Kariéru môžete začať kedykoľvek (H. D. Sanders - KFC)

Kariéru môžete začať kedykoľvek (H. D. Sanders - KFC)
Lýdia Hamarčáková

Som človek, ktorý nemá nikdy na nič čas a aj ak ho má vždy si ho nejako rozvrhne. Popri štúdiu a priateľoch si ho rada vypĺňam písaním článkov, ktoré i mňa vždy obohatia o nové informácie. „Neškatuľkujem sa“, a preto ma zaujímajú témy z rôznych oblastí (rada prepínam): ráno politické, popoludní podnikateľské a večer spoločenské. Ako typická žena, nemám problém sa prispôsobiť v akejkoľvek situácii, a to o mne tvrdia i iní. Pri mojich aktivitách je dopingom jednoznačne káva, no i dobrá nálada a príjemní ľudia.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Mal štyridsať, keď si otvoril svoju prvú reštauráciu. Nebál sa a jeho odhodlanie mu prinieslo obrovské tržby. Dodnes je portrét Herlanda Davida Sandersa znázornený na všetkých firemných predmetoch reštaurácií KFC.

Od detstva s varechou v ruke

Písal sa rok 1890, kedy sa v Henryville, v štáte Indiana narodil chlapec menom Herland David Sanders. Detstvo nemal jednoduché, pretože už v šiestich prišiel o otca, bola to však pre neho výzva postaviť sa na vlastné nohy a dospieť o čosi skôr než ostatné deti. Keďže jeho matka pracovala vo dne v noci, aby uživila rodinu, na Sandersa spadla povinnosť, postarať sa, aby rodina nemala prázdne žalúdky. Počas mladosti vystriedal viacero povolaní a okrem kuchára v domácnosti bol aj hasičom, členom posádky parníka, či poisťovacím agentom. Varenie bolo však tým, čo Sandersa najviac uchvátilo.

Kariéru mu zachránil tlakový hrniec

V štyridsiatich rokoch sa Sandersovi obrátil život o 180 stupňov a zatiaľ čo iní by si v tomto veku povedali, že je neskoro na vybudovanie životnej kariéry, on sa o to pokúsil a vyplatilo sa. V roku 1930 si kúpil čerpaciu stanicu, v rámci ktorej postavil menšiu reštauráciu pre motoristov s názvom „The Sanders Court & Café“. Prvé uznanie sa mu dostalo potom, čo mu guvernér štátu Kentucky udelil čestný titul Kolonel, ako uznanie za prínos do národnej kuchyne. Jeho popularita sa po blízkom okolí šírila ako huby po daždi a tak sa čo chvíľa Sanders presťahoval do motelu, v ktorom už zamestnával 142 ľudí. Ako sa však stáva, po čase prichádzajú prvé ťažkosti. Inak tomu nebolo ani v jeho prípade a Sanders postrehol, že mu zákazníkov akosi ubúda. Spočiatku si to nevedel vysvetliť a až po čase zistil, že za tým stojí dĺžka prípravy jedál, ktorá zvykla trvať až 30 minút. Vedel, že klasická príprava jedál v horúcom oleji je síce rýchla, ale na druhej strane zhoršuje chuť i kvalitu, čo bolo pre jeho kuchyňu neprípustné. Biznis mu zachránil až tlakový hrniec, ktorý bol pôvodne určený na tepelnú úpravu neuvarenej fazule. Sanders však chcel tento princíp využil na úpravu kuracieho mäsa a tak vylepšil jeho chuť a zároveň skrátil proces prípravy na 2-4 minúty. Po zavedení tejto novinky sa vrátili k nemu starí zákazníci a pribudli i noví.

Ďalšou novinkou, s ktorou Sanders prišiel bola unikátna kombinácia 11 bylín a korenia (tzv. Original Recipe), v ktorej kurčatá obaľoval, a ktorá je dodnes zaužívaná a zároveň prísne tajná. Jediná kópia originálneho receptu je umiestnená v trezore v hlavnej budove korporácie KFC a o tomto prísne tajnom recepte sa píše dokonca i v celosvetovo známej knihe „Big Secrets“.

Vo svojich šesťdesiatich rokoch začal znova od nuly

Problémy Sandersa sa znova objavili potom čo sa v roku 1950 začal stavať obchvat mesta Corbin, kde jeho podnik sídlil. Tak mu neostávalo nič iné, než podnik predať. To bol koniec jednej etapy kariéry Herlanda Davida Sandersa.

Sanders, však neotáľa a hneď sa pustil do ďalšieho biznisu. Od roku 1952 začal cestovať naprieč Spojenými štátmi a svoj recept a výrobný postup ponúkal tým najuznávanejším reštauráciám. Za prezradenie technológie od reštaurácii následne požadoval zmluvu, ktorá mu priznávala 1 cent za každé kurča, ktoré daná reštaurácia pomocou jeho technológie pripraví. Prvý kto jeho ponuku prijal bol Pete Harman v South Salt Lake v Utahu a spoločne tak otvorili prvú prevádzku Kentucky Fried Chicken, ktorá fungovala formou franchisingu. Takto počet prevádzok stúpal každým rokom a zatiaľ čo na začiatku 60. rokov ich bolo okolo 600, koncom 80. rokov ich už bolo po celom svete vyše 6000. To už bolo obdobie posledných rokov života zakladateľa a neoblomného tvorcu spoločnosti Kentucky Fried Chicken, Herlande Davida Sandersa. Svet navždy opustil vo veku 90 rokov, 16. decembra 1980, keď podľahol leukémii. Jeho výzor bol počas celého jeho života neprehliadnuteľný a inak ako vo svojom typickom kostýme „južanského gentlmena“, teda v bielom obleku s čiernym motýlikom ho nik ani nestretol.

A čo dnes?

V súčasnosti má sieť reštaurácii rýchleho občerstvenia Kentucky Fried Chicken, (skrátene KFC, ktoré používa od roku 1991) sídlo v Lousiville, v štáte Kentucky. Vo všetkých svojich prevádzkach sa dodržujú princípy prípravy kuracieho mäsa, ktoré vytvoril pred viac než 70 rokmi Herland David Sanders. V strednej Európe patrí KFC pod spoločnosť AmRest (American restaurants) ktorá vrátane KFC prevádzkuje i ďalšie značky, ako Pizza Hut, Freshpoint, Rodeo drive, Starbucks, či Burger King. Na Slovensku bola otvorená prvá prevádzka KFC v roku 2006 v Trnave.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Lýdia Hamarčáková
Lýdia Hamarčáková

Som človek, ktorý nemá nikdy na nič čas a aj ak ho má vždy si ho nejako rozvrhne. Popri štúdiu a priateľoch si ho rada vypĺňam písaním článkov, ktoré i mňa vždy obohatia o nové informácie. „Neškatuľkujem sa“, a preto ma zaujímajú témy z rôznych oblastí (rada prepínam): ráno politické, popoludní podnikateľské a večer spoločenské. Ako typická žena, nemám problém sa prispôsobiť v akejkoľvek situácii, a to o mne tvrdia i iní. Pri mojich aktivitách je dopingom jednoznačne káva, no i dobrá nálada a príjemní ľudia.


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky