Charakteristika venture kapitálu – jeho špecifiká a firmy, pre ktoré je vhodný.
Venture kapitál možno preložiť ako rizikový, resp. dobrodružný kapitál. Tento preklad presne vystihuje jeho charakter. Podľa európskej asociácie private equity a venture kapitálu (Invest Europe) ide o taký typ investícií, ktoré sú zamerané najmä na startupy - teda začínajúce podniky s inovatívnymi produktmi alebo službami, ktoré potrebujú financie na to, aby mohli preraziť na trh a rýchlo rásť. Príkladmi zo slovenského trhu sú investície do spoločností Datamolino, Photoneo či Profesia.
Podľa štatistík v posledných rokoch najčastejšie smerujú do segmentu internetu, starostlivosti o zdravie a mobilných aplikácií.
Prečo sa u nás tento kapitál prekladá ako rizikový? Ide o kapitál vložený do nových začínajúcich podnikov, u ktorých sa predpokladá síce rýchly rastový potenciál, no pre banky, ale aj investorov predstavujú možnosť straty. Pre investorov sú tieto podniky zároveň zaujímavou príležitosťou, ako zhodnotiť ich voľné peňažné prostriedky. Investori sú ochotní podstupovať vysoké riziko, pretože novému produktu či službe veria a myslia si, že aj za cenu veľkého rizika na projekte zarobia. Za svoj vklad získavajú zvyčajne menšinový podiel, ktorý po istom čase predajú pôvodným vlastníkom alebo ho ponúknu ďalšiemu investorovi.
O významnej úlohe rizikového kapitálu pre rozvoj spoločností svedčí aj skutočnosť, že z každoročného množstva cca šesťstotisíc novozaložených spoločností v USA je síce len približne jedna šestina v čase založenia financovaná rizikovým kapitálom, avšak z tejto relatívne malej skupiny firiem sa mnohé dokážu prepracovať až do štádia, kedy vstúpia na burzu. Od roku 1999 bolo každoročne v priemere až 60 % spoločností uvádzaných na burzy v USA financovaných rizikovým kapitálom. Takže firmy financované rizikovým kapitálom dokážu byť v priemere podstatne úspešnejšie než ostatné spoločnosti.