V minulom roku výrazne pribudli nové typy kyberútokov

Počet hrozieb rastie, no mení sa ich typ. Hackeri hľadajú efektívnejšie spôsoby zacielenia na používateľov.

V roku 2019 zachytili webové antivírusy spoločnosti Kaspersky až 24 246 126 unikátnych škodlivých objektov, čo je v porovnaní s rokom 2018 nárast o 2 602 180 hrozieb. Najvýraznejšie však bol tento rast spôsobený online skimmermi (niekedy označovanými ako sniffers), prostredníctvom ktorých útočníci vkladajú skripty do stránok internetových obchodov a používajú ich na krádež údajov z kreditných či platobných kariet používateľov.

Zaznamenaných bolo 510 000 unikátnych súborov so skimmermi, čo predstavovalo medziročný rast o 187 %. Zároveň vzrástli aj hrozby odhalené bezpečnostnými technológiami v porovnaní s rokom 2018 až päťnásobne. Spolu s nimi vzrástol aj podiel nových backdoor súborov a bankových trójskych koní o 134 % a 61 %. Webovým skimmerom sa tiež podarilo vstúpiť do rebríčka top 20 škodlivých objektov zistených online, kde sa v celkovom hodnotení umiestnili na 10. mieste.

Na druhej strane, počet detekovaných unikátnych škodlivých adries URL sa v porovnaní s rokom 2018 znížil na polovicu. Tento posun bol do značnej miery spôsobený výrazným poklesom skrytých webových minerov, aj keď s nimi môže súvisieť aj niekoľko ďalších detekcií (vrátane Trojan.Script.Miner.gen, Trojan.BAT.Miner.gen, Trojan.JS.Miner.m), ktoré sa nachádzajú medzi top 20 malvérovými hrozbami.

Prítomnosť programov, ktoré tajne generujú kryptomenu v počítačoch používateľov (nazývaných „local miners“), sa v priebehu roka tiež postupne znížil až o 59 %.

„V uplynulých rokoch kontinuálne rástol počet online útokov, ale v roku 2019 sme u mnohých z nich zaznamenali významné zmeny. Keďže útočníci chcú dosiahnuť priamy a rýchly zisk na úkor používateľov,  prestali byť pre nich efektívne. Tento pozitívny trend je čiastočne spôsobený aj vyšším povedomím používateľov o kybernetických hrozbách, ako aj lepšou pripravenosťou a opatrnosťou na strane firiem.  Dobrým príkladom sú ťažiari kryptomien, ktorí prišli o svoju popularitu v dôsledku nižšej ziskovosti a pozícii kryptomien v boji proti tajnej ťažbe. Zvýšené riziko sme naopak tento rok zaznamenali zo strany zero-day exploitov. Tie kyberzločincom umožňujú uskutočňovať sofistikované útoky, pričom využívajú zraniteľnosti produktov. Tento trend bude pravdepodobne pokračovať aj v budúcnosti,“  tvrdí Miroslav Kořen, generálny riaditeľ Kaspersky pre východnú Európu.

Top 20 malvérových hrozieb podľa výsledkov Kaspersky Security Bulletin 2019:

* Podiel všetkých malvérových webových útokov zistených v počítačoch používateľov
Poradie Výsledky %*
1 Škodlivé URL 85.40%
2 Trojan.Script.Generic 5.89%
3 Trojan.Script.Miner.gen 3.89%
4 Trojan-Clicker.HTML.Iframe.dg 0.65%
5 Trojan.BAT.Miner.gen 0.26%
6 Trojan-Downloader.JS.Inor.a 0.22%
7 Trojan.PDF.Badur.gen 0.21%
8 DangerousObject.Multi.Generic 0.21%
9 Trojan-Downloader.Script.Generic 0.17%
10 Trojan-PSW.Script.Generic 0.15%
11 Trojan.Script.Agent.gen 0.15%
12 Hoax.HTML.FraudLoad.m 0.13%
13 Exploit.Script.Generic 0.08%
14 Trojan.Script.Agent.bg 0.07%
15 Trojan.Multi.Preqw.gen 0.06%
16 Exploit.MSOffice.CVE-2017-11882.gen 0.06%
17 Trojan-Downloader.JS.SLoad.gen 0.05%
18 Hoax.Script.Loss.gen 0.05%
19 Trojan.JS.Miner.m 0.05%
20 Trojan-Downloader.VBS.SLoad.gen 0.04%

 Aby ste ostali chránení, spoločnosť Kaspersky odporúča nasledovné opatrenia:

  1. Venujte tomu zvýšenú pozornosť a neotvárajte žiadne podozrivé súbory alebo e-mailové prílohy prijaté z neznámych zdrojov
  2. Nesťahujte a neinštalujte aplikácie z nedôveryhodných zdrojov
  3. Neklikajte na žiadne odkazy prijaté z neznámych zdrojov alebo podozrivé reklamy
  4. Vytvorte silné heslá a nezabudnite ich pravidelne meniť
  5. Vždy inštalujte aktualizácie. Niektoré z nich môžu obsahovať opravy kritických bezpečnostných problémov
  6. Ignorujte správy požadujúce zakázanie bezpečnostných systémov pre kancelársky softvér alebo antivírusový softvér
  7. Používajte účinné bezpečnostné riešenie vhodné pre váš typ systému a zariadenia

Zdroj: Tlačová správa a Kaspersky Security Bulletin 2019. 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


ChatGPT-4o a iné nástroje AI: využitie vo firme očami odborníka

Čo podnikateľom ponúka nová verzia ChatGPT, ako AI môžu využiť marketéri či personalisti, aj na čo myslieť ohľadom bezpečnosti, priblížil expert na umelú inteligenciu Jan Tyl.

Digitalizácia a technológie vo firmách: inovácie vs regulácie

Ako politiky Európskej únie ovplyvňujú technologický pokrok vo firmách? A ako môže zvrátiť zaostávanie využívania potenciálu technológií štát či samotní podnikatelia?

Kľúč k vhodnému kyberzabezpečeniu firmy: ocenenie rizík

Únik firemných dát sa podpíše na jej fungovaní aj financiách. Kľúčom k zvoleniu vhodných opatrení je analýza a ocenenie potenciálnych rizík. Ako na to a prečo je to dôležité?

Zabudnutý alebo zablokovaný BOK/KEP kód: čo robiť?

Ako si odblokovať prístupové/podpisové kódy na občianskom preukaze? Kedy ich možno odblokovať online a kedy je potrebné zájsť na políciu osobne?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky