Ivan Debnár: „Uveďte produkt rýchlo, na reálnych zákazníkoch a veľkom trhu.“

V roku 2012 vznikol start-upový inkubátor The Spot, v ktorom mladí podnikatelia môžu pracovať, stretávať sa a vzdelávať sa. Ivan Debnár, ktorého silnou stránkou je transformácia biznis očakávaní do technických špecifikácií, je jedným zo zakladateľov The Spot, no jeho príbeh začína ešte zaujímavejšie. Založil Zoznam.sk.

Ako ste prišli na nápad založiť Zoznam.sk?

V roku 1996 sme s otcom otvorili prvú internetovú kaviareň na Slovensku, pretože sme videli, že niečo podobné chýbalo a internet ešte nebol široko dostupný. Keď sme mali kaviareň otvorenú, prišiel problém s tým, čo ľuďom na internete ukázať. Boli iba dve alebo tri stránky. Začali sme pre vlastnú potrebu robiť zoznam stránok, ktoré sa rozrastali. Boli ich desiatky, neskôr stovky. Každý týždeň sme vydali novú verziu Zoznamu s pridanými stránkami a pomaly to rástlo.

Kedy prišlo uvedomenie, že by to mohlo zarábať a fungovať ako podnikanie?

Keď  nás oslovil český Seznam so záujmom o spoluprácu, ktorú sme prijali. V USA už boli podobné modely, ktoré vyzerali, že niečo zarábajú a aj nimi sme sa inšpirovali. Dalo by sa povedať, že keď sme sa dali dokopy s českými partnermi, stal sa z nás prvý slovenský internetový start-up.

Založili ste spoločne firmu?

Áno, my sme to realizovali a riadili z Banskej Bystrice a Seznam v tom mal podiel. Mal som vtedy asi 22 rokov a začal som zháňať klientov, ktorým som sa usiloval vysvetliť že aj vtedajších pár užívateľov internetu ich bude na internete hľadať a Zoznam je miesto, kde ich môžu nájsť.

Spolupráca so Seznamom Vám výrazne pomohla?

Začínali sme takmer v rovnakom čase, oni mali náskok možno pár mesiacov a český trh bol trochu popredu, vďaka čomu sa dal sčasti predvídať vývoj u nás. Prácu s nájdením klientely, napĺňaním katalógu, platením reklamy a podobne sme však museli odmakať sami. Seznam a Zoznam sa vyvíjali paralelne a v určitom období sme ich dokonca spojili a prácu robili z Prahy. Tu sa však ukázalo, že predstava a očakávania slovenskej klientely o fungovaní služby sa líšila od očakávaní českej klientely. Slovenskí a českí užívatelia sa na internete proste správajú rozdielne. Preto sme služby znovu oddelili a každý šiel svojou cestou. V roku 2000, na vrchole internetovej bubliny prišiel záujem od investora o kúpu. Povedali sme áno.

Kam následne smerovali Vaše ďalšie kroky?

Hneď som s úplne novými partnermi založil ďalšiu spoločnosť, ktorá sa zaoberala efektívnym cielením on-line reklamy. Jeden rok sme sa snažili projekt rozbehnúť, našimi klientmi boli takmer všetky vtedajšie slovenské internetové stránky, no prasknutie internetovej bubliny v USA sa prejavilo aj na našom financovaní a museli sme spoločnosť zavrieť. Bol to môj prvý "fail", no dostal som ponaučenie, že treba proste skúšať. Priestor na nové veci sa nájde vždy, okolnosti sa nejako vyvinú, niekedy aj nepriaznivým smerom, no netreba zastať, treba pokračovať v aktivite.

Čo Vás priviedlo k podpore podnikania mladých?

Po zatvorení spoločnosti som sa vrátil pracovať do Zoznamu na rozvoji nových projektov, bol som súčasťou veľkého tímu a Zoznamu sa naozaj darilo. Celú dobu bol jednotkou na slovenskom trhu. Oproti podnikaniu to bolo pre mňa obdobie ukľudnenia, počas ktorého sa vo mne nahromadilo mnoho energie. Videl som potenciál v tom, že vyrastá veľmi veľa mladých ľudí, ktorí majú chuť pustiť sa do niečoho zmysluplného.Povedali sme si, že práve to treba podporiť. Chceme mladým pomôcť odhodlať sa do toho, začať a zvýšiť ich šance uspieť.

The Spot oslávil nedávno svoje prvé výročie. Splnil svoje prvoročné ciele?

Svoje ciele sme splnili a dokonca prekročili. Priestory sú plné a organizovali sme dvesto eventov, školení a podujatí, teda zhruba tri až štyri do týždňa. Púšťali sme sa do toho naplno, s cieľom veľkého projektu, no sme ďalej ako sme si trúfali odhadnúť. Prvý rok bol hlavne o raste. Chceli sme ukázať, že je tu takéto miesto, že je na koho sa obrátiť. Druhý rok bude o ešte intenzívnejšej podpore projektov.

Ktoré chyby mladí podnikatelia často opakujú?

Bežných chýb je nekonečne veľa. Idú na veci pomaly, chcú spraviť perfektne prepracovaný produkt, vyvíjajú vlastnosti o ktorých si sami myslia, že sú výnimočné, no nezistia, či to niekto naozaj chce a či to prináša hodnotu konečnému zákazníkovi. Mnohokrát robia veci skôr sami pre seba ako pre toho, kto by to mal kúpiť. Dnes už pomenej, ale predsa, sa stále vyskytujemyšlienka vyskúšať produkt v malom na Slovensku a až keď to bude fungovať u nás, vyskúša to v zahraničí. Ale o tie roky to bude v medzinárodnom meradle robiť niekto iný. Navyše je zbytočné skúšať na lokálnom trhu produkt, ktorý má väčšinu svojho cieľového trhu v zahraničí. Zhrniem to: spustite to rýchlo, skúšajte to na reálnych zákazníkoch, robte to pre ten veľký trh, ktorému je to určené a neučte sa na malom trhu, ak je v skutočnosti od vášho cieľového trhu na míle vzdialený.

Čo je v dnešnej dobe kľúčové pre úspech?

Začať.

Čo je kľúčové keď už začne? Neprestať?

Skúšať a experimentovať. Dobré je dať si prácu na zisťovaní, či niekto niečo podobné robí, alebo robil. Ak to niekto robil a už to nerobí, zistite, prečo neuspel. Dôležité však je aj hodnotenie. Keď začnete, investujete čas a peniaze, no nefunguje to, nikto produkt nechce alebo neviete dať dokopy fungujúci tím, nelipnite na projekte ďalší rok, ale rýchlo sa pozrite, či sa z toho dá spraviť niečo iné.

Ako hodnotíte záujem o podnikanie zo strany mladých?

Ja si myslím, že je dosť vysoký a čo je dôležitejšie a úžasnejšie, neustále rastie. Spot je vyhranený na oblasť IT, teda naša cieľová skupina je užšia, no mladých ľudí ktorí k nám prichádzajú, zdieľajú svoje nápady a majú záujem niečo vytvoriť je dosť. Vybrali sme si túto oblasť, lebo je relatívne jednoduché v nej rásť. Nie je to ako keď mám napríklad pekáreň a chcem piecť viac chleba, musím vždy kúpiť novú pec a zamestnať pekára. To, čo tu vytvárame, sa dá ponúkať na celom svete. V tejto oblasti je potrebné klásť väčší dôraz práve na nápad a výnimočnú exekúciu.

Preto ste partnermi Podnikateľského nápadu roka 2013?

Podnikateľský nápad roka je nám blízky o viere, že mladí ľudia musia byť oboznámení s alternatívou, že zamestnanie a istoty nie sú jedinou cestou. Podnikateľský nápad roka pomáha preukázať, že naozaj sa dá začať, že existuje stále viac ľudí a organizácií, ktoré mladých ľudí podporia, aby stáli na vlastných nohách. Týmto spôsobom vedia mladí ľudia oveľa rýchlejšie vygenerovať hodnotu a v konečnom dôsledku aj priniesť ďalšie pracovné miesta, ktoré sú potrebné a nedá sa len čakať, kým nám ich niekto prinesie zo zahraničia. Je potrebné podporiť každú hlavu s nápadom, ktorý má šancu stáť na vlastných nohách.

V súčasnosti majú mladí podnikatelia šancu zapojiť sa do druhého Podnikateľského nápadu roka. V čom vidíte prínos súťaže?

Podnikateľský nápad roka si ľudia všímajú. Najvýznamnejší aspekt je, že jej prostredníctvom vidí aj širšia spoločnosť, že možností podnikať je stále viac. Mladý podnikateľ napríklad môže starej mame povedať, že podniká a je mladý podnikateľ a keď stará mama uvidí v televízii Podnikateľský nápad roka, možno už nepovie, že sa mohol lepšie učiť a byť sústružníkom. :)

Čo by ste odporučili záujemcom o účasť v Podnikateľskom nápade roka 2013?

Neváhajte a nestrácajte čas. Zároveň si však dajte záležať na tom, aby ste v prihláške poriadne zdôvodnili to, v čom je nápad zaujímavý, čo nové prináša a že nie je len kópia niečoho, čo tu už dávno je. Musíte vedieť pomenovať hodnotu, ktorú prinášate svojím zákazníkom a prečo je váš produkt lepší. Pozor, nesúťažte cenou. Ak nemôžete ponúknuť nič iné, ako je nižšia cena, ešte popremýšľajte.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Založenie živnosti v Rakúsku

Aké podmienky je potrebné splniť pre založenie živnosti v Rakúsku a čo všetko budete k tomu potrebovať? Základné informácie o založení rakúskej živnosti fyzickou či právnickou osobou v článku.

Živnosť vs. s. r. o. v roku 2024

Aké sú rozdiely medzi podnikaním formou živnosti a s.r.o. v roku 2024 pri zakladaní, ručení, účtovníctve, daňovo-odvodovom zaťažení, aj pri prípadom ukončovaní podnikania, sa dočítate v článku.

Živnosť vs. s. r. o. v roku 2023

Plánujete začať podnikať a neviete sa rozhodnúť, či by bolo pre vás lepšie založiť s.r.o., alebo začať podnikať ako živnostník? Porovnanie, výhody aj nevýhody vám prinášame v tomto článku.

Založenie živnosti v roku 2023

Ako si v roku 2023 svojpomocne založiť živnosť a aké povinnosti so založením živnosti súvisia? Prinášame postup spolu s praktickými radami a tipmi.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky