Najabsurdnejšie podnikateľské zákony sveta

Nezmyselné zákony sa vyskytujú nielen na Slovensku, ale všade po svete. Nad viacerými krútia hlavami aj podnikatelia. Pozrite si výber najčudnejších podnikateľských pravidiel v zahraničí.

Často sa stáva, že nad zákonmi ľuďom doslova zostáva rozum stáť. Niekedy vzbudzujú dojem, že zákonodarcovia „zjedli vtipnú kašu“, ak také niečo schválili a nechali vstúpiť do platnosti. A nehovoríme len o slovenskej legislatíve. Vo Francúzsku je napríklad zakázané nazvať svoje prasa Napoleon, v Singapure nesmiete žuť žuvačku na verejnosti a v Rusku je zakázané povedať vetu, ktorá obsahuje viac ako štyri anglické slová. Nezmyselné zákony v mnohých krajinách však komplikujú život aj podnikateľom. Pripravte si krky na krútenie hlavami a pozrite si náš výber tých najčudnejších podnikateľských pravidiel.

Čo je v iných krajinách samozrejmosťou je pre amerických podnikateľov trestné

Majitelia reštaurácií a krčiem v USA si musia pred otvorením podniku dobre naštudovať zákony, ktoré sa na nich vzťahujú. Veď komu by napadlo, že môže byť napríklad zakázané podávať praclíky k pivu? Hoci sa k sebe táto kombinácia hodí ako mlieko a sušienky, pokiaľ vám ich na stôl prinesú v Severnej Dakote, porušujú legislatívu. Alebo ak chce podnikateľ vo Wisconsine predávať jablkový koláč v reštaurácii, nech to ani len neskúša bez syra. V Nebraske zasa majitelia stravovacích zariadení nesmú predávať pivo, pokiaľ v priestoroch reštaurácie nemajú aj varnú kanvicu. Ešte nezmyselnejší zákon je ale v Delaware, kde je nezákonné podávať parfum ako likér. Tu sa vynára otázka, či takéto pravidlo skutočne niekoho obmedzuje a na základe čoho vôbec táto regulácia vznikla.

Aj štát Connecticut má zvláštne a možno až príliš prísne pravidlá. Napríklad v meste Waterbury si nesmú kozmetičky pri výkone svojej činnosti pískať ani spievať. Takže bez ohľadu na to, aká melódia im chodí po rozume, musia ju nechať pred dverami salóna, inak porušia zákon.

Pozor si musia dať aj na termín zloženia vianočných svetielok a na nahlásenie tomboly

V Amerike sa Vianoce nezaobídu bez svetielok na každom kroku. Väčšina domov, obchodov či iných budov býva ovešaná svetelnými reťazami, niekedy až do februára. Viacerí sa vysmievajú svojim susedom, pokiaľ majú výzdobu dlho po sviatkoch. Smiech ale strieda plač v prípade podnikateľov v Maine. Ak totiž do 14. januára svetielka zo svojho obchodu nezložia, budú mať na krku políciu. Hoci obchodníci môžu tvrdiť, že ide o súčasť ich reklamnej stratégie, pokiaľ regulačné orgány nesúhlasia, bude ich čakať mastná pokuta.

Tombola – u nás bežná na akejkoľvek zábave, stužkovej a inej spoločenskej udalosti. V Georgii ale nestačí odtrhnúť šatňové lístky, dať ich do klobúka a odmeňovať vylosovaných hostí čímkoľvek organizátor chce. Pokiaľ nie je tombola vopred zaregistrovaná u miestneho šerifa, ide o trestný čin. Za porušenie zákona hrozí pokuta do 10 000 dolárov a 5 rokov za mrežami. Výnimku tvoria len neziskové organizácie.

A keď chce podnikateľ napokon svoj biznis „zabaliť“, mal by rátať s vysokými nákladmi. Teda aspoň v Milwaukee vo Wisconsine. Vo väčšine amerických štátov je uzavretie podniku automatický proces, ak si neobnovíte licenciu. Inde je zasa vyžadovaný poplatok na legálne ukončenie podnikania, čo sa dá vybaviť jednoduchým webovým formulárom. V spomínanom Milwaukee však ide o byrokratickejšiu situáciu. Okrem predloženia potrebných dokumentov je nutné zaplatiť poplatok mestu a pokiaľ podnikateľovi na konci podnikania zostanú nejaké financie, musí z nich uhradiť daň vo výške 2 doláre za každých 1 000 dolárov.

V absurdných zákonoch nezaostáva ani Európa

Niekoľko zaujímavostí sa nájde tiež v legislatívach európskych krajín. Netradičné pravidlá má vo Francúzsku propagácia produktov, ktoré presahujú isté množstvo cukru. Zákon z roku 1976 a neskôr jeho novelizácia v 2006 uvádza, že inzerenti musia do reklám zahrnúť isté odkazy o zdravej strave. Ide o vyjadrenia ako „Pohyb a hranie sa je nevyhnutné pre rozvoj vášho dieťaťa.“ alebo „Okrem mlieka je voda jediný nevyhnutný nápoj pre človeka.“

Zaujímavé regulácie sa týkajú tiež taxikárov. V Anglicku je medzi zákonmi úprava, ktorá zakazuje vstúpiť zákazníkovi do taxíka, pokiaľ trpí morom. Ide o zákon o verejnom zdraví z roku 1984. V zásade má chrániť vodičov, pretože zákazník je mu povinný povedať, že je chorý a taxikár sa môže rozhodnúť, či ho vezme. Následne situáciu musí nahlásiť úradom a dezinfikovať vozidlo. Aj vodiči autobusov majú zakázané brať niekoho, kto má príznaky ochorenia. Zákon naberá na význame o niečo viac práve teraz, počas celosvetovej pandémie koronavírusu. Každopádne sa na odvoz taxíkom do nemocnice Angličania spoliehať nemôžu.

Vo Fínsku je zasa jazda taxíkom tichšia ako inde na svete. Podľa zákona z roku 2002 je prehrávanie hudby vo fínskom taxíku označené ako „verejné vystúpenie“. Ak chcú nariadenie vodiči obísť, musia fínskej spoločnosti pre autorské práva skladateľov zaplatiť 14 eur ročne. Poplatok sa vzťahuje na hudbu celkovo, aj na tú zahraničnú.

V Dánsku majú zvláštnu ochranu zasa zlodeji. Ak sa rozhodnú vykradnúť napríklad dom alebo podnik a majiteľ by ich zamkol na toalete, poruší zákon. Pripraví totiž zlodeja o možnosť ukradnúť veci a oberie ho tak o slobodu, čo je v rozpore s legislatívou.

Podnikateľom v Českej republike často zostáva len smiech cez slzy

Ani u našich bratov Čechov nie je núdza o legislatívne nezmysly. Tohtoročné prvenstvo v českej ankete Absurdita roka získali tri sadzby dane na pivo. Novela zákona o evidencii tržieb a zákona o dani z pridanej hodnoty stanovila, že pivo predávané zo stánku napríklad na festivale má 21 % DPH, v reštaurácii je to 10 % a nealkoholické pivo má zasa DPH vo výške 15 %. Majitelia gastronomických prevádzok a pohostinstiev majú z legislatívnej novinky dobrý guláš. Navyše mnohí upozorňujú, že rôznenie pravidiel skôr zvýši pravdepodobnosť, že sa ich niekto pokúsi obchádzať.

Absurditou roka 2009 sa stal zákon podobný spomínanej povinnosti mať v reštaurácii varnú kanvicu, pokiaľ chce podnikateľ predávať pivo v Nebraske. Česká regulácia prikazovala umiestniť do priestorov fyzioterapeutickej ordinácie veľké zrkadlo, chladničku a dve nášľapné váhy. Zrkadlo je pre fyzioterapeuta síce užitočné, no logiku nedáva zavedenie takej povinnosti do zákona. Česi sa tiež zamýšľali, prečo by nemohli prevádzkovatelia ordinácií zdieľať spoločnú chladničku a zmysel ťažko hľadali aj v dôležitosti zákonom určiť umiestnenie až dvoch váh do ordinácie.

Článok pokračuje pod reklamou

Slovenské nezmyselné zákony majú vlastnú súťaž

Ani Slovensko nie je výnimkou a v našej legislatíve sa nájde veľa zákonov, ktoré zdvíhajú tlak aj podnikateľom. Každoročne majú možnosť zahlasovať za najväčší byrokratický nezmysel roka. V minulých ročníkoch sa tu objavil napríklad zákaz používať suroviny od drobných pestovateľov na podnikanie. Také suroviny môžete použiť len na predaj výrobkov vo vlastnom zariadení, čiže ak má o produkt záujem iná firma, nemôžete jej ich predať.

V roku 2014 sa medzi byrokratickými nezmyslami objavil podobný zákon, ako sme spomínali v prípade amerického Wisconsinu. Firma, ktorá skrachuje, je povinná uhradiť preddavok na náklady predbežného správcu konkurznej podstaty. Ide o sumu 1 659,70 eur, čo pre nemajetného podnikateľa nie je práve málo. Preddavok nedokáže uhradiť, no ak ho včas nezaplatí a nepodá návrh na vyhlásenie konkurzu, hrozí mu vysoká sankcia. Tu sa dá povedať len staré známe „ani z voza, ani na voz“.

Ako ďalší zaujímavý kúsok z dielne zákonodarcov ľudia vybrali pravidlo, že ak chce dať zamestnávateľ zamestnancovi prebytočnú paletu či sud, musí požiadať o povolenie. Súhlas musí udeliť orgán štátnej správy odpadového hospodárstva, ktorým je obec. Navyše sa k žiadosti prikladajú dokumenty aj s 11 eurovým kolkom.

V roku 2018 si prvenstvo zaslúžil zákon, ktorý zakazoval vstup zvierat do kaviarní a reštaurácií. Zákazníci si nemohli vziať domáceho miláčika ani v prípade, že majiteľ podniku vstup povolil. Hygiena pokutovala prítomnosť zvierat aj na terasách. Tento zákon sa však dostal medzi prvé podnikateľské kilečko, ktoré zaviedla do praxe nová vláda. Od 21. júla 2020 tak môžu do reštaurácií a kaviarní vstúpiť hostia so psom či iným domácim zvieraťom za splnenia istých podmienok.

Byrokratický nezmysel roka pokračuje aj tento rok. Svoje nominácie môžete zasielať priamo prostredníctvom stránky www.byrokratickynezmysel.sk do 22. novembra 2020.

Zdroje: www.nav.com, www.insider.com, www.travelaway.me, www.bigthink.com, www.smallbiztrends.com, www.firmaroku.cz

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Libuša Removčíková
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?


Zákaz predaja a používania pyrotechniky: pravidlá a výnimky

Aká pyrotechnika je od roku 2024 celoročne zakázaná a čo možno kúpiť aj použiť na oslavu nového roka? Predajcom a používateľom hrozí za porušenie zákona pokuta v tisíckach eur.

Otváracie hodiny Kaufland, Lidl, Billa a ďalšie od 21.12. - 27.12.2024

Prehľad otváracích hodín počas Vianoc v obchodných reťazcoch Kaufland, Lidl, Tesco, Billa či COOP Jednota, špecializovaných obchodoch ako Alza či Ikea, ale aj lekárňach a bankách.

Dohoda o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti v roku 2025

Príležitostné práce možno vykonávať aj na základe dohody uzatvorenej mimo pracovného pomeru. Kedy a za akých podmienok po nej možno siahnuť v roku 2025?

Kontroly na vianočných trhoch: aké povinnosti majú predajcovia?

Kto kontroluje predajcov na vianočných trhoch, na čo sa kontrolóri zameriavajú a aké sú najčastejšie porušenia? Obchodníci neraz riskujú pokuty aj v tisíckach eur či zákaz činnosti.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky