Rakúsko vytvára start-upom prostredie, v ktorom sa môžu slušne rozvíjať. Svojou politikou reaguje na súčasné problémy a nebojí sa štátnej pomoci.
Výskumy čoraz viac poukazujú to, čo by sa dalo predpokladať: mladé, inovatívne podniky svojimi novými nápadmi prispievajú k hospodárskemu rastu a tvorbe pracovných miest. Podporovať ich vlastne znamená podporovať ekonomiku vlastnej krajiny. Aj z tohto dôvodu sú im v Rakúsko naklonené rôzne štátne agentúry ako napríklad Austrian Business Agency (ABA) alebo Austria Wirtschaftsservice GmbH (aws). Start-upová scéna je tu v súčasnosti veľmi aktívna a počty novozaložených podnikov sa každým rokom zvyšujú. Miestne start-upy sú navyše atraktívne aj pre zahraničných investorov: podiel zahraničných investícií sa každoročne zvyšuje, v roku 2013 dokonca narástol o skvelých 146%.
Financovanie, kam sa pozrieš
Podnikatelia, ktorí sa pohrávajú s myšlienkou svoje nápady presadiť v Rakúsku, môžu profitovať hneď z niekoľkých výhod. Krajina má kvalitnú, dobre vzdelanú pracovnú silu, sadzbu dane z príjmov právnických osôb na úrovni 25% a skupinové zdanenie (dcérske firmy môžu zmierniť daňovú povinnosť matky). Poloha v srdci Európy tieto plusy iba zdôrazňuje. Kvôli svojej blízkosti Rakúsko slúži ako centrum pre expanziu do Strednej a Východnej Európy. Výdavky na výskum a vývoj sa pohybujú okolo slušných 2,8% HDP. Vláda má plán, podľa ktorého by sa do roku 2020 mali tieto výdavky zvýšiť až na 3,76% HDP.
Financovanie však aj napriek tomu predstavuje pre mnohých start-upistov problém. Vysoká úroveň rizika banky často vystraší, preto sa podporu mladých podnikov snaží zavádzať samotná vláda. Rakúska banka pre obnovu a rozvoj (aws) v súčasnosti podporuje asi 10% miestnych start-upov. V roku 2014 odštartovala program Start-up Offensive 2014, v rámci ktorého ponúkla podporu v hodnote 100 miliónov EUR na nové projekty. Tie majú okrem počiatočných nákladov jednotlivých spoločností pokryť predovšetkým poradenské služby a vytvorenie Start-up komunity. Špecializovanú podporu nováčikovia získajú v Start-up Centre, ktoré poskytuje rady napríklad v oblasti daňových a právnych otázok, hľadania sídla alebo recruitingu. Takýto servis má určite potenciál: podľa prieskumov asi polovica podnikateľov ešte nikdy podobné služby nevyužila, dopyt po nich ale jednoznačne existuje.
Kontakty a štátna podpora
Aws sa pokúša o to, čo zaručene funguje: zabezpečiť prepojenie s investormi a možnými obchodnými partnermi. Za týmto účelom organizuje rôzne podujatia, napr. Pioneers-Festival alebo Business Angels Day. Rakúske Ministerstvo hospodárstva odštartovalo v rámci pilotného programu pre Výskum a Inovácie 2013-2018 podporný projekt pre takmer 180 start-upov, ktoré na trh prinášajú technologické inovácie. Vrece s podporami pre tech-podniky sa akoby roztrhlo. Financovanie projektov ponúka tiež FFG (Forschungsförderungsgesellschaft) a podniky sa o neho môžu uchádzať po splnení určitých podmienok. FFG sa na počiatočnom financovaní podieľa do výšky 70% nákladov, ktoré je potrebné splatiť až za 5 rokov. Podniky ale nemôžu byť na scéne dlhšie ako šesť rokov, ich celková bilančná suma nesmie presiahnuť 43 miliónov EUR a obrat 50 miliónov EUR.
Pri zakladaní start-upu je dôležitá potrebná výška základného kapitálu, ktorá sa odvíja od formy obchodnej spoločnosti. Značnú časť insolventných spoločností v Rakúsku tvoria firmy mladšie ako dva roky a aj napriek schopným prototypom polovica firiem na trh ani nevstúpi. Preto sa rozprúdila diskusia o možnostiach uľahčenia vstupu na trh a odstránení finančného bremena, ktoré sa s ním spája. Rakúsko už v tomto smere podniká isté kroky: podniky, ktoré už raz zlyhali, majú možnosť zjednodušeného prístupu na trh s novým projektom. Štát si je asi vedomý toho, že rovnako aj biznisové ikony ako Bill Gates alebo Max Levchin (zakladateľ Paypalu), museli pochovať svoje prvotiny predtým, ako dosiahli vytúžený úspech.
Rakúsko má, zdá sa, vo veci jasno: chce sa stať krajinou priateľsky naladenou voči inováciám a zakladaniu spoločností v Európe. Jeho doterajšie opatrenia sú dostatočne prepracované na to, aby ho k tomu priviedli.
Slovenská vláda si tiež uvedomila potrebu podpory startupov a mladých inovatívnych firiem a 10. júna 2015 schválila koncepciu, ktorá obsahuje balík opatrení na ich podporu. Tieto opatrenia sa budú týkať obchodného práva, daňovej oblasti, či anjelských investícií. Viac sa dočítate v článku Ako ide štát podporovať startupy. Na uvedení stratégie do života sa bude podieľat niekoľko ministerstiev a Slovak Business Agency. Tá už prvé podporné programy spustila začiatkom roka. Vďaka programu Startup Sharks majú slovenské startupy napríklad možnosť bezplatne navštíviť svetové starupové podujatia. V najbližšich mesiacoch sa slovenskí startupisti môžu tešiť po tejto prvej lastovičke na ďalšie podporné programy a zmeny v legislatíve, ktoré im uľahčia rozbeh podnikania.