Predstavte si okamih, že sedíte v miestnosti bez okien a aj napriek tomu máte jedinečný pocit, že Vám do tváre svieti slnko. Zabudnite na sny, toto je realita nazývaná CoeLux!
Medzinárodný rok svetla
Organizácia Spojených národov prehlásila rok 2015 sa Medzinárodný rok svetla. Jej snahou bolo najmä upovedomiť ľudstvo o pozitívnych účinkoch slnečného žiarenia na zdravie a celkovú pohodu ľudí na zemi. Slnečné žiarenie pomáha v prvom rade zlepšovať vnímanie objektov a zároveň robí priestory, či už v domácnostiach, ale i na verejnosti omnoho atraktívnejšími.
„Umelé slnko“
Slnko, more, pláž či dokonca hory rovno u Vás doma? S falošnými oknami sa to môže stať realitou. CoeLux totiž vytvára fyzické a optické vlastnosti prírodného svetla v interiéri prostredníctvom simulácie rozptylu a prenosu slnečného svetla v atmosfére.
Hlavným prínosom falošných okien CoeLux má byť v prvom rade zlepšiť pocit pohody obyvateľov v Európe, ale i inde na svete. Základný princíp funguje vďaka spojeniu najnovšej technológie LED šetriacej energiu spojenou so sofistikovaným optickým systémom, ktorý využíva materiály s nanoštruktúrou do technicky vyspelého systému v podobe okna.
Vrátane prínosu umelého svetla do uzavretých priestorov je systém okien CoeLux naprogramovaný tak, aby napodobňoval tri rôzne zemepisné šírky osvetlenia. Systém CoeLux 30 predstavuje nástenné „okno“ produkujúce teplé svetlo najtypickejšie pre oblasti Škandinávie. Druhým je CoeLux 45, ktorý zodpovedá šíreniu svetla v oblastiach okolo 45 rovnobežky. A posledným je CoeLux 60, ktorý premieta chladnejšie tóny a ostrejšie tiene, pretože jeho zdrojom je najmä oblasť rovníka.
„Zažite slnečnú oblohu kedykoľvek a kdekoľvek“
Projekt pochádza z Talianska a jej hlavným koordinátorom je profesor a fyzik Univerzity Insubria Paolo Di Trapani. On spolu so svojimi spoločníkmi pracoval na projekte už desať rokov a jeho životným cieľom bolo vytvorenie prírodného svetla. Celý projekt je financovaný Európskou úniou cez 7. rámcový program a bol i Európskou komisiou predstavený na marcovej Výstave inovácií 2014, ktorá sa uskutočnila v Bruseli. Do realizácie a reálneho spustenia teda vkladajú veľké nádeje nie len je tvorcovia, ale i celá Európa.
Prioritou je zdravotníctvo
Z tejto technológie rozptylu má mať v budúcnosti úžitok každý, kto nemá dostatočný prístup ku slnečnému žiareniu. V prvom rade však bola vytvorená so zameraním na zdravotníctvo a to vďaka liečivým vlastnostiam z psychologických aspektov a pohodou spojenou s prirodzeným osvetlením. Ale taktiež sa bude zaiste postupne využívať i v iných inštitúciách ako sú múzeá, letiská, kiná, kancelárske a výrobné priestory, ale rovnako je jeho veľký potenciál využitia predpokladaný i napríklad pri podzemnej preprave.