Zrod značky Benetton znamenal pre svet módy prevrat. Benetton stavil prioritne na farby, čo spôsobilo globálnu revolúciu v obliekaní, ktorá pretrváva dodnes.
Napriek tomu, že ako rok vzniku spoločnosti Benetton sa uvádza rok 1965, nedá mi nezájsť ešte o pár desaťročí vzad a objasniť vám to, ako k takejto myšlienke jej tvorca prišiel.
Od podomového predajcu mydiel k výrobe svetrov
Za týmto nápadom bola snaha Luciana Benettona pomôcť svojej rodine a povzniesť ju z tej najväčšej chudoby a každodenných útrap. Tento talian narodený 13. mája 1935 pochádzal zo severného Talianska z mesta Trevi a bol najstarším zo štyroch súrodencov. Vo veku desať rokov stratili chlebodarcu. V štrnástich rokoch odišiel zo školy a začal pracovať. Najskôr ako pouličný predavač novín, podomový predajca mydiel a časom i pracovník v odevnom sklade. Po čase sa mu však vznikla v hlave skvelá myšlienka ako získať peniaze a zároveň poukázať na talent svojej sestry Giuliany, ktorá dokázala upliesť kvalitné svetre za krátku dobu.
Prvé obdobie jeho rozbiehajúceho sa biznisu bol Luciano i akýmsi kuriérom a sám na bicykli obiehal miestnych obyvateľov, aby im ponúkal svetre. V dôsledku rastúceho dopytu už v roku 1965 založil spolu so svojou sestrou a ďalšími dvomi bratmi Gilbertom a Carlom firmu Benetton. Zakúpili starší stroj a plietli od rána do večera.
Farebná šoková terapia
Potom čo sa sieť Benetton rozšírila po Taliansku rýchlosťou blesku, nasledovalo dobytie Paríža. Ich prioritným cieľom bolo ulahodiť v prvom rade svojim mladým zákazníkom a spôsobiť im farebnú šokovú terapiu. Úspech nenechal na seba dlho čakať a firma zakrátko expandovala do celého sveta. Týmto sa rozšírilo i portfólio jej produktov a okrem výrobkov z vlny sa pridali i bavlnené, či denimové odevy.
Obchodná značka Benetton pod svojim menom ukrýva viacero značiek. Asi najznámejšou a najrozšírenejšou je práve United Colors of Benetton, ktorej kampane si už od samotného vzniku vzal do rúk talentovaný Oliviero Toscani. Práve splynutie jeho myšlienok s Lucianovými značí vytvorenie obrovskej plejády často krát až bizarných nápadov. Reklama a propagácia značky bola pod jeho taktovkou plná guráže a odhodlania poukázať na tie najväčšie spoločenské problémy.
Ďalšie značky, ktoré sa ukrývajú pod obchodným menom Benetton sú Undercolors of Benetton, ktorá sa špecializuje na výrobu spodnej bielizne, Sisley, či značky určené prevažne pre mladšie ročníky ako Playlife alebo Killer Loop. V posledných rokoch spoločnosť Benetton ovládla i svet parfumov s vôňou Colors, ale venuje sa i bytovým doplnkom. Zároveň od roku 1992 spoločnosť vydáva svoj vlastný medzinárodný magazín Colors v dvoch svetových jazykoch, angličtine a francúzštine.
Kampane v zmysle hesla „všetci sme si rovní“
Okrem odevného priemyslu zasiahla spoločnosť Benetton i do podpory športov, a to najmä do sveta formuly 1, kde donedávna jeden z tímov niesol jej meno. Súčasne spoločnosť Benetton podporuje aj ďalšie športy, ako basketbal, či ragby. Mimo športu vlastní rodina Benettovcov podiely vo vyberaní diaľničného mýta Autostrade, sieti reštaurácii Autogrill, či hotelierstve.
Prvoradé heslo celej spoločnosti sa nesie v znamení: „všetci sme si rovní“, ide najmä o odstránenie rasových predsudkov. Podotýka to mnohými reklamami, do ktorých obsadzuje známe osobnosti všetkých farieb pleti.
Snaha omladiť, a pritom nestratiť tvár
Po 47 rokoch šéfovania vo firme si Luciano ako svojho nástupcu vybral syna, ktorý sa už dlhšiu dobu zaúčal pri práci svojho otca. Poznal vedenie firmy a tak s čistým svedomím a chuťou povzniesť spoločnosť z neustále klesajúcich čísel sa novým viceprezidentom spoločnosti stal Alessandro Benetton. Stalo sa tak v apríli 2012 a odvtedy si počína podľa predstáv. Veríme, že jeho chuť a odhodlanie po otcovi mu padnú na úžitok a s vidinou tisícročnej budúcnosti sa budeme i naďalej stretávať so značkou odevov Benetton po celom svete.