Mediálny startup Piano Media začínal s tromi investormi a po roku, v roku 2012, získal investíciu vo forme konvertibilnej pôžičky od venutre a private equity správcu – 3TS Capital partners. Príliš optimistické plány a ťažko škálovateľný produkt však neprinášali také rýchle výsledky, ako všetci očakávali. Firma sa tak dostala do viacerých konfliktných situácií s novým investorom 3TS. Viac o nich rozpráva Ján Cifra, vtedajší finančný riaditeľ.
„Oblastí konfliktov, ktoré sme s investorom riešili, bolo viacero. Mne sa v prvom rade od začiatku nepáčila forma investície – tzv. konvertibilná pôžička. Pretože, aj keď išlo o dvojmiliónovú investíciu, nikdy sme v realite nemali tie dva milióny na účte. Dostávali sme ich v tranžiach. Ako to už býva, žiaľ, plán nám nevychádzal tak, ako sme chceli, pretože slovinský trh sa rozbiehal pomalšie, Slovensko nerástlo dostatočne rýchlo a podobne. Tieto skutočnosti však mali vplyv na investíciu a nízke tržby nám ohrozovali ďalšie tranže. Dokonca druhú tranžu nám investor rozdelil na dve menšie časti.“
„Ďalšou oblasťou, kde sme mali odlišné názory, bol nábor nových ľudí, tzv. hiring. Zástupcovia 3TS mali predstavu, že keď chceme ísť do sveta, potrebujeme medzinárodných zamestnancov. Ja osobne som mal pocit, že sme začali najímať veľmi drahých zahraničných ľudí na marketing a na expanziu firmy. Okrem toho, niektorí noví ľudia boli bývalí kamaráti zakladateľa firmy a investori s tým mali problém. Nechceli, aby sme si najímali kamarátov, ale skutočne drahých zahraničných profesionálnych expertov. Oni nám ich potom dohodili. Toto bol dosť sporný bod, v rámci náborovej politiky mali inú predstavu a silne si za svojím názorom stáli. Začali sme najímať ľudí, ktorých nám odporučil investor „so zaťatými“ zubami. Boli to často výborní a skúsení profesionáli, no ich cena bola neuveriteľne vysoká,“ hovorí Ján Cifra.
„Ďalšou spornou oblasťou boli financie a reporting. Tým, že každý z nás mal na starosti niekoľko oblastí, sme pri reportingu občas robili chybičky. Keď totiž robíte plány na podnikanie s predplatenými službami, musíte účtovne tieto tržby časovo rozlišovať na jednotlivé obdobia, a to nám trochu komplikovalo život,“ dodáva.
Expanzia išla oveľa pomalšie, ako očakávali, no nový produkt priniesol úspech
„Problémom bol aj náš expanzný plán. Silno nás tlačili do toho, aby sme začali expandovať do západnej Európy. My sme však mali spustené len Slovinsko a Poľsko. Poľsko bolo aspoň veľké, ale Slovinsko bolo pre investora stratou času a plytvaním energie. Nás otvorenie slovinského trhu stálo veľa úsilia a oni sa k tomu stavali tak, že v poriadku, keď už to máte rozbehnuté, dokončite to, ale z pohľadu budúcnosti firmy je to nepodstatný trh. Z Poľska tiež neboli príliš nadšení. Síce sa im páčilo, že išlo o veľkú krajinu, no to bolo všetko. Stále nás tlačili, aby sme konečne išli na západ. Kvôli tomu do nás investovali a nevedeli sa toho dočkať. To bol tlak predovšetkým na mňa, lebo ja som mal túto oblasť na starosti. Problémom však bolo náš vtedajší podnikateľský model na západe presadiť. Výsledky neboli také, ako očakávali. Z hľadiska ďalších tranží sme to videli ako problém. Uvedomili sme si, že sme boli príliš optimistickí. Nikto s vývojom nebol spokojný, v roku 2012 to bolo naozaj ťažké. Ja som cestoval po celej Európe, no koncom roka 2012 sme si uvedomili, že náš podnikateľský model v západných krajinách veľmi nefunguje. Kolaboval na tom, že predpokladal vzájomnú dohodu 4 – 5 veľkých hráčov z krajiny. No dohoda, že idú do spoločného projektu, bola skôr výnimka. Tlak od investorov sa však stále stupňoval a koncom roka 2012 sme sa rozhodli, že spravíme nový produkt pre západný trh, ktorý predával vlastne technológiu. Napísali sme na papier, ako bude vyzerať, a aj keď sme ho v skutočnosti nemali vyvinutý, chodil som po západnej Európe a ponúkal som ho. V lete 2013 sa produkt podarilo prvýkrát predať do Španielska. Potom sme ho predali aj v Portugalsku a dvakrát v Nemecku,“ vysvetľuje Cifra.
„Tým, že sme začali stavať nový model, bolo treba zmeniť aj valuáciu firmy a podmienky investície. Na konci 2013 sme mali pripravené na spustenie dve veľké nemecké médiá a oslovené médiá v Anglicku a USA. Mali sme pred sebou veľké obchody a hlavne veľa práce, no investorom sa to aj tak stále zdalo pomalé. My sme pritom so zaťatými zubami plnili plán v spodnej hranici a vyzeralo to, že z toho niečo môže byť. Stretnutia s investormi neboli dramatické, ale boli veľmi náročné.“
Prvý plán priveľmi optimisticky odhadoval ochotu verejnosti platiť za médiá
Neočakávajte od investorov, že budú vaši kamaráti, prvoradá je pre nich zodpovednosť voči ich investorom. Chcú v prvom rade zarobiť a úlohou manažmentu je napĺňať podnikateľský plán. Pri prvom náznaku jeho neplnenia začnú vyvíjať tlak a váš manévrovací priestor sa zužuje.
„Náš produkt bol špecifický tým, že nábehová fáza je v každom médiu, respektíve krajine, veľmi pomalá. Verejnosť si musí zvyknúť, že za médiá musí platiť, a to nie je jednoduché. Plány boli jednoducho príliš optimistické. Uvažovali sme, že produkt sa spustí a ľudia začnú jednoducho platiť. Ono to síce prichádzalo, ale nábeh bol pomalší, ako sme očakávali. Tento nesprávny odhad bol zdrojom všetkých nezhôd s investormi.“
Na začiatku roku 2014, keď spoločnosť Piano Media potrebovala ďalšie zdroje na expanziu, sa ku kapitálu od 3TS pridali aj investori z Neulogy Ventures a rakúskeho fondu Gründerfonds.
Je potrebné si uvedomiť, že investor prichádza do podniku iba na niekoľko rokov, počas ktorých sa snaží firmu čo najviac zhodnotiť a po dosiahnutí investičného horizontu svoj podiel s čo najväčším ziskom predať. Preto v období, kedy sa blíži čas jeho exitu, už zvyčajne nepodporuje investície s dlhou dobou návratnosti, či nižšou mierou výnosu. Výdavky v nesprávnom čase môžu mať negatívny vplyv na hodnotu jeho podielu. Majitelia firmy majú iný pohľad, a preto aj po rokoch úspešného spoločného podnikania a dynamického rastu prichádza najmä v obdobiach potenciálneho exitu investora niekedy ku konfliktom.
Ďalšie príbehy a skúsenosti z podnikania slovenských firiem s investormi nájdete v našej publikácii 39 rád ako budovať svetovú firmu s investorom na Slovensku.