Podnikateľský príbeh spoločnosti Tetra Pak, ktorej vynálezy predĺžili trvanlivosť tekutých potravín a spôsobili prevrat v balení a distribúcii mlieka.
Od sklenených fliaš k nápojovému kartónu
Skúste sa zamyslieť nad tým, koľko mlieka týždenne spotrebujete. A potom sa zamyslite nad tým, ako by ste ho dodnes prepravovali v sklenených fľašiach, keby pred 60 rokmi neprišiel Ruben Rausing s kartónovými obalmi na mlieko. Za týmto vynálezom stojí niekoľko rokov veľkej driny. Výsledok však splnil svoj účel a dnes je spoločnosť Tetra Pak jednotkou v oblasti spracovania a balenia tekutých potravín.
Švédsky podnikateľ a vynálezca Ruben Rausing stojí za vznikom spoločnosti Tetra Pak. Tento rodák z mestečka Raus sa narodil 17. júna 1895 ako Ruben Andersson a priezvisko Rausingen si zvolil až v dospelosti práve podľa rodného mesta. Vyštudoval Vysokú ekonomickú školu v Štokholme a po nej pokračoval v štúdiu na newyorskej Kolumbijskej univerzite. Práve v New Yorku sa prvý krát začal zaoberať myšlienkou, ako by bolo možné baliť tekuté potraviny.
Svoje prvé pracovné úspechy dosiahol v spoločnosti SLT, kvôli nezhodám však neskôr z firmy odišiel a jeho snom bolo založiť si vlastnú firmu. To sa mu aj splnilo a v roku 1929 spoločne s Erikom Äkerlundom založil v meste Malmö firmu Äkerlund & Rausing, ktorá sa špecializovala na baliarenskú technológiu. Spoločnosti sa darilo aj preto, že v danom období prepukla veľká hospodárska kríza a výrazne sa menil aj spôsob predaja potravín. Prioritne sa zoberali výrobou obalov suchých potravín. Rausing bol však neustále posadnutý myšlienkou nájsť spôsob balenia aj tekutých potravín ako mlieka, či smotany.
Ešte pred vypuknutím druhej svetovej vojny sa sídlo firmy presťahovalo do Lundu, kde už ako výlučný vlastník vystupoval Ruben Rausing, pretože Äkerlund sa svojho podielu vzdal v roku 1933.
Tri problémy, ktoré Rubenovi nedali spávať
Prvým problémom bolo vybrať vhodné balenie, ktoré by bolo ideálne pre tekuté potraviny. S jedinečným nápadom prišiel v roku 1944 asistent laboratória Erik Wallenberg, ktorý vytvoril zo štvrtky papiera pravidelný tetrahedron - štvorsten. Jeho nápadom vraj údajne spočiatku Rausing nebol uchvátený, no postupne sa mu zapáčil až ho nechal patentovať.
Ďalším problémom bolo vyriešiť otázku plniaceho stroja. Za ním sa zasa skrýval nápad Rausingovej manželky. Tá prišla s myšlienkou balenia mlieka princípom, akým sa pripravujú domáce klobásy. Vďaka nej bol vyvinutý spôsob, ako nepretržite plniť bežiaci papierový obal mliekom a následne ho tepelne zavariť. Po odskúšaní princíp fungoval a pre Rubenov vynález to bol ďalší krok vpred.
Ostávalo ešte vyriešiť otázku nepriepustnosti papiera. Tu sa ako najlepšie riešenie ukázalo poťahovanie papiera polyetylénom.
Po vyriešení všetkých problémov bol v máji roku 1951 predvedený nový stroj na balenie mlieka, ktorý dosiahol obrovský úspech. Vzápätí sa v roku 1952 na pultoch obchodov objavila prvá smotana do kávy balená do charakteristických štvorstenov Tetra Pak s objemom 100 ml.
60 rokov, ktoré spôsobili prevrat v balení a distribúcii mlieka
Po rýchlom rozvoji vo Švédsku sa spoločnosť začala prenikať aj do iných krajín. Vôbec prvá zahraničná fabrika bola otvorená v roku 1963 v Taliansku. Za ním nasledovali ďalšie európske krajiny a neskôr aj Austrália, Kanada, či USA. Na slovenský trh vstúpil Tetra Pak v roku 1991, ešte za éry Československa.
Prelomovým rokom v balení mlieka bol rok 1961, kedy Tetra Pak uviedli na trh prvý aseptický kartónový obal Tetra Classic Aspetic. Vďaka hliníkovej vrstve vo vnútri vrstevného kartónu tak vznikla bariéra neprekonateľná pre škodlivé mikroorganizmy. Mlieko tým získalo dlhodobú trvanlivosť vďaka ošetreniu niekoľkosekundovým ohrevom na veľmi vysokú teplotu. O tejto technológii, s ktorou Tetra Pak prišiel, sa hovorí ako o „najväčšom pokroku potravinárskej vedy od doby Pasteura“.
Následne sa v 80. rokoch najmä z daňových dôvodov presťahovalo sídlo firemnej centrály do Švajčiarska, kde sídli dodnes. Veľký skok vpred zaznamenala spoločnosť v roku 1991, kedy kúpila veľkú nadnárodnú spoločnosť Alfa Laval a tým rozšírila svoju činnosť a technológiu spracovania potravín o sterilizátory, separátory a homogenizátory.
Nový vek mliekarenského priemyslu včera a dnes
Koncom štyridsiatych rokov preberali vedenie spoločnosti Rubenovi synovia Hans a Gad. Hans sa staral vo firme predovšetkým o obchodné záležitosti a nebol príliš obľúbeným. Zamestnancom platil len minimálne mzdy a zákonom stanovené sociálne výhody. Dokonca pod jeho vedením bola firma na pokraji krachu. V tomto čase však firmu zachránil potomok Erika Wallenberga, Marcus Wallenberg, ktorý zaistil pre firmu finančné prostriedky. Hans Rausing sa v roku 1995 rozhodol predať svoj podiel v spoločnosti svojmu bratovi za asi šesť miliárd dolárov a tým sa zaradil medzi najbohatších ľudí na svete (časopis Forbes mu udelil 77. miesto). V súčasnosti býva v Anglicku a je hlavným investorom švédskej firmy EcoLean. Jeho brat Gad sa zasa presťahoval do švajčiarskeho Lausanne a zomrel v roku 2000. Po jeho smrti jeho majetok odhadovaný vo výške 12 miliárd dolárov pripadol jeho trom deťom.
Do dnešnej doby prerazila spoločnosť Tetra Pak vo viac než 170 krajinách sveta a jeden z ich prioritných cieľov je zaistiť kvalitné a zároveň bezpečné potraviny spotrebiteľom kdekoľvek na svete. Popri neustálom rozvoji spoločnosť dbá aj na oblasť ekológie a zameriava sa hlavne na to, aby jej obaly boli vyrábané výlučne zo stopercentne obnoviteľných materiálov. Niet divu, že v súčasnosti sú najväčšou firmou svojho druhu na svete.