Bill Gates

Kto by ho nepoznal. Okrem tých klasických máme doma takmer všetci aj tie jeho „okná“. I on patrí do kategórie milovaní verzus nenávidení. Jedni ho považujú za plagiátora, iní ho obdivujú za to, že vyvinul jeden z najpredávanejších a najrozšírenejších operačných systémov na svete. Dlho bol najbohatším mužom sveta, až kým časť svojho majetku nedaroval na charitatívne účely. Počítačový mág, s ktorého menom sa bytostne spája produkt Windows. Celosvetovo známy Bill Gates.

Celým menom William Henry Gates III sa narodil 28. októbra 1955 v americkom meste Seattle, všetci ho však poznáme najmä pod menom Bill. Dnes megaúspešný podnikateľ, autor a filantrop začal programovať už ako 13-ročný. Narodil sa do pomerne úspešnej a bohatej rodiny právnika a učiteľky, vďaka čomu sa po ukončení piatej triedy na štátnej škole dostal na prestížnu súkromnú Lakeside School. Práve tu dostal možnosť pracovať s počítačom a učiť sa programovať. Keď však prácu s počítačmi na škole spoplatnili, Bill si aj s ďalšími šikovnými mladými ľuďmi začal privyrábať v miestnej počítačovej firme. Spoločne s priateľom Paulom Allenom, s ktorým neskôr  Gates naštartoval aj svoj biznis, testovali programy a hľadali v nich chyby, ktoré potom opravovali. Výrazným úspechom bolo napríklad aj vyrobenie programu na vytváranie školských rozvrhov, vďaka čomu mladý Bill získal 4200 dolárov.

Po absolvovaní stredoškolského štúdia si to William namieril na Harvard a keďže s učením ani s inteligenciou problém nemal, prijali ho. Štúdium však kvôli neskoršiemu vývoju jeho kariéry nikdy nedokončil. Zaujímavosťou je, že počas štúdia býval na internáte na jednej chodbe spolu so Stevom Ballmerom, ktorý je dnes prezidentom jeho Microsoftu. Skôr než však mohla firma Microsoft Corporation vôbec vzniknúť, muselo sa udiať veľa vecí. V prvom rade sa musel zrodiť prvý komerčne úspešný počítač Altair 8800, ktorý bol vďaka svojmu vtedy výkonnému procesoru schopný zvládnuť aj zložitejší softvér. Ten vytvorili práve Gates s Allenom, a to modifikáciou programovacieho jazyka BASIC. Licenciu na svoj výtvor neskôr predali spoločnosti MITS (Micro Instrumentation and Telemetry Systems), vďaka čomu sa osamostatnili a v roku 1975 založili Microsoft.

Článok pokračuje pod reklamou

Aj vďaka produktom spoločnosti Microsoft sa osobné počítače stali komerčne využívaným a nesmierne obľúbeným artiklom. Prelom v podnikateľskej kariére Billa Gatesa prišiel však hlavne ku koncu 70-rych rokov, kedy sa mu podarilo uzavrieť partnerstvo so spoločnosťou IBM. Na jej počítače sa začal inštalovať operačný systém MS-DOS, ktorý sa na dlhú dobu stal globálnym štandardom. Toto spojenectvo vynieslo Microsoftu a jeho zakladateľom vedúce postavenie na trhu počítačového softvéru, ktoré si viacmenej drží dodnes. Zmenil sa akurát spomínaný operačný systém, ktorý sa behom rýchlej modernej doby neustále vyvíjal až po v súčasnosti poslednú verziu Windows 7. Systém Windows bol dokonca vo svojej histórii taký populárny, že okolo roku 1993 nebol problém predať milión kópií mesačne.

Nie všetci však Billa Gatesa a jeho obriu firmu obdivujú. Firmu Microsoft mnohí dokonca aj úspešne žalovali za nezákonné postupy. Obdivovatelia značky Apple zasa na Gatesa otvorene útočia ako na plagiátora. Microsoftu sa však aj napriek tomu nesmierne darí a jeho dnes už bývalý CEO bol nie raz označený za najbohatšieho muža planéty. Magazín Forbes priniesol v roku 1999 informáciu, že Bill Gates vlastní majetok v hodnote 90 miliárd dolárov. Tento stav sa však už niekoľkokrát zmenil, najmä vďaka tomu, že Gates začal klásť dôraz na charitatívne aktivity. Tie vyústili až do založenia nadácie menom William H. Gates Foundation (známej aj ako Bill & Melinda Gates Foundation). Tá dodnes na rôzne zdravotnícky či rozvojovo orientované projekty prispela sumou údajne viac ako 31 miliárd amerických dolárov. Nadáciu vedie spoločne so svojou manželkou Melindou a v súčasnosti sa jej venuje už naplno, vedúcu stoličku v Microsofte prenechal koncom roka 2008 dlhoročnému priateľovi Stevovi Ballmerovi.

Bill Gates je nepochybne zaujímavou osobnosťou, ktorá nikoho nenechá chladným. Podobne ako jeho prvá kniha, z ktorej sa po celom svete vydalo viac ako 400 000 výtlačkov. Gates mal šťastie v tom, že sa narodil do správnej doby, kedy sa vyvíjal úplne nový technikou opradený svet. Nemožno mu však uprieť podnikateľský talent, bez ktorého by to na jednotku v rebríčku Forbes určite nedotiahol.
Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Osobnosť Tomáša Baťu: s konkurenciou nesúťažil, bral ju ako partnera

Ako sa vlastnosti Tomáša Baťu odrazili v budovaní a úspechu jeho podniku?

Tomáš Baťa - geniálny podnikateľ, ktorého princípy a heslá inšpirujú dodnes

Len málokto z osobností našich dejín dokáže svojím životom inšpirovať súčasnú spoločnosť. Jedným z nich je bezpochyby podnikateľ Tomáš Baťa, ktorého princípy a heslá nasledujú biznismani ešte aj dnes.

Baťovské princípy podnikania ešte nevymreli. Ako si ich osvojili český a slovenský podnikateľ?

Stretli sme sa na podnikateľskej konferencii, ktorá približovala historický odkaz Tomáša Baťu. Slovák Rudolf Lukačka a Čech Libor Musil zanietene a s veľkým obdivom rozprávali o tom, k čomu ich velikán československého biznisu inšpiroval. Z Baťovho prístupu k podnikaniu by sa podľa nich mali učiť aj budúce generácie.

Čo sa od Baťu môže naučiť dnešný podnikateľ?

Ktoré princípy baťovského systému riadenia platia aj dnes a mnohí podnikatelia o nich netušia?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky