Na čo slúži kvalifikovaná elektronická časová pečiatka pri elektronickom podpisovaní a ako sa elektronický podpis odlišuje od elektronickej pečate.
Kvalifikovaná elektronická časová pečiatka – podstata
V spojení s kvalifikovaným elektronickým podpisom je možné sa v praxi častokrát stretnúť aj s pojmom „kvalifikovaná elektronická časová pečiatka“. Rovnako, ako je tomu v prípade kvalifikovaného elektronického podpisu, ani naše právne predpisy neobsahujú vlastnú definíciu kvalifikovanej elektronickej časovej pečiatky, ale odkazujú na jej definíciu v právnych predpisoch Európskej únie. Kvalifikovaná elektronická časová pečiatka je pomerne zložito a pre bežného človeka nezrozumiteľne definovaná v článku 3 odsek 34 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 910/2014 z 23. júla 2014 o elektronickej identifikácii a dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu a o zrušení smernice 1999/93/ES v znení neskorších predpisov.
Zjednodušene povedané, kvalifikovaná elektronická časová pečiatka sú údaje v elektronickej forme, ktoré spájajú iné údaje v elektronickej forme s konkrétnym časom a tvoria tým dôkaz o existencii týchto iných údajov v konkrétnom čase. Ak je napríklad PDF dokument podpísaný kvalifikovaným elektronickým podpisom, ku ktorému je pripojená kvalifikovaná elektronická časová pečiatka, je možné presne určiť dátum a čas, kedy bol tento dokument podpísaný kvalifikovaným elektronickým podpisom.
Kvalifikovaná elektronická časová pečiatka sa k elektronickému dokumentu pripája pri jeho podpisovaní kvalifikovaným elektronickým podpisom. Po pripojení kvalifikovanej elektronickej časovej pečiatky k elektronickému dokumentu už tento elektronický dokument nie je možné zmeniť bez toho, aby sa tieto zmeny nedali zistiť.
Kvalifikovaná elektronická pečať vs. kvalifikovaný elektronický podpis
Okrem kvalifikovaného elektronického podpisu je možné sa v praxi stretnúť aj s tzv. „kvalifikovanou elektronickou pečaťou“. Zjednodušene povedané, medzi kvalifikovaným elektronickým podpisom a kvalifikovanou elektronickou pečaťou existuje len veľmi malý rozdiel. Kým kvalifikovaný elektronický podpis sa používa na podpisovanie elektronického dokumentu fyzickou osobou, kvalifikovaná elektronická pečať sa používa na podpisovanie elektronického dokumentu právnickou osobou. Ak by obchodná spoločnosť chcela používať kvalifikovanú elektronickú pečať, môže si ju kúpiť u certifikovaných dodávateľov tejto služby.
S kvalifikovanou elektronickou pečaťou sa v praxi môžete stretnúť hlavne pri elektronickom doručovaní dokumentov na portáli www.slovensko.sk. Ak vám do elektronickej schránky príde nejaký dokument napríklad od okresného súdu, zdravotnej poisťovne alebo úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, tak bude určite podpísaný práve kvalifikovanou elektronickou pečaťou, keďže odosielateľom tohto dokumentu bude právnická osoba.