má skutočne skvelý produkt a zároveň dokáže komunikovať s veľkými zákazníkmi v USA, tak sa radikálne zvyšuje šanca, že si ho jeden z potenciálnych zákazníkov, resp. partnerov bude chcieť kúpiť.Toto bol aj prípad Apiary,“ vysvetľuje Andrej Kiska ml. z Credo Ventures.

Veľká časť nášho úspechu spočíva vo výbere správnych firiem

V čom presne teda tkvie ten úspech? „Veľká časť nášho úspechu spočíva vo výbere správnych firiem. Potom im pomáhame s následným najímaním obchodníkov, ktorí sa majú orientovať na predaj na západných trhoch. V neposlednom rade využívame to, že sme zainvestovali už do viac ako 30 podobných start-upov a snažíme sa, aby aj oni vzájomne spolupracovali a zdieľali svoje kontakty a know-how. Je dôležité si uvedomiť, že najlepšie firmy sa nepredávajú, ale kupujú. Preto sa lukratívny predaj nedá pripraviť priamo pomocou aktívneho hľadania kupcov, ale nepriamo, pomocou budovania kvalitnej firmy a udržiavania kontaktov s dôležitými partnermi,“ dodáva Kiska.

Apiary mal okrem Credo Ventures aj iných investorov ako napríklad Steva Andersona z firmy Baseline Ventures, ktorého Forbes vyhlásil v roku 2016 za druhého najlepšieho startupového investora. Ich prvým investorom bola Ester Dysonová s investíciou 50 tisíc dolárov. Ďalšími investormi boli napríklad zakladateľ Mall.cz Ondřej Fryc so svojím fondom Reflex Capital alebo RSJ Private Equity.

Náš tip: Skúsenosti a príbehy z podnikania slovenských firiem s investormi nájdte v našej novej publikácii.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podpora startupov v praxi: skúsenosti podnikateľov

Pomoc s biznis plánom či marketingom, ale aj prezentácia v zahraničí. Čo priniesla iniciatíva Startup Sharks podnikateľom, ktorí sa do nej zapojili a ako takáto podpora funguje v praxi?

Podpora startupov a rozbeh podnikania očami odborníčky

Čo (ne)robiť pri prezentácii nápadu pred investormi, v čom je rozdiel medzi startupmi v zahraničí a na Slovensku a ako im pomáha inkubátor, prezradila odborníčka Henrieta Dunne.

Príležitosť pre startupy preraziť v Kórei a získať 300 tisíc eur

K-Startup Grand Challenge je akceleračný program pre startupy s globálnym potenciálom. Kto sa môže prihlásiť, dokedy prebieha registrácia a čo všetko môžu vybraté tímy získať?

Riaditeľ UVP TECHNICOM: ako prezentovať startup na súťaži či pred investorom

František Jakab radí, na čo dať pozor pri prezentovaní inovatívneho nápadu na súťaži a približuje, kto a ako môže využiť tzv. inkubátor či s čím pomáhajú experti z Technickej univerzity v Košiciach.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky