Elektronicky podpisovať dokumenty bude možné staršími občianskymi preukazmi aj naďalej. Ako si stiahnuť certifikát pre uznaný spôsob autorizácie a kedy ZDEP (ne)možno využiť?
Držitelia občianskych preukazov (alebo dokladov
o pobyte cudzinca) s čipom vydaných pred 20. júnom 2021 sa od roku
2023 nemôžu podpisovať kvalifikovaným elektronickým podpisom (KEP-om),
nakoľko im boli zneplatnené certifikáty
pre e-podpis. Naďalej je však možné sa týmito dokladmi prihlasovať do Portálu
finančnej správy či využívať iné služby v rámci Slovensko.sk, ktoré
nevyžadujú elektronický podpis.
Mnohí doklady totožnosti vymenili za novšie, hoci platnosť tých pôvodných ešte nevypršala. Riešenie sa ale napokon našlo aj pre tých, ktorí preukaz nevymenili, no potrebujú využívať elektronické podpisovanie – môžu využiť tzv. zdokonalený elektronický podpis. A hoci táto možnosť mala pôvodne platiť len do konca roka 2024, bude možné niektoré dokumenty elektronicky podpisovať týmto spôsobom aj celý budúci rok.
Zdokonalený elektronický podpis (ZDEP) ako uznaný spôsob autorizácie
Zdokonalený elektronický podpis (ZDEP) je alternatívou pre podpisovanie vybraných úkonov na základe vyhlášky o uznaných spôsoboch autorizácie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Týmito úkonmi sa rozumie:
- autorizovanie všetkých elektronických dokumentov na portáli finančnej správy v Katalógu elektronických formulárov;
- využívanie služieb poskytovania informácií o záruke na colný dlh (GDS) – uznaný spôsob autorizácie ale nemožno použiť na ručiteľské vyhlásenia pri ručení vo forme jednotlivej záruky, na informačný systém kontrolných známok (ISKZ) a na systém na monitorovanie pohybu tovarov, ktorý podlieha spotrebným daniam (EMCS);
- ďalšie služby v gescii ministerstiev: vnútra,
spravodlivosti, dopravy, práce a hospodárstva, no tiež v gescii Úradu
pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Úradu priemyselného vlastníctva,
Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (ide napríklad o Zapísanie
údajov /zmeny údajov do registra
partnerov verejného sektora, Oznámenie o overení identifikácie konečného
užívateľa výhod, podanie žiadosti o prídavok na dieťa, podanie
žiadosti o udelenie patentu a podobne).
Ako získať Zdokonalený elektronický podpis (ZDEP)?
Na doklad vydaný do 20. júna 2021 je potrebné si cez aplikáciu eID klient vydať tzv. certifikát pre uznaný spôsob autorizácie. Postup je nasledovný:
- Najskôr sa aktualizuje čip. Ak je to potrebné, držiteľ preukazu si zvolí Podpisový PIN a PUK, po vyzvaní zadá BOK.
- Systém vypíše certifikáty, ktoré možno na doklad nahrať. Po prečítaní si týchto informácií, je potrebné kliknúť na „Ďalej“.
- Je potrebné zadať BOK.
- Opäť sa zobrazí zoznam certifikátov, ktoré budú k dokladu vydané.
- Následne sa začnú generovať párové kľúče pre jednotlivé certifikáty, čo môže trvať aj niekoľko minút. Proces sa nesmie prerušiť.
- Po vygenerovaní kľúčových párov aplikácia zostaví žiadosti o vydanie certifikátov. Každá žiadosť obsahuje osobné údaje držiteľa preukazu. Tie si treba skontrolovať a kliknúť na „Ďalej“.
- Na podpísanie certifikátu pre uznaný spôsob autorizácie je potrebné zadať Podpisový PIN a na podpísanie ostatných žiadostí stačí BOK.
- Po podpísaní a odoslaní žiadosti budú certifikáty vydané, pre zápis do čipu je však opäť potrebné zadať BOK.
- Je potrebné potvrdiť prevzatie certifikátov,
ktoré sa automaticky zobrazí v aplikácii Disig Web Signer. Všetko si treba
prečítať a následne stlačiť „Podpísať“.
- Opäť je potrebné zadať BOK.
- Zobrazí sa okno, v ktorom si možno vybrať certifikát pre podpísanie, následne je potrebné stlačiť „OK“ a podpísať potvrdenie kvalifikovaným elektronickým podpisom. Zadať treba Podpisový PIN. Zobrazí sa informácia o úspešnom podpísaní, stlačiť treba „OK“.
- Prebehne presmerovanie na obrazovku s informáciou o úspešnom vydaní certifikátov. Potvrdenie si možno uložiť do počítača, proces sa ukončí stlačením tlačidla „Dokončiť“. Občiansky preukaz je pripravený na podpisovanie.
Pri podpisovaní sa uznaným spôsob autorizácie ho možno nájsť v aplikácii na podpisovanie pod označením „SVK eID ACA2“.
Zdokonalené elektronické podpisy možno využiť aj v roku 2025
Hoci mali byť tieto certifikáty vydávané len s platnosťou do konca roka 2024, táto doba sa predlžuje a bude ich možné vydávať aj používať do konca roka 2025. Používatelia s certifikátom platným do 31.12.2024, si v prípade záujmu o využitie autorizácie uznaným spôsobom, musia po uplynutí platnosti vydať nový certifikát spomínaným spôsobom. Aplikácia eID klient používateľa automatiky upozorní na blížiaci sa koniec platnosti certifikátu.
Výmena občianskeho preukazu pre zastaraný čip je bezplatná
Nakoľko ide len o dočasné riešenie, ktoré navyše nemožno využiť na všetky úkony (napríklad v prípade elektronického podávania ručiteľského vyhlásenia pri ručení vo forme jednotlivej záruky, informačného systému kontrolných známok či systému na monitorovanie pohybu tovarov podliehajúceho spotrebným daniam (EMCS) - v týchto prípadoch sa vyžaduje KEP), je vhodné uvažovať nad výmenou občianskeho preukazu. Od 1.12.2022 sa vydávajú biometrické občianske preukazy – s biometrickou podobou tváre a odtlačkami prstov.
Požiadať o nový občiansky preukaz možno na ktoromkoľvek oddelení dokladov Policajného zboru, nemusí sa tak udiať len v mieste trvalého bydliska občana. Navyše, ak ide o výmenu z dôvodu, že nie je možné na elektronický čip zapísať údaje, pretože elektronický čip bez zavinenia občana nespĺňa podmienky pre toto zapísanie, je občan oslobodený od poplatku 7 eur.Žiadosť o vydanie občianskeho preukazu musí občan podať osobne (iná osoba za neho tak môže urobiť len za istých okolností, napríklad, ak ide o psychicky či fyzicky chorého človeka, ktorý je „pripútaný“ na lôžko. Vyžaduje sa ale lekárske potvrdenie, že nie je občan schopný žiadosť podať osobne). Pri vydaní preukazu si občan volí BOK (neskôr si oň môžu požiadať len občania starší ako 65 rokov). Ak si ho nezvolí, zvolí mu ho príslušný útvar.
Zdroj: slovensko.sk, minv.sk