Slovak Venture Capital Forum 2015 spojilo investorov a startupy

Slovak Venture Capital Forum v Bratislave malo za úlohu spojiť ľudí, ktorí hľadajú kapitál s tými, ktorí ho majú a chcú investovať ďalej. Jeho súčasťou bola okrem prezentácie start-upov aj panelová diskusia so zaujímavými hosťami a prezentácia úspešnej slovenskej investície Michaela Rostocka Poplara.

Hlavné problémy slovenskej start-up scény

Pozvanie do úvodnej panelovej diskusie po vedením Ján Oravca zo Združenia podnikateľov Slovenska zástupcovia investorskej komunity ako aj predstavitelia Ministerstva Financií SR a Slovak Business Agency.

Ústrednou témou panelovej diskusie bola problematika začínajúceho podnikania na Slovensku. Väčší investori tvrdia, že majú peniaze ale nevidia dostatok kvalitných projektov, do ktorých by mohli investovať. Ak je to skutočne tak, kde teda účastníci panelu vidia hlavný problém?

Ivan Jakúbek je viceprezidentom najväčšej a najstaršej private equity skupiny v našom regióne Enterprise Investors. Spolu s EI vyrástli firmy ako Orange, sieť elektodomov NAY, či Kofola. Startupy nie sú ich cieľovou skupinou. Úspešné a rastúce startupy sú však jedným z predpokladov toho, aby Enterprise Investors mali do čoho investovať aj o päť, sedem rokov. Riešenie zvýšenia počtu zainvestovaných projektov vidí Ivan Jakúbek v tom, aby sa nové podniky nesústreďovali iba na profesionálnych investorov, ale aj na menších podnikateľov - tzv. angel investorov, ktorí vedia pomôcť a posunúť začínajúci projekt ďalej. Okrem peňazí vďaka tejto investícii získava startup aj mentora a jeho sieť kontaktov.

Ďalší z panelistov boli zástupcovia Fondu inovácií a technológií a Credo Ventures. Tieto dva fondy sa na startupy zameriavajú a skúsenosti majú podobné. Andrej Kiska, ml. z Credo Ventures hovorí, že na Slovensku sa každoročne stretáva so stovkou investičných príležitostí, ktoré však nie sú dostatočne kvalitné pre väčšieho investora. Credo Ventures investuje čisto do start-upov s ambíciou (a vidinou) vysokého rastu. Jedinou investíciou, ktorú zatiaľ na Slovnesku realizovali, bol projekt Excalibur. Podľa Kisku je investovanie na Slovensku dlhodobou záležitosťou a hoci drobné výsledky sa už ukazujú, nemožno očakávať globálne úspechy za jeden až dva roky.

Na Klub podnikateľských anjelov sa od jeho vzniku v roku 2011 do konca roku 2014 obrátilo 828 záujemcov o získanie investora. Napriek pomerne vysokému číslu je zainvestovaných projektov len niekoľko. Dôvodom je okrem slabej pripravenosti projektov je aj jedno slovenské špecifikum - príliš konzervatívny prístup angel investorov k startupovým investíciam.

V Slovenskej republike nastala teda trochu paradoxná situácia. Niekdajší problém, málo peňazí a veľa projektov, teraz zmenil smer. Prostriedkov je stále viac, ale investori hovoria, že kvalitných projektov je nedostatok. O tom, ako z tejto sitácie von, na Slovak venture capital forum hovorili najmä predstavitelia verejnej správy. Slovak Business Agency len nedávno rozbehla iniciatívu Startup Sharks. Tá je zameraná na zlepšenie podmienok pre startupy s cieľom zvýšiť šancu na presadenie sa inovatívnych a konkurencieschopných podnikateľských nápadov a zámerov na trhu. Ministerstvo financií SR plánuje uvoľniť prostriedky, ktoré by podporili trh anjelského investovania ako aj celé prostredie pre vznik a rozvoj startupov. Svoj pohľad na celý ekosystém, úlohy jednotlivých rezorotov a nástroje, ktoré by mali pomôcť ho rozhýbať, predstavilo uplynulý týždeň, keď do medzirezortného pripomienkového konania predložilo materiál Koncepcia pre podporu startupov a rozvoj startupového ekosystému v Slovenskej republike.

Profit Up Michaela Rostocka Poplara

Ďalšou časťou programu bola prednáška českého investora Michaela Rostocka Poplara. Sám na podobnom podujatí v minulosti stretol spoločnosť Profit Up, do ktorej sa rozhodol investovať. M. Rostock je známy svojimi nekonvenčnými názormi a opakovane poukazuje napr. na zbytočnosť inkubátorov. Sám seba charakterizuje ako investora, ktorý aj podniká a preto sa snaží podnikateľom do ich činnosti nezasahovať. V rámci svojej prezentácie opísal začiatky investovania do spoločnosti, ale aj to, ako v súčasnosti prebieha ich spolupráca a aké sú ich rastové ambície.

Predstavené projekty

Medzi start-upmi, ktoré potenciálnym investorom predstavili svoje projekty v rámci verejných prezentácií, boli:

  • Ambiscreen, ktorý sa zaoberá podsvietením displejov, ktoré reagujú na zvuk a obraz.
  • Binders, platforma, ktorá má zjednodušiť komunikáciu na vysokých školách medzi učiteľmi a žiakmi.
  • Catch me, aplikácia určená na nadväzovanie priateľstiev.
  • Coupling.me, zoznamovacia mobilná aplikácia.
  • FoxBox, inteligentná registračná pokladňa.
  • Herd Management, aplikácia, ktorá má uľahčiť veterinárnu starostlivosť zvierat vo veľkých stádach.
  • Chargebrella, dáždnik s odpojiteľnou rukoväťou, ktorá dokáže vyrábať elektrickú energiu a následne fungovať ako nabíjačka.
  • Jobangels.co, ktorý chce sprostredkovať zamestnancov pre firmy za výhodnejších podmienok.
  • Linpresso, aplikácia, ktorá vám pomôže nájsť si partnera na konverzáciu v cudzom jazyku.
  • Mapilary, ktorá ponúka nový koncept kuriérskych služieb.
  • Claude, inovatívny online editor pre dizajnérov webových stránok.
  • Scandeal, efektívny vernostný program.
  • Pidi, nový projekt vôdzky pre psov.
  • Soundslash, kompletný manažment internetového rádia.
  • Biotech plus, vývojovo technický projekt.
  • Z-Desire, hologram, ktorý vytvára 3D efekty.

Okrem startupistov, ktorí sa rozhodli prezentovať svoje projekty, sa však nachádzali medzi viac ako 100 účastníkmi aj viac ako dve desiatky ďalších, ktorí uprednostnili zoznamovanie sa s investormi v rámci networkingových prestávok.

Každý z predstavených projektov priniesol osobitý nápad a potvrdil, že nápady a šikovných ľudí na Slovensku určite máme. To, či sa niektorému z nich podarí husársky kúsok ako projektu Profit Up, sa dozvieme možno už na niektorom z nasledovných investičných fór.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Riaditeľ UVP TECHNICOM: ako prezentovať startup na súťaži či pred investorom

František Jakab radí, na čo dať pozor pri prezentovaní inovatívneho nápadu na súťaži a približuje, kto a ako môže využiť tzv. inkubátor či s čím pomáhajú experti z Technickej univerzity v Košiciach.

GymBeam získal najväčšiu e-commerce investíciu v histórii Slovenska

Najrýchlejšie rastúca e-commerce platforma v strednej a východnej Európe získala investíciu od Crowdberry a Slovak investment holding.

METRO Group & Techstars vyberajú inovátorov pre multikanálový predaj

Na základe minuloročného úspešného ročníku sa aj tento rok môžu start-upy zo Slovenska prihlásiť do projektu METRO Retail Accelerator v spolupráci s Techstars. Desať najlepších získa príležitosť zapojiť sa do trojmesačného akceleračného programu v Berlíne, kde sa im bude venovať viac ako 100 mentorov z celého sveta a môžu získať investíciu až 120 000 eur. Start-upy sa môžu prihlásiť až do 2. februára 2018.

Slovenský Domotron chystá pokročilý smarthome systém pre celý svet

Domotron je komplexný systém inteligentnej domácnosti, tzv. smarthome systém. Firmu založili v roku 2012 dvaja spoločníci, Martin Budaj a Ján Zuštiak. Neskôr k nim pribudol aj Alexander Janušek, ktorý predtým pôsobil vo firme ako externista na marketing a obchod. Podelil sa s nami o dvojročné skúsenosti s hľadaním investora na slovenskom a českom trhu, ale aj o plány, ako chce firma rásť na domácom aj svetovom trhu.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky