Čo robia bohatí a úspešní inak ako chudobní?

Štúdia Thomasa Corleyho – Denné zvyky 233 bohatých a 128 chudobných - poodhaľuje tajomstvo úspechu.

Medzi najbohatších ľudí sveta patria osobnosti, ktoré pochádzajú z rôznych kontinentov, z rôznych zázemí, no predsa je niečo, čo majú spoločné a čo ich spája. Sú to ich rovnaké zvyky. Nejeden z nás by sa rád priblížil, minimálne výškou bankového konta, k takým menám ako sú Carlos Slim Helu, Bill Gates či Amancio Ortega. Spomenutí páni patria ku skupinke milionárov, ktorí svojim podnikaním zabezpečili vysoký životný štandard už aj vnúčatám svojich vnúčat.

Základom úspechu je správne využiť čas

Tajomstvo ich úspechu bolo mierne poodhalené v štúdii Thomasa Corleyho – Denné zvyky 233 bohatých a 128 chudobných. Každý človek, ktorý chce v živote niečo dosiahnuť, má mnoho príležitostí. Tou najzákladnejšou vecou je správne využiť čas, pretože to je to jediné, čo máme všetci spoločné bez rozdielu pohlavia, veku, národnosti a ostatných faktorov a navyše zadarmo.

Pre všetkých záujemcov, ktorí by chceli disponovať množstvom peňazí ako najväčší milionári, máme pár dobrých rád. Na začiatok je potrebné spraviť si to - do list. Jednoducho povedané, zoznam úloh, ktoré musíte splniť. Je to prvý a najdôležitejší krok - poznať cieľ, ktorý sa snažíte dosiahnuť a najmä cestu, ktorou sa k nemu dopracujete. Už spomenutý vzácny statok, ktorým disponujete, zohráva ďalšiu dôležitú úlohu. Vedieť si zorganizovať rozvrh a harmonogram tak, aby ste všetko stihli, si niekedy vyžaduje veľkú námahu, ale to úspešných ľudí neodradí. Tu je pár porovnaní a tipov, čo robiť, aby ste dosiahli úspech.

Vstávajú zavčasu, čítajú, networkujú a nezabúdajú na svoje zdravie

Deň bohatých ľudí sa začína už o tri hodiny skôr ako deň bežného smrteľníka, pretože oni nenechávajú nič na náhodu. Čas nestrácajú ani cestou. Počúvajú rôzne audio knihy a vzdelávajú sa vždy, keď majú príležitosť. Čítavajú každý deň minimálne 30 minút. Či už ide o beletriu a obohacovanie si slovnej zásoby alebo o odbornú tlač, všetko vedie k úspechu. Čítaniu sa nevyhýbajú, dokonca ho obľubujú a patrí medzi ich každodenné hobby. Medzi rutiny úspešných ľudí patrí aj kontaktovanie sa s ostatnými (networking). Nadväzovanie nových známostí môže byť pre náš život len prínosom. Nikdy neviete akého úspešného človeka stretnete a akú príležitosť môžete premrhať, keď budete leniví a sedieť doma. Takže ďalšie ráno sa zastavte v novinovom stánku pre dennú tlač, po ceste si v aute pustite miesto rádia audio knihu a keď na stole v kancelárii zbadáte pozvánku na firemný večierok, nezahoďte ju do koša.

Úspešní ľudia popri namáhavej práci nezabúdajú ani na svoje zdravie . Prepracovanosť ešte nikomu nepomohla. Pre odbúranie stresov využívajú posilňovne a rôzne iné príležitosti pre cvičenie. Doplnkom cvičenia je aj strava, ktorú nesmieme opomenúť. Výdatné ranné cvičenie, zdravé raňajky, zbaliť nejaké to ovocie a hneď sa ide do práce s lepším pocitom.

Asi 60 % bohatých ľudí takmer vôbec nesleduje televíziu, no u chudobných je táto aktivita náplňou voľného času

Ďalším výskumným bodom Thomasovej štúdie bolo sledovanie televízie. Úspešní ľudia svoj čas naplno využívajú pre zmysluplné účely, nemrhajú ním sedením pred televíznou obrazovkou, kde vysielajú často „brak“. K televízii sa utiekajú len sporadicky. Ich priateľom je už spomenutá kniha. Mnoho ľudí sa dnes upína na televízne programy, ktoré len mútia hlavy neužitočnými vecami a zbytočnými záležitosťami, napríklad, reality show. V dnešnej dobe sú tak popularizované, že ich čaru často podľahneme tak, že o tom ani nevieme. Dôležité je sebazaprenie a najmä uvedomenie si vzácnosti času, ktorý vynaložíme na to, aby sme si zapli tento často nezmyselný program namiesto toho, aby sme spravili niečo pre nás osožnejšie. Veď čas je drahý a to málo voľného času, ktorý dnes máme, je potrebné lepšie využiť. A tu narážame na ďalší rozdiel, ktorý polarizuje svet bohatých a chudobných. Bohatí ľudia vedú svoje deti k dokonalosti, aby už od útleho detstva vedeli, čo je pre ne dôležité, aby našli svoje životné poslanie a dostali sa do šťastného cieľa. Deti menej majetných ľudí sa radšej uskromnia s tým, čo majú a čo vidia na svojich rodičoch. Často sú uvádzané do omylu, že im to k životu stačí. Možno aj to je niekedy príčinou ich chudoby.

Nezáleží na pohlaví, ale na odhodlaní niečo dokázať

Príkladom cieľavedomosti a zručností sú nielen muži, ale aj ženy. Na svete pôsobí veľa úspešných žien, ktoré sa takisto nenechajú len tak odrovnať. Nezáleží teda na pohlaví, záleží na odhodlaní niečo v živote dokázať. 68% Američanov nadobudlo svoj majetok vlastným úsilím a nie zdedenými prosperujúcimi firmami, ktoré sú už dávno zabehnuté. Fantázii sa medze nekladú. Mnoho úspešných ľudí spomína na svoje začiatky, ktoré neboli vždy také jednouché, ako sa nám častokrát zdá. Prešli si podomovým predajom, museli sa pokoriť a na druhej strane nabrať v sebe tú silu, aby dokázali ovládnuť svet. Sú jasným príkladom toho, že sa to dá.

Náš tip: Príbehy úspešných Slovákov, ktorí vybudovali úspešné podnikanie z nuly môžete pravidelne čítať aj na podnikajte.sk

Článok pokračuje pod reklamou

Nikde nie je napísané, že ak vyrastáte v skromnejších pomeroch, nemôže z vás vyrásť milionár.

Ako v dnešnej dobe môžeme rozdeliť ľudí do kategórie chudobní a bohatí? Sú naozaj bohatými tí, ktorí majú ročný príjem 160 000 dolárov a obrovské množstvo úspor na účtoch? Sú chudobní tí, ktorí disponujú majetkom vo výške 5 000 dolárov? Dnes to možno takto platí. Porovnáme sa na základe príjmov, pretože to je tak. Jeden má na účte obrovské množstvo rezervných peňazí a iný zasa takmer nič. Ale môžeme to zmeniť. Je to na každom jednom z nás. Koniec koncov, recept na úspech už máme. Stačí sa inšpirovať a nechať viesť tými, ktorí to vedia najlepšie. Nikde nie je napísané, že ak vyrastáte v skromnejších pomeroch, nemôže z vás vyrásť milionár.

Ako sa stať úspešným?

Pre krátke zhrnutie je tu malý návod na to, ako sa zaradiť medzi bohatých: stanoviť si cieľ, snažiť sa ho splniť, veriť v sebazlepšenie a ďalej sa vzdelávať, riadiť sa len dobrými návykmi, ktoré vedú k úspechu a vyhýbať sa zlým zvyklostiam, ktoré vedú k zlyhaniu.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Ako začať podnikať: recept Jara Zacka z reklamnej agentúry TRIAD

Ako si „uvariť“ firmu radil na štvrtom ročníku Podnikateľskej fiesty spoluzakladateľ Agentúry roka 2018 - TRIAD Advertising.

Učitelia budúcich podnikateľov: Základom je motivácia a nadčasovosť biznis nápadu

Nepretržitá komunikácia, riešenie krízových situácií či organizácia výberových konaní. To je bežná súčasť práce pedagógov, ktorí pripravujú študentov na svet podnikania.

Prečo vznikol náš nový e-book o podnikaní

Ďalší z e-bookov pre začínajúcich podnikateľov má názov Vitajte v biznise! Poďme sa pozrieť na to, prečo sme ho vytvorili.

Nebezpečenstvo prirýchleho rastu malých firiem

Príliš rýchly rast malých firiem môže byť tak nebezpečný ako rast žiaden. Pripadáte si, že neustále fungujete v krízovom režime a zrazu detailne nepoznáte každého človeka v tíme. Firma je tá istá, ale okolnosti sa zmenili. A je nutné sa im prispôsobiť. Aké sú nebezpečenstvá prirýchleho rastu a ako sa im vyhnúť?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky