Krátenie odpisov majetku, ktorý má charakter využívania na osobnú spotrebu

Odpisy majetku, ktorý bude mať charakter osobnej spotreby, sa budú zahŕňať do základu dane len v obmedzenej výške.

Krátenie odpisov majetku, ktorý má charakter využívania na osobnú spotrebu od roku 2015

Pokiaľ ide o majetok charakteru osobnej spotreby, od roku 2015 bude možné odpisy tohto majetku zahrnúť do základu dane len v limitovanej percentuálnej výške, ak daňovník nepreukáže využívanie tohto majetku na podnikateľské účely vo vyššej miere.

Odpisy majetku, ktorý má charakter využívania na osobnú spotrebu sa budú zahrňovať do daňových výdavkov v rovnakej percentuálnej výške, v akej si bude daňovník uplatňovať výdavky (náklady) s ním súvisiace v súlade s novým § 19 ods. 2 písm. t) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“). Podľa nového § 19 ods. 2 písm. t) zákona o dani z príjmov si daňovník bude môcť vybrať jeden z dvoch variantov uplatňovania výdavkov (nákladov) na obstaranie, technické zhodnotenie, prevádzkovanie, opravy a udržiavanie majetku, ktorý bude mať charakter osobnej spotreby a bude využívaný aj na nepodnikateľské, súkromné alebo akékoľvek iné účely, ako je zabezpečenie zdaniteľného príjmu.

Daňovník sa bude môcť pri takomto majetku charakteru osobnej spotreby rozhodnúť medzi uplatnením výdavkov (nákladov):

  1. vo forme paušálnych výdavkov vo výške 80 %, ak je tento majetok využívaný aj na súkromné účely, alebo
  2. v preukázateľnej výške v závislosti od pomeru používania tohto majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu.

V nadväznosti na uvedené ustanovenie bude musieť daňovník v súlade s § 17 ods. 2 zákona o dani z príjmov zvýšiť základ dane z príjmov o časť výdavkov (nákladov), ktoré nebude môcť podľa zahrnúť do daňových výdavkov. Výdavky (náklady) súvisiace s majetkom charakteru osobnej spotreby si bude môcťvo výške 100 % uplatniť len ten daňovník, ktorý preukáže, že takýto majetok využíva výlučne na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov.

Výnimkou z tohto obmedzenia sú výdavky na osobnú potrebu podľa § 21 ods. 1 písm. i), ktoré nie sú daňovo uznaným výdavkom a výdavky súvisiace s nehnuteľnosťami. To znamená, že odpisy nehnuteľností vrátane ostatných súvisiacich výdavkov sa nebudú krátiť a budú daňovým výdavkom v plnej výške bez ohľadu na využitie budovy. Ďalšou výnimkou sú výdavky súvisiace s motorovým vozidlom u zamestnávateľa, ktorý dáva zamestnancovi k dispozícií motorové vozidlo aj na súkromné účely, pričom takýto nepeňažný príjem formou poskytnutia motorového vozidla zamestnancovi zdaňuje podľa § 5 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov.

Príklad na krátenie odpisov majetku, ktorý má charakter využívania na osobnú spotrebu

Daňovník si v januári 2015 kúpil notebook v hodnote 2 000 eur, ktorý bol v tomto mesiaci zaradený do užívania a začlenený do prvej odpisovej skupiny s dobou odpisovania štyri roky pri použití rovnomernej metódy odpisovania (zrýchlená metóda odpisovania pre túto skupinu nie je od roku 2015 povolená). Tento notebook daňovník okrem podnikateľských potrieb využíva aj na osobné potreby. Notebook je na osobné potreby využívaný v rozsahu 50 % a na podnikateľské účely v rozsahu 50 %.

Podľa nového § 19 ods. 2 písm. t) si tento daňovník výdavky na obstaranie, prevádzkovanie, opravy a udržiavanie a technické zhodnotenie tohto notebooku bude môcť uplatniť najviac do výšky 80 %. Vplyv uvedeného ustanovenia na výšku odpisov skutočne zahrňovaných do základu dane vysvetľuje nasledujúca tabuľka.

Rok Daňový odpis (v EUR) Krátenie daňových odpisov podľa §19 ods. 2 písm. t) (v EUR) Zvýšenie základu dane podľa § 17 ods. 2 (v EUR)
2015 500 400 100
2016 500 400 100
2017 500 400 100
2018 500 400 100
Spolu 2 000 1 600 400

 

Prečítajte si tiež súvisiace články:

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Norbert Seneši
Norbert Seneši

Absolvent odboru Účtovníctvo a audítorstvo na Ekonomickej univerzite v Bratislave a odborník na témy z oblasti účtovníctva, daní a podnikateľského prostredia a je externý spolupracovník v spoločnosti Účtovná jednotka, s.r.o.


Daňové priznanie právnických osôb za rok 2024: čo treba vedieť

Informácie o daňovom priznaní právnických osôb za rok 2024 v kocke. Čo sa oproti minulému roku zmenilo a na čo si dajte pri zostavovaní priznania pozor, prinášame v článku.

Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania dane za rok 2024: ako vyplniť a prílohy

Fyzické osoby, ktoré v roku 2024 dosiahli len príjmy zo zamestnania, môžu požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. Ako žiadosť vyplniť a ktoré doklady priložiť k žiadosti, sa dočítate v článku.

Ročné zúčtovanie dane v roku 2025 (za rok 2024)

Zamestnanci si v roku 2025 (za rok 2024) môžu vysporiadať svoje daňové povinnosti podaním žiadosti o ročné zúčtovanie dane. Aké podmienky musia splniť a aké sú lehoty, sa dočítate v článku.

Vzory tlačív pre ročné zúčtovanie dane za rok 2024 (v roku 2025)

V roku 2025 je potrebné použiť nové tlačivá týkajúce sa ročného zúčtovania dane za rok 2024. Zmena nastáva aj pri vyhlásení na uplatnenie nezdaniteľnej časti a daňového bonusu. Nové vzory na stiahnutie v článku.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky