Koncesionárske poplatky zamestnávateľa: dočkajú sa firmy zmeny?

Do pripomienkovania putuje návrh zákona, ktorý nastaví objektívnejšie parametre určujúce výšku úhrady za služby RTVS v prípade podnikateľských subjektov. Čo by malo platiť po novom?

Pripravuje sa návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 340/2012 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska. Rezort kultúry bol (v súvislosti s cieľom zlepšovať podnikateľské prostredie) uznesením vlády SR č. 79 z 2.2.2022 zaviazaný nastaviť parametre určujúce výšku úhrady za služby verejnosti poskytované RTVS pre platiteľov – podnikateľské subjekty.

V platení koncesionárskych poplatkov sú znevýhodnení väčší zamestnávatelia

V súčasnosti sú jedným z hlavných zdrojov príjmov RTVS úhrady za služby verejnosti poskytované touto inštitúciou. Podľa aktuálnej právnej úpravy je platiteľom fyzická osoba, ktorá je evidovaná dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti, a to ako odberateľ v domácnosti v odbernom mieste, pre spotrebu v byte alebo v rodinnom dome. Teda majitelia bytov a domov, ktorí majú v domácnosti zapojenú elektrinu. No koncesionársky poplatok verejnoprávnej RTVS platia aj zamestnávatelia, ktorí v pracovnom pomere alebo obdobnom pracovnom vzťahu zamestnávajú aspoň 3 zamestnancov.

Keďže takéto nastavenie znevýhodňuje najmä zamestnávateľov s väčším počtom zamestnancom a nezohľadňuje reálny hospodársky výsledok podnikateľskej činnosti, plánuje sa zmena v klasifikácii sadzieb úhrad.

Navrhovaná zmena v platení koncesionárskych poplatkov RTVS pre podnikateľov

Ako sa uvádza v predbežnej informácii, návrh zákona má za cieľ optimálne nastaviť sadzby úhrad za služby verejnosti pre podnikateľov tak, aby nedošlo k narušeniu nezávislého fungovania RTVS, najmä z hľadiska plnenia jej zákonných úloh pri poskytovaní služieb verejnosti.

Klasifikácia úhrad pre podnikateľov by po novom mala byť stanovená podľa účtovných výsledkov. Toto by znamenalo spravodlivejší postup pri určovaní, do akej miery ide o ekonomické zaťaženie. Parameter obratu podnikateľských subjektov bude objektívnejší ako parameter počtu zamestnancov.

Zapojiť sa môže aj verejnosť

Do prípravy právneho predpisu sa môže zapojiť aj verejnosť. Zasielať podnety či návrhy možno na adresu Ministerstva kultúry SR, sekciu kreatívneho priemyslu, odbor mediálneho práva a audiovízie či e-mailom na [email protected].

Predpokladaný termín začatia pripomienkového konania je október 2022.

Zdroj: slov-lex.sk

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Zákon o kybernetickej bezpečnosti a opatrenia smernice NIS2 v praxi

Odborník o nových kybernetických povinnostiach od roku 2025. Čo nepodceniť, ako postupovať pri implementácii opatrení, na čo dať pozor pri kybernetickom audite aj ako predísť incidentom.

Novela zákona o kybernetickej bezpečnosti od 1.1.2025

Viaceré firmy a inštitúcie musia plniť nové povinnosti vyplývajúce zo smernice NIS2, vykonávať bezpečnostný audit či kybernetickú hygienu. Čo to v praxi znamená, aké sú lehoty či pokuty?

Podnikateľský účet pre živnostníka: možnosť či povinnosť?

Do 31.3.2025 sú fyzické osoby – podnikatelia povinné založiť si transakčný účet na účely dane z finančných transakcií. Musí mať živnostník podnikateľský účet? Čo zvážiť a na čo myslieť?

Stravné od 1.4.2025

Zamestnávateľ má povinnosť zabezpečiť zamestnancom stravovanie. V akej forme a aká výška stravného platí od 1. apríla 2025, sa dočítate v článku.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky