Robert Bosch - Ako chuť a odhodlanie premenilo malú dielňu na svetovú spoločnosť

Robert Bosch - Ako chuť a odhodlanie premenilo malú dielňu na svetovú spoločnosť
Lýdia Hamarčáková

Som človek, ktorý nemá nikdy na nič čas a aj ak ho má vždy si ho nejako rozvrhne. Popri štúdiu a priateľoch si ho rada vypĺňam písaním článkov, ktoré i mňa vždy obohatia o nové informácie. „Neškatuľkujem sa“, a preto ma zaujímajú témy z rôznych oblastí (rada prepínam): ráno politické, popoludní podnikateľské a večer spoločenské. Ako typická žena, nemám problém sa prispôsobiť v akejkoľvek situácii, a to o mne tvrdia i iní. Pri mojich aktivitách je dopingom jednoznačne káva, no i dobrá nálada a príjemní ľudia.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Za úspechom svetovej značky Bosch sú najmä silné historické korene otca spoločnosti. Ten sa vydal svoje šťastie hľadať vo svete, nakoniec však ukotvil v rodnom Nemecku, odkiaľ sa spoločnosť rozšírila do celého sveta.

Detstvo a mladosť

Spoločnosť Robert Bosch GmbH nesie názov podľa svojho zakladateľa Roberta Boscha, ktorý sa narodil do bohatej poľnohospodárskej rodiny ako jedenáste z dvanástich detí 23. septembra 1861. Prvých deväť rokov svojho života prežil v juhonemeckom Albecku v blízkosti Ulmu, kde jeho rodičia vlastnili farmu a prevádzkovali hostinec. V roku 1870 sa celá rodina presťahovala do mesta Ulm, kde začal Robert navštevovať školu a vyučil sa za mechanika. Jeho ochota učiť sa bola veľká a zároveň aj oblasti záujmu boli rozmanité. To s čím však Robert nebol stotožnený bol systém výučby. Po ukončení štúdií pracoval v rokoch 1879 až 1885 vo viacerých podnikov zaoberajúcich sa elektronikou. Jeho prvým zamestnávateľom bol bratov podnik  Bosch & Haag v Kolíne, za ktorým nasledovali ďalšie v Nemecku, neskôr aj v USA  (napr. Edison) a vo Veľkej Briánií (napr. Siemens Brothers & Co).

Úspechy v pracovnom, problémy v súkromnom živote

Po návrate do Nemecka si Robert otvoril v Stuttgarde svoju dielňu. Po tomto úspechu sa v živote Roberta udiala ďalšia veľká životná udalosť, keď sa 10. októbra 1887 zosobášil s Annou Kayser, sestrou svojho dobrého priateľa. Spolu mali 4 deti, ale  ich najmladšia dcéra zomrela hneď rok po narodení. Krátko na to diagnostikovali ich jedinému synovi skleróza multipex a to bola pre rodinu ďalšia veľká rana. Práve na syna bol otec hrdý a už od detstva ho zaúčal jeho práci. Po jeho smrti sa manželstvo rozpadlo.

V roku 1927 sa však Robert znovu oženil, tento krát so speváčkou Margarethe Wörz, s ktorou mal dve deti. Toto manželstvo už bolo šťastnejším a s Margareth bol ženatý až do svojej smrti, ktorá nastala 12. marca 1942, kedy vo veku 80 rokov Robert Bosch zomrel na zápal ucha v Stuttgarde.

Robert bol všestranne zameraný muž a popri svojich povinnostiach v podniku sa pomerne často venoval aj svojim záľubám. Okrem vášnivého poľovníka, bol Robert aj zberateľom zbraní a po prvej svetovej vojne sa dokonca vydal na cestu poľnohospodárstva.

Ako sa rodila značka Bosch

Spoločnosť Robert Bosch GmbH, ktorá je v súčasnosti popredným celosvetovým dodávateľom v oblastí technológií a služieb, a ktorej obrat za uplynulý rok tvoril 46,1 miliardy eur vznikla ako malá dielňa pre jemnú mechaniku a elektrotechniku. Táto dielňa, ktorú založil Robert 15. novembra 1886 so sídlom v Stuttgarde mala pri svojom zrode len dvoch zamestnancov.

Jej zakladateľ Robert Bosch sa snažil neustále prichádzať na trh s novinkami a inováciami a tak zakaždým ohúriť zíkazníkov. Medzi jeho prevratný vynález patrila už v roku 1897 prvá úspešná montáž zariadenia s nízkonapäťovým magnetoelektrickým zapaľovaním do motorového vozidla.  V postupnosti rokov to boli ďalšie, napr.  systém osvetlenia automobilov (1913), zastrihávač vlasov Forfex, (1928), prvé sériovo vyrábané autorádio v Európe, prvá vŕtačka (1932), či prvá chladnička (1933). To boli vynálezy, ktoré obleteli svet ešte do smrti Roberta Boscha. Samozrejme aj po ňom spoločnosť neustále prichádzala s vynálezmi, ktoré zaznamenávali celosvetový úspech a využívajú sa dodnes, sú nimi napríklad benzínový vstrekovací systém pre osobné vozidlá, ABS – elektronický protiblokovací brzdný systém (1978), prvý navigačný systém vozidiel v Európe TravelPilot IDS (1989), systém prediktívneho núdzového brzdenia (2010), či mnohé iné.

Postupne vďaka rozširovaniu výroby a šírke výrobných kapacít sa spoločnosť rozširovala aj za hranicami Nemecka. Prvá zahraničná pobočka spoločnosti Bosch bola otvorená v Londýne a to ešte v roku 1902. Neskôr to bol Paríž (1905), či USA (1912). Do dnešných čias súčasná spoločnosť Robert Bosch GmbH zahŕňa vyše 360 dcérskych a regionálnych spoločností vo viac než 50 krajinách sveta. Ak k tomu zahrnieme aj predajných a servisných partnerov tak je spoločnosť Bosch zastúpená dnes asi v 150 krajinách sveta.

Muž s veľkým „M“

Charizma Roberta Boscha bola veľká. Známi i zamestnanci si ho uctievali a označovali ho ako veľkého muža. K svojim spolupracovníkom sa správal ako partner, vytváral dobré pracovné podmienky a platil vysoké mzdy. Bol presvedčený, že len so spokojnými spolupracovníkmi a  zákazníkmi môže podnik dlhodobo napredovať. V roku 1906 zaviedol 8 hodinový pracovný čas, ktorý bol dôležitý pre dvojzmennú prevádzku a umožňoval zabezpečiť pre zamestnancov lepšie pracovné podmienky. 

Popri práci a súkromí sa venoval aj dobročinnej činnosti. Už v roku 1910 daroval Technische Hochschule Stuttgard jeden milión mariek na podporu technického vzdelávania a po prvej svetovej vojne zisky z vojnovej výroby venoval na charitatívne účely. Zároveň daroval 20 miliónov mariek na verejné školstvo, štúdium pre nadaných a výstavbu vodného Neckar kanála. V roku 1940 vybudoval nemocnicu, ktorá niesla jeho meno a zároveň sa v období druhej svetovej vojny výrazne aj so svojimi spolupracovníkmi podieľal na záchrane prenasledovaných. Investoval veľa energie a finančných prostriedkov do zmierenia sporu medzi Nemeckom a Francúzskom v období druhej svetovej vojny. Podporoval aktívny odpor proti národnému socializmu a dokonca sa niekoľko krát pokúšal sám o osobnú konverzáciu s Adolfom Hitlerom. Robert Bosch mal pevné sociálne, demokratické a intelektuálne princípy, o ktoré sa v ťažkých časoch opieral.

Ak sa bavíme o dobročinnosti Roberta Boscha, je potrebné vyzdvihnúť, že k sociálnym otázkam je zaviazaná spoločnosť aj dnes. Dôkazom toho je skutočnosť, že až 92 % podiel v spoločnosti patrí dobročinnej Nadácii Roberta Boscha, zvyšok je v rukách rodiny Bosch a ďalších.

Bosch dnes

Aj napriek skutočnosti, že do dnešných čias sa na čele dozornej rady spoločnosti vystriedalo už niekoľko nástupcov jej zakladateľa Roberta Boscha spoločnosť neustále napreduje a jej zisky každým rokom stúpajú. To svedčí o elitnom riadení podniku a dobrom zázemí. Spoločnosť Robert Bosch v duchu myšlienok jej samotného zakladateľa kladie dôraz predovšetkým na spoločenskú a ekologickú zodpovednosť.

Hodnoty, podnikateľský duch a zmysel pre zodpovednosť jej zakladateľa spoločnosti sú dodnes inšpiráciou pre jej zamestnancov po celom svete.
Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Lýdia Hamarčáková
Lýdia Hamarčáková

Som človek, ktorý nemá nikdy na nič čas a aj ak ho má vždy si ho nejako rozvrhne. Popri štúdiu a priateľoch si ho rada vypĺňam písaním článkov, ktoré i mňa vždy obohatia o nové informácie. „Neškatuľkujem sa“, a preto ma zaujímajú témy z rôznych oblastí (rada prepínam): ráno politické, popoludní podnikateľské a večer spoločenské. Ako typická žena, nemám problém sa prispôsobiť v akejkoľvek situácii, a to o mne tvrdia i iní. Pri mojich aktivitách je dopingom jednoznačne káva, no i dobrá nálada a príjemní ľudia.


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky