Záchodová minielektráreň

Záchodová minielektráreň
Lýdia Hamarčáková

Som človek, ktorý nemá nikdy na nič čas a aj ak ho má vždy si ho nejako rozvrhne. Popri štúdiu a priateľoch si ho rada vypĺňam písaním článkov, ktoré i mňa vždy obohatia o nové informácie. „Neškatuľkujem sa“, a preto ma zaujímajú témy z rôznych oblastí (rada prepínam): ráno politické, popoludní podnikateľské a večer spoločenské. Ako typická žena, nemám problém sa prispôsobiť v akejkoľvek situácii, a to o mne tvrdia i iní. Pri mojich aktivitách je dopingom jednoznačne káva, no i dobrá nálada a príjemní ľudia.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Nikto z nás sa azda ešte nezamyslel nad tým koľko cenného „zdroja“ energie spláchne denne do záchoda. Na prvé počutie sa to zdá byť totálna hlúposť. Avšak taká je pravda!

Pomoc v utečeneckých táboroch

V posledných dňoch sa k nám z každej strany hrnú informácie o návale utečencov, ktorí utekajú zo svojich domovov a útočisko hľadajú všade po svete. Prevažná väčšina z nich končí v utečeneckých táboroch, kde žijú v primitívnych podmienkach často krát bez základného vybavenia ako je elektrina, či osvetlenie. Riešenie pre nespočetné množstvo týchto ľudí objavili vedci z Veľkej Británie vytvorením toalety, ktorá využíva moč na výrobu elektrickej energie. Vďaka tomu sa má zabezpečiť i ľuďom v krajinách tretieho sveta neustály prístup k energii a tým i k zlepšeniu ich života. Ako sa vyjadril šéf vodných a hygienických zariadení z medzinárodnej charitatívnej organizácie Oxfam, ktorá pri projekte spolupracuje, Andy Bastable: „Táto technológia je obrovský krok vpred. Potenciál tohto vynálezu je obrovský.“

Technológia dostáva „zelenú“!

Skupina výskumníkov z Univerzity v západnom Anglicku v Bristole prišla s nápadom už pred 2 rokmi. Od tej doby na projekte intenzívne pracujú a do dnešných dní už dospeli k veľmi pozoruhodným zisteniam. Ich prioritným cieľom bolo najmä overiť, či sa mikrobiálne palivové články dajú použiť v praxi. Výsledkom ich skúmania je zostrojenie záchoda, ktorý dokáže spracovávať moč a vyrábať z neho elektrinu. Základom záchodovej elektrárne je špeciálny zásobník slúžiaci ako mikrobiálny palivový článok (MFCs). Práve v ňom sa nachádzajú baktérie využívajúce moč pre svoj rast a ako bonus ešte vyrába elektrinu. Túto elektrinu môžeme nazvať „urine-tricity“, alebo „pee power“. Táto technológia už nepotrebuje žiadne fosílne palivá a zároveň aj pomáha pri likvidácií biologického odpadu. Aj preto je označovaná ako „zelená“ a v budúcnosti v nej vidíme veľký potenciál, uvádza vedúci výskumník, profesor Ioannis Ieropoulos.

Nikdy nevyčerpateľný zdroj energie

Výskumníci do dnešných dní dospeli k záveru, že produkcia elektriny z palivových článkov bola stabilná a merateľná v závislosti na množstve moču. Avšak množstvo elektriny vyrobené z jedného článku bolo minimálne. Sú preto presvedčení, že pokiaľ by sa podarilo jednotlivé články zmenšiť, zložiť ich viacero dohromady a súčasne zaistiť reguláciu prívodu moču mohlo by vzniknúť zariadenie, ktoré by dokázalo trvalo vyrábať dostatočné množstvo elektriny využiteľnej v domácnostiach, či malých obciach a táboroch.

Nakoľko sa jedná o zdroj nevyčerpateľný ide o skutočne skvelý nápad. Štatistiky uvádzajú, že každý človek denne vyprodukuje v priemere 2,5 litra moču, čo pri rozpočítaní na všetkých ľudí Zeme za rok vychádza až okolo 6,4 biliónov litrov. Ak k tomuto číslu prirátame i moč hospodárskych zvierat, ktoré vyprodukujú ešte viac než ľudia je tu ďalších až 38 miliárd litrov denne. Ako uvádza Ioannis Ieropoulos, toto nás núti premýšľať o odpade úplne novým spôsobom a zároveň je to obrovský potenciál pre našu budúcnosť.

Článok pokračuje pod reklamou

Moč je vhodným prostriedok nie len na výrobu energie

Skupina vedcov zo západného Anglicka sa týmto projektom zaoberá intenzívne už 2 roky a ich výsledky sú viditeľné. Aj napriek tomu, že istý čas ešte potrvá kým projekt bude úplne zrealizovaný sú každým dňom bližšie k úspechu. Nie je to ani zďaleka jednoduché, veď technológie využívajúce moč pri výrobe elektriny nie sú úplnou novinkou anglickej univerzity a vyvíjajú sa už vyše 30 rokov. Je známe, že už v dávnej histórií bol práve moč vhodným prostriedkom na výrobu viacerých produktov napríklad strelného prachu, prvých plastov, využíval sa na spracovanie kože, či destiláciu fosforu. Avšak práve anglickí vedci to naštartovali tým správnym smerom, uzavreli partnerstvo medzi UWE Bristol a dobročinnou organizáciou Oxfam a neustále pracujú na zdokonaľovaní.

Nízka cena

Nakoľko projekt ešte nie je úspešne dotiahnutý do konca je ťažké i pre samotných vedcov určiť cenu nákladov. Dôvodom je to, že sa nedá vopred odhadnúť aký výkon poskytne jeden palivový článok. Avšak podľa odhadov sa cena za jeden bio-palivový článok predpokladá okolo 1,5 amerického dolára a celá demonštračná jednotka by tak malá stáť približne 900 dolárov. Nakoľko však už vstupné médium bude zadarmo konečná suma sa neodhaduje príliš vysoká.

Nápad sa zrodil na Open Air festivale

Zdá sa vám celý tento nápad neuveriteľný až bizarný? To ešte neviete, kde vedci túto úžasnú myšlienku dostali, na Open Air festivale. Na mieste, kde sa väčšina ľudí chodí baviť a zabúdajú na bežný život vznikol tento skvelý nápad. Vedcov v čase keď čakali na príchod ďalšej kapely na pódium zaujal rad, ktorý sa neustále tvoril pred mobilnými toaletami. V tej chvíli si výskumníci začali uvedomovať, že kúsok od nich stojí niečo, čo by mohlo reálne poslúžiť ako zdroj energie. Boli si pritom istý už od prvej chvíle, že to určite musí vyjsť nakoľko veľmi dobre vedeli aké množstvo chemických zlúčenín moč obsahuje. Neváhali a pustili sa do projektu. Aj keď ešte nie sú úplne na konci, už dnes je vidieť za nimi obrovský kus práce a veríme, že za krátky čas budeme svietiť lacnejšou energiou, ktorá bude vyrábaná z moču ľudí a zvierat.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Lýdia Hamarčáková
Lýdia Hamarčáková

Som človek, ktorý nemá nikdy na nič čas a aj ak ho má vždy si ho nejako rozvrhne. Popri štúdiu a priateľoch si ho rada vypĺňam písaním článkov, ktoré i mňa vždy obohatia o nové informácie. „Neškatuľkujem sa“, a preto ma zaujímajú témy z rôznych oblastí (rada prepínam): ráno politické, popoludní podnikateľské a večer spoločenské. Ako typická žena, nemám problém sa prispôsobiť v akejkoľvek situácii, a to o mne tvrdia i iní. Pri mojich aktivitách je dopingom jednoznačne káva, no i dobrá nálada a príjemní ľudia.


Podnikanie študentov: inšpiratívne nápady z celého sveta

Kreativita, talent, nadšenie a vízia – to všetko vedia aj študenti využiť, aby svoj nápad premenili na úspešný biznis, často ešte pred dosiahnutím plnoletosti. Ukážka inšpiratívnych príkladov.

Netradičné ubytovanie v Česku, Poľsku, Rakúsku a Maďarsku

Rozprávková dedinka, pobyt v „skale“ či vo vínnom sude. Čím lákajú turistov podnikatelia v okolitých krajinách?

Atrakcie (nielen) pre deti: inšpiratívne biznis nápady zamerané na rodiny

Odpoveď na otázku „Kam na výlet s deťmi?“ ponúkajú viacerí podnikatelia. Inšpiratívne príklady zo Slovenska, Česka či Rakúska ako ukážka toho, že kreativite sa v biznise medze nekladú.

Zážitkové ubytovanie na Slovensku ako dovolenkový biznis

Podnikatelia zákazníkom ponúkajú netradičné ubytovanie na Slovensku so zážitkom. Spanie na úľoch, v lietadle, mongolskej jurte či Draculovom apartmáne – čím lákajú hostí?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky